۱۱۵۵۵۶۶۶ - ۰۲۱

تعریف عرصه و عیان

طبق تعریف قانون‌گذار، عرصه به زمین و اعیان به ساختمانی که در آن ساخته می‌شود، گفته می‌شود. حال ممکن است این ساختمان کاربری مسکونی، تجاری و یا اداری داشته باشد.

عرصه و اعیان

طبق تعریف قانون‌گذار، عرصه به زمین و اعیان به ساختمانی که در آن ساخته می‌شود، گفته می‌شود. حال ممکن است این ساختمان کاربری مسکونی، تجاری و یا اداری داشته باشد. به ‌عنوان‌ مثال اگر آپارتمانی خریداری کنید، سند شش ‌دانگ آن شامل عرصه و اعیان  می‌شود و وقتی ساخت و ساز در زمین به پایان می‌رسد سند ملکی عرصه با انجام مراحل قانونی در اداره ثبت به صورت سندهای تفکیکی شش‌ دانگ، که شامل سهم اعیان از عرصه در آن قیدشده تبدیل می‌شود و مالک هر واحد سندی جداگانه برای آپارتمان خود دارد. در هنگام خرید باید به کاربری عرصه دقت کرد تا آپارتمان مسکونی را به‌جای آپارتمان تجاری به فروش نرسانند.

سند ملکی عرصه ، سند ملکی اعیان

سند ملکی عرصه در واقع سند زمینی است که آپارتمان‌ها در آن بنا شده‌اند و سند ملکی اعیان به سند هریک از واحدهای آن آپارتمان اطلاق می‌گردد. نام این نوع اسناد بیشتر در مشاورین املاک شهرهای بزرگ، که واحدهای آپارتمانی در زمین‌های بزرگ بنا می‌شود، بیشتر شنیده می‌شود. البته سند شش‌دانگی که برای هر آپارتمان داده می‌شود شامل عرصه و اعیان ملک است. یا اینکه در بعضی موارد عرصه غیرقابل واگذاری است. مثل زمین‌های موقوفی که در ادامه توضیح می‌دهیم و مالک تنها صاحب سند اعیان ملک است.

بحث سهم اعیان از عرصه هنگام تخریب و نوسازی مجتمع‌های قدیمی و همچنین در تقسیم ارث اهمیت پیدا می‌کند.

تفکیک عرصه چگونه انجام می شود ؟

این کار به تقاضای مالک و یا وکیل قانونی شروع می شود، و روش کار به این گونه است که مالک یا وکیل قانونی از شهرداری منطقه تقاضای نقشه تفکیک پلاک را می کند. پس از آن شهرداری اقدام به اخذ مدارک لازم که در مقررات وضوابط شهرداری آمده می کند و نقشه مصوبه را به متقاضی می دهد، یک نسخه از این نقشه جهت تطبیق با ضوابط ومقررات ثبت وتنظیم صورت مجلس به اداره ثبت ارسال خواهد شد. این کار بر اساس قانون ۱۰۱ شهرداری ها انجام می گیرد. پس از وصول نقشه، نماینده و نقشه بردار با یکدیگر به محل وقوع ملک رفته و از آن بازدید می کنند، پس از آنکه نقشه شهرداری با سند مالکیت صادر شده و محل ملک تطبیق داده شد و مغایرتی در آنها وجود نداشت، گواهی عدم تجاوز به مجاورین و معابر وشوارع به وسیله نقشه بردار ثبت انجام می شود، پس از آن نماینده ثبت اقدام به تنظیم صورت مجلس تفکیکی (صورت مجلس تفکیکی حاوی شرح مختصری از سابقه ملک وشرح قطعات مفروزی با قید مساحت و حدود و هم چنین ذکر تمام مشاعات موجود در ملک می باشد) کرده و در طی مراحل اداری و پرداخت هزینه های مربوطه یک نسخه از آن به دفتر اسناد رسمی متقاضی ارسال خواهد شد. تفکیک اعیان توسط اداره ثبت و با استناد به گواهی پایان کار ساختمان انجام خواهد گرفت.

قدر السهم یا سهم اعیان از عرصه

سهم هر واحد آپارتمان از زمینی که در آن بنا شده نسبت به‌کل واحدهای مجتمع آپارتمانی سنجیده می‌شود. به این سهم، قدر السهم یا سهم اعیان از عرصه گفته می‌شود.

در اینجا مثالی برای واضح‌تر شدن موضوع بیان می‌کنیم. مثلاً اگر قصد خرید آپارتمان ۱۰۰متری در مجتمع‌های مسکونی که در زمینی با متراژ چند هزار متری بنا شده است را دارید و یا یک آپارتمان با همان متراژ در یک ساختمان دارای سه واحد که در زمین ۲۰۰متری بنا شده، ابتدا باید به این موضوع دقت کنید که بحث سهم اعیان از عرصه این دو ملک متفاوت از هم است. این مورد در هنگام قیمت‌گذاری آپارتمان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 

 

هنگام خرید آپارتمان

، خریدار یک واحد مسکونی خریداری می‌کند. حال می‌خواهد این واحد در مجتمع واقع در زمین چند هزار متری باشد یا در زمین دویست متری. شاید در هنگام خرید نیز از لحاظ قیمتی تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشند. حتی آپارتمان‌ها در ساختمان‌های کم واحد و زمین‌های با مساحت کم طرفدار بیشتری هم دارند. اما نکته اینجاست، در حالت اول به دلیل وسیع بودن زمینی که ساختمان در آن بنا شده مقدار قدر السهم اعیان از عرصه خریدار بیشتر خواهد شد. موضوع قدر السهم در زمان تخریب ونوسازی ساختمان‌های قدیمی و همچنین هنگام تقسیم ارث بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

در هنگام تخصیص قدر السهم به واحد آپارتمان، دقیقاً تمام مواردی که در سند ملکی شش ‌دانگ عنوان‌شده، ازجمله پارکینگ، انباری و بالکن جهت محاسبه، لحاظ می‌گردد.

به دلیل همین نکات است که هر واحد آپارتمانی واقع در یک مجتمع آپارتمانی ممکن است دارای شرایط مختلفی باشد و نحوه محاسبه عرصه و اعیان خانه در هر مورد متفاوت باشد. ممکن است در یک مجتمع همه واحدها دارای متراژ مساوی نباشند یا واحدی دارای دو پارکینگ و یا انباری بزرگ‌تر باشد؛ که در این موارد نحوه محاسبه با ضرایب مختلف انجام می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم انجام این‌گونه محاسبات در صلاحیت کارشناسان ذی‌ربط است.

تعریف عرصه و عیانReviewed by 021-66565511 on Apr 8Rating: 5.0.تعریف عرصه و عیان

دیدگاه ها

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز