موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

مشاوره حقوقی 02154764

وکیل کیفری
وکیل کیفری

وکیل کیفری کیست؟

وکیل کیفری به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که ، پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت کرده است . وکیل کیفری نسبت به تمامی قوانین کیفری و جزایی ایران اعم از قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری و قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب اطلاعات جامع و کامل دارد.

وکیل کیفری متخصص از آن جایی که کار کردن بر روی پرونده های جزایی جدیت و تلاش بیشتری را به جهت سیر طولانی رسیدگی طلب می کند باید فردی کوشا و توانا باشد که، از پیگیری مداوم پرونده سرباز نزد .  چرا که وکیل کیفری متخصص باید بتواند از متهم و یا شخصی که متضرر شده است ، با توجه به عنوانی که قانون برای آن جرم در نظر گرفته و آن را جرم انگاری کرده است به بهترین شکل دفاع نماید.

جرایم کیفری چیست؟

در تعریف جرایم کیفری این گونه بیان می داریم که، جرایم کیفری به مجموعه ای از رفتار و اعمالی گفته می شود که توسط قانون جزایی ایران برچسب جرم به آن ها زده شده است  و در اصطلاح حقوقی جرم انگاری شده است.

در حالتی ساده تر جرایم کیفری به این معناست که اگر فردی در جامعه مرتکب رفتاری شود که طبق قانون برای آن رفتار مجازات در نظر گرفته شده باشد می گویند جرم انگاری صورت گرفته است و به سبب آن که این رفتار و عمل در قانون جرم است برای آن مجازات قرار داده اند و آن را تحت عنوان جرایم کیفری می دانند که در اینجا یک وکیل کیفری متخصص می داند چه رفتار و اعمالی در حوزه جرایم کیفری است.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد وکیل کیفری

خود این جرایم کیفری می تواند ناشی از فعل یا ترک فعل باشد یعنی قانون گذار همیشه برای انجام یک رفتار و عمل مجازات قرار نداده است و گاها به سبب عدم انجام کاری که باید انجام می شده و به سبب ترک آن کار ضرری به شخص دیگری وارد شده مجازات برای آن فرد قرار داده است .  

در واقع اگر به صورت تخصصی تر بخواهیم بگوییم جرایم کیفری به دو حالت فعل و ترک فعل تقسیم می شود که خود این جرایم کیفری دو حالت عمومی و خصوصی دارند که در حالت عمومی چون ارتباط مستقیم با جامعه و افکار عمومی دارد زمانی که فرد مرتکب آن جرم می شود حتی در صورتی که فرد شاکی نداشته باشد مراجع قضایی به آن  جرم بر اساس صلاحیتی که دارند رسیدگی خواهند کرد مانند : قتل و زنا  که فردی که در این مورد مورد اتهام واقع شده است خیلی بهتر است که از یک وکیل کیفری متخصص کمک بگیرد تا به ناحق حکمی بر علیه او صادر نشود .

در حالت خصوصی جرایم کیفری زمانی مورد رسیدگی واقع می شوند که حتما شاکی خصوصی برای آن جرم وجود داشته باشد و آن شخص ضرر دیده که به آن مجنی علیه نیز می گویند حتما باید شکایت نماید و اگر از کسی شکایت نکند ، مرجع قضایی نمی تواند خودسرانه رسیدگی هایی در خصوص مجازات فرد داشته باشد مانند : تخریب اموال شخصی که اگر مجنی علیه خود نخواهد درگیر پروسه شکایت از فرد خاطی شود می تواند تمامی کارهای رسیدگی به شکایت خود را به وکیل کیفری متخصص واگذار نماید .

انواع جرایم کیفری از نظر قانون

 جرایم کیفری در قانون ایران بسیار گسترده هستند که هر کدام از آن ها ذیل یک عنوان قانونی قرار می گیرند و برای آن ها مجازات در نظر گرفته شده است که در اینجا ما به چند مورد از مهم ترین جرایم کیفری که از دید وکیل کیفری متخصص موسسه ما بیشترین موارد مطرح شده در دادگاه ها هستند اشاره خواهیم کرد و سه مورد از آن ها را برای شما توضیح خواهیم دادید .

 1. قتل
 2. سرقت
 3. مشروبات الکلی
 4. جرایم سایبری و رایانه ای
 5. کلاهبرداری
 6. اختلاس
 7. جعل
 8. خیانت در امانت

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

 • قتل

یکی از جرایم کیفری که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات در نظر گرفته شده است جرم قتل می باشد که، در ماده ۲۰۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص قتل صحبت کرده و آن را به سه حالت عمد ، شبه عمد و خطای محض تقسیم کرده است و متناسب با هر یک از حالات ، مجازاتی برای آن ها مطابق قانون تعیین کرده است .

در اینجا شخصی که مورد اتهام قتل قرار گرفته است و یا اولیای دم مقتول می توانند از یک وکیل کیفری که می تواند متخصص در بحث قتل باشد کمک بگیرند و کلیه کارهای مربوط به پرونده خود را به او بسپارند تا با توجه به حساسیتی که در بحث جرم قتل وجود دارد بتوانند به حق خود دست پیدا کنند .

 شما نیز اگر علاقمند به بدست آوردن اطلاعات بیشتری در خصوص جرم قتل هستید،به مقاله وکیل قتل مراجعه نمایید .

 • سرقت

یکی دیگر از جرایم کیفری که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات در نظر گرفته شده است ، جرم سرقت می باشد که در ماده ۲۶۷ قانون مجازات اسلامی سرقت را این گونه بیان کرده است که سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است. سرقت خود به دو حالت حدی و تعزیری تقسیم می شود که تعیین نوع هر کدام می تواند در خصوص این که چه مجازاتی برای فرد داده شود ، بسیار تاثیر گذار باشد و تشخیص این که فرد مرتکب چه نوع از سرقت شده است با قاضی رسیدگی کننده به پرونده می باشد . برای مطالعه در خصوص سرقت حدی و تعزیری به این مقاله تفاوت سرقت حدی و تعزیری  مراجعه نمایید .  حال در اینجا خیلی اهمیت دارد که فرد متهم به سرقت و یا شخصی که مورد سرقت واقع شده است از یک وکیل کیفری کمک بگیرد تا بتواند به آن چه که حق اوست برسد چرا که وکیل کیفری خیلی بهتر از فردی که تخصص در این امر ندارد می توانددر خصوص جرایم کیفری به فرد کمک نماید .

 • جرایم سایبری و رایانه ای

یکی دیگر از جرایم کیفری که در قانون ایران برای آن مجازات در نظر گرفته شده است جرایم سایبری می باشد که به آن جرایم رایانه ای نیز می گویند . قانون جرایم رایانه ای به صورت کامل در خصوص رفتار و اعمالی که در دنیای سایبری که مربوط به کامپیوتر و اطلاعات است صحبت کرده و مجازات هایی متناسب با عمل ارتکابی قرار داده است . از جمله این جرایم کیفری که به صورت کامل تر در مقاله وکیل جرایم اینترنتی به آن اشاره شده است و می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر به آن جا مراجعه کنید به جرایم مربوط به فیشینگ ، تقلب و باج گیری انلاین اشاره نماییم. که در هر مورد از این موارد اگر فردی مورد ضرر واقع شد می تواند از وکیل متخصص در امور مربوط به جرایم سایبری که  جزئی از جرایم کیفری است یاری بگیرد .

وکیل کیفری
بهترین وکیل متخصص کیفری تهران

 

نحوه شکایت از افراد مرتکب جرم کیفری

 

افراد برای رسیدن به حق باید حتما شکایت خود را  با توجه به موضوع شکایت در غالب حقوقی و یا کیفری ثبت نمایند، صرف وقوع جرایم کیفری عاملی برای رسیدگی به دعاوی آن ها نیست چرا که تمامی دعاوی جنبه عمومی ندارند که حتی اگر فرد شکایت نکند به این موضوع رسیدگی گردد و یک سری از جرایم کیفری جنبه خصوصی دارند و حتما باید فرد شکایت نماید تا به دعوایش رسیدگی شود و بتواند حق خود را دریافت نماید .

مراحلی که یک فرد متضرر برای رسیدن به حق خود و مجازات فرد خاطی باید طی نماید ، هم به صورت شخصی قابل انجام است که این خود می تواند یک ریسک برای فرد متضرر برای رسیدن به حقش باشد چرا که از تمامی قوانین جرایم کیفری آگاهی ندارد و ریسک شکست او در پرونده بالا می رود ، هم این که می تواند به صورت انعقاد قرارداد وکالت انجام شود . یعنی طی یک قرارداد وکالت انجام کلیه کارهای مربوط به شکایت خود را به وکیل کیفری متخصص بسپارد .

 • فرد متضرر در وهله اول باید با مراجعه به یک موسسه حقوقی و با کمک یک وکیل کیفری اقدام به تنظیم یک شکواییه اصولی که دارای محتوایی قانونی و حقوقی است ، بنماید و سپس دلایلی که به موجب آن اقدام به شکایت کرده و با استفاده از آن ها می خواهد در دادگاه پیروز شود را در شکواییه خود ضمیمه نماید که این ادله می توانند شامل : شهادت شهود ( استشهادیه) ، گواهی پزشک قانونی در صورت صدمات بدنی ، فیلم دوربین های مداربسته ، صورت جلسه کلانتری در صورت وقوع سرقت ، از جمله این دلایل می توانند باشند .
 • بعد از آن که این شکواییه به صورت کامل و درست توسط وکیل کیفری تنظیم شد در این جا شخص متضرر باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماید و این شکواییه را در سامانه ای تحت عنوان ثنا ثبت نماید و بعد از آن منتظر دریافت پیامکی مبنی بر تعیین وقت رسیدگی از سوی مرجع قضایی صالح باشد .
 • حال زمانی که شکواییه در سامانه ثنا ثبت شد شکواییه در دادسرا مطرح می گردد و بازپرس با انجام تحقیقاتی اقدام به کشف جرم می کند تا ببیند واقعا جرمی صورت گرفته است یا خیر ؛ بعد از آن که مجرمیت فرد متهم برای بازپرس پرونده اثبات شد او قرار جلب دادرسی صادر می نماید و این موضوع را به دادستان اعلام می کند .
 • دادستان بعد از بررسی های لازم بر روی پرونده و آن چه که بازپرس اعلام کرده است ، کیفر خواست صادر می کند و پرونده را با توجه به نوع جرم ارتکابی به مرجع قضایی صالح ارجاع می نماید .

که دادگاه های صالح به موضوعات کیفری حسب مورد می توانند دادگاه کیفری یک ، دادگاه کیفری دو و دادگاه انقلاب باشند.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

مراجع صالح به رسیدگی جرایم کیفری

جرایم کیفری به جهت این که بسیار گسترده و وسیع می باشند بنا به ماهیت و نوعی که دارند هر کدام در یک مرجع قضایی مورد بررسی و حکم واقع می شوند که از انواع این مراجع کیفری می توان به :

 • دادگاه کیفری یک
 • دادگاه کیفری دو
 • دادگاه انقلاب
 • دادگاه اطفال و نوجوانان
 • دادگاه نظامی

اشاره کرد .

در دادگاه کیفری یک ،  جرایم کیفری که معمولا مجازات های سنگینی برای آنها قرار داده شده است مورد رسیدگی قرار می گیرند مانند قتل ، جرایم کیفری که به موجب انجام آن ها فرد حکم حبس ابد و یا دیه دریافت می کند ،جرایم کیفری سیاسی و مطبوعاتی، جرایم کیفری موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر در صلاحیت دادگاه کیفری یک هستند . شیوه رسیدگی در دادگاه کیفری یک به این شکل می باشد که رای اکثریت اعضا  را ملاک تصمیم قرار می دهند .

دادگاه کیفری دو مطابق قانون صلاحیت رسیدگی به تمامی جرایم کیفری را دارد مگر زمانی که قانون صلاحیت رسیدگی به یک سری از جرایم را به مرجع کیفری دیگری داده باشد . در حقیقت اگر جرایمی که در صلاحیت دادگـاه کـیفری یک، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه نظامی است را مشخص کنیم، سایر جرایم کیفری در صلاحیت دادگـاه کـیفری دو قرار می‌گیرد.

دادگاه انقلاب نیز با توجه به آن چه که در قانون مشخص شده است صلاحیت رسیدگی به یک سری از جرایم کیفری را دارد که از جمله این جرایم کیفری می توانیم به فساد فی الارض ، محاربه ، اقدام علیه امنیت ،توهین به مقام رهبری ، ترور ، جاسوسی و …  اشاره نماییم. 

وکلا پایه یک دادگستری

بهترین وکیل کیفری در تهران

شما می توانید در خصوص مشکلات پیش آمده ناشی از مواردی که به جرایم کیفری مربوط می شوند و نسبت به آن مورد اتهام قرار گرفته اید و یا مورد ظلم و جنایت واقع  شده اید ، با وکیل کیفری متخصص در امور حقوقی اعم از قانون مجازات اسلامی  ، موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم که به کلیه قوانین این حوزه اشراف و آگاهی دارد مشاوره داشته باشید و به جهت شرایط رخ داده قراردادی را منعقد نمایید؛ تا به بهترین شکل از حق شما دفاع بشود ، چرا که انتخاب وکیل کیفری متخصص در این زمینه می تواند بهترین تصمیم برای رسیدن به حق شما باشد .

  گاها ممکن است افراد بدون اینکه به وکیل متخصص کیفری رجوع کنند به تنهایی اقدام به شکایت در خصوص مشکل پیش آمده کنند و گاه به جهت ارائه نادرست شکواییه از باب اشتباه مطرح کردن عنوان جرم از جرایم کیفری اقدام به شکایت کنند و شکایت آن ها به این علت توسط دادگاه قابل استماع نباشد و مجدد مجبور به پرداخت هزینه های دیگری شوند و بدون داشتن آگاهی از راه های مناسب رسیدن به حق ، رای مناسبی دریافت نکنند . پس بهترین کار این است که افراد کلیه کارهای مربوطه را به یک وکیل کیفری بسپارند .

مزایای مشاوره با وکیل کیفری موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

مشاوره گرفتن از وکیل کیفری متخصص در امور مربوط به جرایم کیفری که وکیل پایه یک دادگستری می باشد به این جهت حسن دارد که، شخص در صورتی که به او ضرری اعم از جسمی ، روحی و مادی  وارد شود و یا مورد اتهام یک جرم از جرایم کیفری واقع شده باشد و به دنبال تبرئه شدن از این اتهام وارده باشد در این جا می تواند ، با گرفتن مشاوره از وکیل کیفری متخصص موسسه حقوقی ما به آگاهی درستی برسد تا به بهترین شکل اقدامات لازم را انجام دهد و در صورت نیاز انجام کلیه کارهای مربوط به رسیدن حق خود را به وکیل متخصص ما بسپارد .

یکی از حوزه های تخصصی وکیل کیفری بحث ضرب و جرح می باشد که برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به مقاله وکیل ضرب و جرح مراجعه نمایید.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

اقدامات وکیل کیفری در دفاع از موکل

هر وکیلی بعد از آن که طی یک قرارداد وکالت به این امر موظف شد تا از موکل خود دفاع نماید ،باید اقداماتی را در حیطه اختیاراتی که قانون و ضمن عقد وکالت به او داده شده در دفاع موثر از موکل خود انجام دهد. حالا ما در این جا به اقداماتی که لازم است وکیل کیفری متخصص در دفاع از متهم انجام دهد اشاره خواهیم نمود تا با دید بازتری نسبت به همکاری با وکیل کیفری اقدام نمایید.

یک: تشکیل جلسه مشاوره ابتدایی و صحبت با موکل

اولین اقدامی که وکیل کیفری باید انجام دهد آن است که با شخصی که به دردسر افتاده و خواهان حل مشکل خود می باشد جلسه مشاوره ای ترتیب دهد و مشکل او را به طور کامل و با دقت بشنود، تا شرح دقیقی از ماجرای رخ داده بدست آورده و در این میان با انجام مشاوره از مدارک و اسناد موجود شخص با اطلاع شود و در صورت نیاز آن ها را بررسی و مطالعه نماید.

دو:ارائه راه حل از طریق بررسی پرونده موکل

وکیل کیفری بعد از انجام مشاوره و بدست آوردن اطلاعات پایه از ماجرا و مطالعه اسناد و مدارک ارائه شده به تحلیل درستی از آن چه که فرد ارائه داده است می پردازد و با استفاده از آن چه که در دست دارد به ارائه راه حل هایی که می تواند به فرد کمک نماید می پردازد، تا شخص بتواند با دید بازتری نسبت به این که باید برای مشکل خود از وکیل کمک بگیرد یا نه اقدام نماید.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

سه:انجام توافقات بین وکیل و موکل

بعد از آن که راه حل های  قانونی در جلسه مشاوره ارائه داده شد و وکیل کیفری آمادگی خود را برای همکاری اعلام نمود ،در این جا در صورت رضایت شخص توافقاتی بین وکیل و او صورت می گیرد و بعد از تعیین میزان حق الوکاله، ما بین طرفین قرارداد وکالت رسمی که ضمن آن تعهدات و حدود اختیارات وکیل مشخص شده است منعقد می گردد.

چهار:انجام اقدامات اولیه وکیل در دادسرا و اعلام وکالت

بعد از آن که قرارداد وکالت منعقد گشت و موکل طبق توافقات با وکیل کیفری مبلغی را به او برای شروع کار پرداخت نمود در این جا وکیل برای باطل کردن تمبر مالیاتی وکالتنامه اقدام می نماید تا بتواند عمل وکالت خود را اغاز نماید، چرا که انجام هرگونه اقدامات دفاعی از متهم نیازمند وکالتنامه ای است که تمبر مالیاتی بر روی آن درج شده باشد .

بعد از ابطال تمبر شخص وکیل یک لایحه برای اعلام وکالت خود تنظیم کرده و آن را به وکالتنامه پیوست می نماید و به شعبه ای که پرونده در آن طرح شده است ارائه می نماید ، در عین حال که این امور را انجام می دهد لایحه ای نیز برای مطالعه نمودن پرونده و تهیه کپی از اسناد پرونده ارائه می دهد و بعد از ثبت وکالت در سامانه الکترونیکی دادگستری ، این لایحه به دست قاضی رسیده و اگر آن را تایید بنماید پرونده در اختیار وکیل کیفری متخصص قرار می گیرد و او اطلاعات مورد نظر خود را نت برداری می کند و مجدد پرونده را به شعبه مذکور برمی گرداند.

پنج : مشخص کردن نحوه دفاع از طریق مطالعه پرونده

بعد از آن که وکیل کیفری پرونده را مطالعه نمود و اسناد و مدارک موجود را مورد بررسی کامل قرار داد حال زمان آن فرا می رسد که او به مطالعه بیشتری در خصوص پرونده بپردازد و قوانین و مقررات مربوط به آن دعوای مطرح شده را مورد مطالعه و بررسی دقیق تری قرار دهد تا در نهایت بتواند آن نوع از دفاعی که باید انجام دهد را مشخص نماید، به نوعی می توان گفت که استراتژی برای خود تعیین نماید حال این نحوه دفاع یا همان استراتژی می تواند ایراد گرفتن از صلاحیت آن مرجع رسیدگی کننده ، ارائه اسناد و مدارک جدید جهت دفاع از اقدامات متهم پرونده و یا موارد دیگری باشد .

در هر صورت وکیل کیفری متخصص باید در این خصوص تمامی راه حل ها و اقداماتی که می تواند با انجام آن ها شانس پیروزی خود را افزایش دهد را به طور کامل در نظر بگیرد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

شش:دفاع از متهم پرونده در دادسرا

قبل از آن که این مرحله را توضیح دهیم این امر را بیان می داریم که دعاوی کیفری ابتدا در دادسرا مطرح می شوند چرا که در دادسرا ابتدا تحقیقات لازم در خصوص آن دعوا (جرایم کیفری) انجام می شود و بعد از صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه صالح ارجاع داده می شود ، حال اگر شخص متهم در مرحله تحقیقات ابتدایی به وکیل رجوع نماید در این جا وکیل کیفری وظیفه دارد تا به تمامی پرسش های افرادی که در مرجع قضایی کار تحقیق را به عهده دارند در صورت عدم نیاز به حضور متهم ، پاسخ های لازم را بدهد یا اگر حضور متهم نیاز بود او را در این روند مشاوره نماید و چه با حضور متهم چه بدون او به سوالات ، جواب های مستدل و درست ارائه دهد . بعد از آن که دفاعیات لازم انجام شد وکیل باید در روند تحقیقات ، ادله و مستندات خودش را با ذکر استدلال های مناسب حقوقی در ضمن یک لایحه تنظیم کرده و در پرونده طرح شده قرار دهد.

نکته ای که شما باید بدانید این است که تنظیم  لایحه نیازمند آگاهی و تخصص کامل در خصوص قوانین و مقررات حقوقی می باشد و شخص باید از ادبیات و نگارش خوبی در این زمینه برخوردار باشد، به این دلیل تنظیم یک لایحه حتما باید توسط فرد متخصص که همان وکیل می باشد صورت بگیرد چه بسا تنظیم یک لایحه نزد افراد با سواد حقوقی پایین می تواند شما را به دردسر انداخته و مانع از احقاق حق شما شود.

هفت:جلب رضایت شاکی پرونده توسط وکیل

از جمله اقداماتی که وکیل ضمن دفاع از حقوق متهم با ارائه لوایح و اسناد و مدارک می تواند انجام دهد آن است که تلاش کند تا رضایت شاکی پرونده را جلب نماید ، جلب رضایت شاکی از جهاتی می تواند بسیار به نفع متهم باشد از آن جهت که با رضایت و گذشت شاکی ، وکیل کیفری می تواند سبب تبرئه متهم را فراهم آورد و یا در یک سری جرایم که این امر امکان پذیر نمی باشد تخفیفاتی برای متهم لحاظ نماید .

هشت:اعلام اعتراض نسبت به قرارهای صادره از دادسرا

در طی رسیدگی به پرونده و تحقیقات از جانب بازپرس و دادستان آن ها نسبت به صدور قرار های لازم اقدام می نمایند که این قرارها می تواند شامل قرار جلب دادرسی یا همان مجرمیت ، قرار منع تعقیب ، قرار موقوفی تعقیب و قرار بازداشت باشند،

که این قرارها قابل اعتراض می باشند و وکیل کیفری می تواند در مقام دفاع از متهم نسبت به یک سری از این قرارها که از نظر او به صورت غلط صادر شده اعتراض نماید.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

نه:دفاع از متهم  پرونده در دادگاه

بعد از آن که در دادسرا نسبت به پرونده مطروحه تحقیقات لازم صورت پذیرفت و علی رغم تلاش وکیل پرونده وارد مرحله بعدی یعنی دادگاه شد و یا این که متهم در مرحله رسیدن پرونده به دادگاه اقدام به گرفتن وکیل نمود ، در اینجا وکیل موظف می باشد تحت هر شرایطی از حقوق متهم پرونده با انجام اقداماتی که لازم است دفاع نماید که به آن خواهیم پرداخت.

شخص وکیل کیفری موظف می باشد در جلسه رسیدگی دادگاه حضور بیابد و از متهم پرونده که وکالت او را برعهده دارد با ارائه دلایل و اسناد قانونی دفاع نماید. همچنین وکیل باید به صورت مکرر با متهم پرونده گفت و گو نماید تا به سرنخ هایی برای کمک به متهم دست پیداکند و او را در پرونده مطرح شده تبرئه گرداند و یا مجازات او را به نحوی کاهش دهد.

در موارد بالا در خصوص لزوم تنظیم لایحه صحبت کردیم که باید توسط وکیل کیفری صورت بگیرد تا شانس متهم را برای پیروزی در پرونده افزایش دهد، حال بیان این امر لازم است که وکیل کیفری متخصص باید در مرحله بدوی یا همان رسیدگی در دادگاه بدوی نیز لایحه ای که دربردارنده ی ادله و مستندات مناسب می باشد را با بیان استدلال های خود تنظیم نماید.

ده:اعتراض به حکم دادگاه

از جمله اقدامات دیگری که ممکن است وکیل را موظف به انجام آن نماید بحث اعتراض به حکم یا قرار می باشد ، به این نحو که اگر حکم یا قرار صادر شده از دادگاه از نظر وکیل کیفری باعث تضییع حق موکل می شود می تواند نسبت به حکم صادره درخواست تجدیدنظرخواهی نماید.

یازده:رسیدگی به حقوق متهم در مرحله تجدید نظر

بعد از آن که حکم صادر شده به نفع متهم صادر نشد و او مجرم شناخته شد وکیل کیفری در این جا می تواند نسبت به حکم دادگاه اعتراض خود را اعلام نماید و حال بنابر اهمیت پرونده ، آن را به دادگاه کیفری یک و یا مرجع صالح تجدیدنظر ارسال می کنند ، حال در این مرحله که حساسیت بیشتری را طلب میکند وکیل باید به نگارش یک لایحه دفاعیه مناسب و دقیق که تمامی اصول قانونی در آن رعایت شده است پرداخته و با حضور در جلسه رسیدگی به دفاع از متهم چه به صورت شفاهی چه کتبی با ارائه اسناد و مدارک جدید بپردازد و به هر شکل حتی تلاش برای جلب رضایت شاکی منجر به تبرئه و یا کاهش مجازات مجرم پرونده بشود.

دوازده:ناظر بودن بر رعایت حقوق موکل در اجرای حکم صادره

در مرحله آخر اگر به رغم تلاش های بسیار وکیل کیفری متخصص او نتواند برای موکل خود اقدام مثبتی انجام دهد در این جا وکیل کیفری موظف می شود در خصوص اجرای حکم صادر شده برعلیه موکل خود اقداماتی انجام دهد به این نحو که تلاش خود را برای عفو ، آزادی مشروط موکل  و نظارت بر این امر که مجازات به شکل بیشتر از حد حکم شده اجرا نشود ، به انجام برساند .

 این اطمینان را به شما می دهیم که کلیه وکلای متخصص موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم تمامی تلاش خود را با رعایت تمامی موارد مطرح شده برای پیروزی و احقاق حق شما می نمایند.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

سوال از وکیل کیفری در شرایط ضروری و خارج از ساعت کاری موسسه فرهنگ تفاهم قابل انجام است ؟

 

بله ، وکیل کیفری موسسه با توجه به حساسیت بالا و غیر قابل پیش بینی بودن جرایم کیفری به صورت ۲۴ ساعت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

بهترین وکیل کیفری صلاحیت و تخصص کافی در رسیدگی به کلیه دعاوی کیفری را دارد ؟

بله ، وکیل کیفری متخصص که وکیل پایه یک دادگستری می باشد نسبت به تمامی دعاوی که توسط قانون ایران جرم انگاری شده است و برای آن ها مجازات تعیین شده ، صلاحیت رسیدگی دارد.

 

وظایف وکیل کیفری متخصص در دعاوی کیفری چه می باشد ؟

وکیل کیفری وظیفه دارد شما را به بهترین شکل برای جمع آوری مدارکی که برای اثبات حقانیت شما نیاز است ، راهنمایی کند و برای دفاع از حق و اثبات دعوای مطرح شده از جانب شما در تمامی جلسات دادگاه حضور مستمر داشته باشد.

 

آیا وکیل کیفری می تواند در تمامی مراحل دادرسی حضور داشته باشد و دفاعیات لازم را انجام دهد ؟

بله بعد از انعقاد قرار داد وکالت ، وکیل کیفری می تواند از همان ابتدا در روند دادرسی حضور داشته باشد و از حقوق موکل خود دفاع نماید .

 

برای یک شکایت کیفری چه مواردی می توانند تحت عنوان ادله اثبات دعوا ضمیمه شکواییه بشوند ؟

با توجه به نوع جرم ارتکابی مواردی نظیر : استشهادیه ، صورت جلسه کلانتری ، گواهی پزشکی قانونی ، اسناد و مدارک اعم از سند رسمی و یا پرینت حساب ، فیلم دوربین های مدار بسته می توانند در شکواییه ضمیمه شوند .

 

آیا وکیل کیفری رایگان در جرایم کیفری داریم ؟

بله فرد متهم و شاکی هر دو می توانند از دادگاه درخواست وکیل رایگان ( وکیل تسخیری) نمایند و دادگاه بعد از احراز شرایط وکیل تسخیری در اختیار فرد می گذارد .

 

 بین وکیل کیفری و وکیل پایه یک دادگستری تفاوت وجود دارد ؟

خیر وکیل کیفری همان وکیل پایه یک می باشد که پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت کرده و صرفا علم خود را نسبت به قوانین کیفری به روز نگه داشته است و در حوزه کیفری تجربه ی بالایی دارد .

 

در تمامی جرایم کیفری می توان وکیل گرفت یا در این مورد محدودیت وجود دارد ؟

 در تمامی جرایم کیفری اعم از جرایم سلب حیات ، سرقت ، کلاهبرداری و … می توان از وکیل کیفری استفاده کرد و در  هیچ جرمی مانع  برای گرفتن وکیل وجود ندارد .

 

در دعاوی کیفری فرد می تواند چند وکیل داشته باشد؟

بله در دادگاه کیفری دو تا ۲ وکیل و در دادگاه کیفری یک تا ۳ وکیل هر یک از طرفین دعوا می توانند داشته باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

38 پاسخ

 1. سلام وعرض ادب
  بنده چند وقتیه که یکی از بستگان درجه یک از طریق ارتباط گرفتن با محل کار از کارم اجراج شدم وتاجایی که به محل سکونت من نفوذ کردن وازلحاظ روانی همسایگان با هم بودن واذیت میشدم ومجبور شدم خونه م رو بفروشم اما بازور نه با اختیار خودم. وهیچ شهود یا شاهدانی ندارم ایا این مسئله قابل پیگیری است.

 2. سلام وقت بخیر من ۹ماه پیش از همسرم درخواست نفقه دادم بعد یک ماه اشتی کردم ویک رفتامد کوتاهی داشتم ولی این اقا نفقه من را برایم به حسابم نزده ایا میتوانم درخاست ندادن نفقه بکنم؟؟

 3. سلام یک شخص با عنوان پلیس امنیت اخلاقی به من پیام داد وگفت فلان روز فلان جا باش
  اگر من از شخص شکایت کنم دادگاه اون رو به چه مجازاتی محکوم می‌کند.

 4. سلام تنظیم نامه برای یک نفر از اعضای خانواده که خارج از کشور هستن و می‌خوان درخواست دریافت دیه کنند هزینش رو وکیل چقدر میگیره؟

  1. باسلام و وقت بخیر
   برای اطلاع از هزینه وکیل درخصوص تنظیم لایحه با شماره ۵۴۷۶۴-۰۲۱ تماس بگیرید

 5. سلام بر وکلای عزیز و گرامی:
  چند وقت پیش یک نفر از سایت دیوار ۱۵ میلیون از من کلاهبرداری کرد و در نتیجه با دستور قضایی حسابش مسدود شد و پولمو گرفتم. بعداز پرداخت پول شروع به تهدید و فحاشی ناموسی به خانومم (قذف) کرد.
  میخواستم بپرسم که خودم میتونم دعوای قذف مطرح کنم یا اینکه حتما خانومم باید اقامه دعوی کنه.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. باسلام وقت بخیر
   درخصوص اقامه دعوا در مورد تهدید و فحاشی فرد ذی صلاح یا وکیل او باید طرح دعوا نماید و درصورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۵۴۷۶۴-۰۲۱ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم تماس حاصل نماید.

  2. با سلام
   توهین ایشان اگر موجب حد قذف باشد می تواند از طرف زوج یعنی خود شما مطرح شود. امکان پیگیری وجود دارد. می توانید برای جلوگیری از مراجعات از وکیل کیفری مجموعه فرهنگ تفاهم کمک بگیرید.

 6. سلام من همسرم دوماه هست که منو ول کرده و بعضی وقتا فقط پیام و تماس میگیرن که بیا به پدرم التماس کن تا باهات آشتی کنم موقع رفتن هم منو تهدید به کشتن کردن من نمیخوام طلاق بگیرم ولی پدرشوهرم زنگ زده به پدرم و گفته برید و درخواست طلاق بدید وگرنه من پسرمو زنش میدم من الان چه اقدام قانونی میتونم بکنم که پدرشوهرم دخالت نکنه و همسرمو ول کنه تا بیاد زندگیمونو بکنیم همسرم از پدرش خیلی میترسع دوسم داره ولی نمیزارن بیاد پیشم به طوری که اگه کار به دادگاه هم بکشه میترسه بگه که منو طلاق نمیده

  1. سلام وقت بخیر شما می توانید برای بازگشت همسر خود به خانه یک اظهار نامه مبنی بر بازگشت ایشان به خانه تنظیم کنید و اگر در مدت مشخص به خانه بازنگشت می توانید در صورتی که به شما نفقه ای نمی دهد دادخواستی مبنی بر پرداخت نفقه داشته باشید . اگر خواستید کلیه این کارها را انجام دهید با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید تا وکیل خانواده ما شمارا راهنمایی کند و کار تنظیم اظهارنامه و پرداخت نفقه را برای شما انجام دهند .
   شما برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر در خصوص بحث نفقه می تونید به این مقاله مراجعه کنید .
   ترک انفاق

 7. سلام، در یکی از روستاهای همدان، خانه ورثه ای تقریبا ۶۰۰ متر، که متعلق به پدرمان بود، ۱۷سال پیش از وراث خریدم.
  تمام سهم برادران و خواهران را پرداخت کردم.
  (سال۸۳ دختران ۳۶۰هزارتومان و پسرها ۲برابر پرداخت کردم)و رفتم اداره ثبت سند گرفتم.
  یکی از خواهرها قولنامه فروش را امضا کرده، ولی پولش را شب بردم دادم، صبح آورد، پس داد و گفت داداش من نمیخام.من هم به خیال اینکه بخشیده، دیگه پیگیری نکردم.
  خونه را ۲بار بنایی کردم، سند ثبتی گرفتم،الان آمده و می گوید سهم خانه من را از خونه، تقسیم کن و زمینش را بده، من پول هم نمیخام.میگم چرا اون موقع نگرفتی؟میگه پول کم بود!
  تا ۸ میلیون راضی شدم بهش بدم، ولی میگه هر چقدر سهم منه،(یک دهم) زمین خونه را تقسیم کن، بده.
  آیا از نظر قانون، با توجه به اینکه قرارداد را همه ورثه(حتی ایشان)امضا کردن، من باید سهم خانه ایشان را باید چطور بدهم؟
  پولش را با نرخ تورم باید بدهم؟
  یا اصلا خانه در قانون قابل تقسیم هست؟
  بهش پیشنهاد شکایت و حل و فصل از طریق قانون دادم، میگه من شکایت نمیکنم. اون موقع نگرفتم، الان از زمین خانه به من بده.

  1. سلام با توجه به این که شما سند رسمی از اداره ثبت اسناد و املاک دریافت کردید خواهر شما نمی تواند ادعایی بر ملک مورد نظر داشته باشد چرا که این ملک به موجب یک سند رسمی به صورت ۶ دانگ به نام شما خورده است و خواهر شما نیز قولنامه را بنا به سخنان شما امضا نموده اند، نمی توانند ادعایی داشته باشند با این حال بهتر هست برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر با وکیل متخصص ما مشاوره ای داشته باشید . لطفا با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند .

  1. سلام وقت بخیر وکلای موسسه ما جز بهترین وکلا در عرصه های حقوقی و کیفری هستند در صورتی که مایل به گرفتن اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید با شمره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید و با مشاورین ما در این خصوص صحبت نمایید .

 8. با سلام
  بسیاری از داوطلبان هشتمین آزمون استخدامی ۱۳۹۹ وزارت آموزش پرورش به دلیل عدم قبولی در مرحله مصاحبه چندین ماه مقابل وزارت آموزش پرورش تجمع نمودند و خواهان جذب واستخدام در آموزش پرورش شدند آموزش پرورش عنوان نموده امکان جذب وجود ندارد باید در آزمون استخدامی جدید (نهمین آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰) شرکت نمایید داوطلبان اعلام نمودند به دلیل محدودیت سنی نمی توانیم در آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰ شرکت نماییم وزارت آموزش پرورش پیشنهاد افزایش یک سال از سقف سنی را به سازمان اداری استخدامی ارائه نموده ۳۵ به ۳۶ برای لیسانس از طرف سازمان اداری استخدامی موافقت شده با افزایش سن فقط در نهمین آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰
  موضوع اصلی این است به دلیل فاصله زمان ثبت نام هشتمین آزمون استخدامی ۱۳۹۹ تا نهمین آزمون استخدامی سال ۱۴۰۰ بیش از یک سال است (یک سال و پنج ماه و هفت روز ) که نزدیک به یک دوم داوطلبان شرط سنی یک سال افزایش سن را از دست داده اند و نیاز به دوسال افزایش سن۳۵ به ۳۷ سال برای مدرک تحصیلی لیسانس در نهمین آزمون استخدامی می باشد وزارت آموزش پرورش با دوسال افزایش سن موافقت نمی کند
  آیا می توان طبق ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری بند الف که داشتن حداقل ۲۰ سال تمام و حداکثر ۴۰ سال برای استخدام رسمی و برای متخصص مدرک تحصیلی دکتری ۴۵ سال است از وزارت آموزش پرورش در دیوان عدالت اداری برای دوسال افزایش سن ۳۵ به ۳۷ سال برای لیسانس شکایت نمود که با دوسال افزایش سن ۳۵ به ۳۷ سال در آزمون استخدامی توسط دیوان عدالت اداری موافقت شود (اموزش پرورش با دوسال افزایش سن ۳۵ به ۳۷ سال موافقت نمی کند پیگیری نمودم)
  لطف نمایید پاسخ دهید بله یا خیر با دلیل

  1. سلام وقت بخیر لطفا برای دریافت مشاوره تخصصی در این خصوص با این شماره تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی نمایند . ۰۲۱۵۴۷۶۴

  2. سلام لطفا برای دریافت مشاوره تخصصی با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید چرا که مشکل شما تخصصی و باید توسط وکیل مجموعه رفع شود

 9. سلام خسته نباشید یه سوال راجب تصادف داشتم میخاستم بپرسم که من کارم تو دادگاه تموم شده و پروندم رو قاضی بست و رفتم به مرحله دیه میخاستم بدونم چقد طول میکشه دیه من رو پرداخت کنند ممنون

 10. سلام
  ۱۴ سال پیش خانمی در مدرسه غیر دولتی کار می‌کرد که حقوق رو ماهانه دریافت و امضا میکردن
  بعد از ۱۴ سال واسه بیمه پرداخت نشده اقدام کردن
  مدرسه هم منحل شد
  تکلیف من کارها چیه؟

 11. سلام لطفا برای دریافت مشاوره در این خصوص با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.

 12. سلام ما یک ماه پیش یک قرارداد اجاره نوشتیم و در اجاره نامه نوشته شده طرفین در صورت تخلیه باید دو ماه قبل تر اطلاع دهند ، آلان موجر بعد از گذشت یک ماه میگه میخوام خونه رو بفروشم باید تخلیه کنید ، تکلیف قرارداد چیه باید تخلیه کنیم یا تا یک سال میتونیم بشینیم

  1. سلام لطفا برای دریافت مشاوره با کارشناس متخصص ما با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.

  2. سلام وقت بخیر لطفا برای دریافت مشاوره در این خصوص و ارجاع به وکیل متخصص با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید

 13. آیا اگر مستاجر از سال ۱۳۶۰ در ملکی مستاجر باشد می تواند بعد از ۴۰ سال ادعای مالکیت نسیت به آن ملک نماید؟

 14. سلام من برادرم ده روز پیش مشروبات الکلی مصرف کرده بوده و حالش بد میشه و دوستش میبرتش بیمارستان و شماره و آدرس اشتباه میده بعد هم مادر دوستش میاد و میگه خالشم و امضا میده میارنش بیرون من میخواستم بدونم براش پرونده تشکیل شده !؟‌چونکه تحقیق کردم اگه پرونده ایی تشکیل شده بود یا کدملیش رو داشتن تا الان باید ابلاغیه اومده بود درسته !؟سوپیشینه براش نمیشه !؟ خیلی برام مهمه ممنون میشم جواب بدید !؟

 15. سلام وقت بخیر،سال گذشته شکایتی از همسایه روبرو بابت ضرب و جرح وفحاشی کردم که بعداز اجرای مراحل پرونده ایشان محکوم به پرداخت دیه و پرداخت ۶میلیون تومان جزای نقدی بدل از زندان بحساب دولت شدند حکم دیه در اجرای احکام انجام شد و قاضی حکم مشروط دادند که تا ۳سال اگر متهم جرم مشابهی انجام دهند جزای نقدی ۶ میلیون تومانی هم اجرا شود. متاسفانه مجددا آزار و اذیت همسایه شروع شده و گویا حکم اجراشده دادگاه برای ایشان بازدارنده نبوده لطفا بفرمایی من چکاری باید انجام دهم . با سپاس فراوان

  1. سلام لطفا برای دریافت مشاوره تخصصی با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید تا به طور کامل راهنمایی شوید.

   1. باسلام،،اگر در پرونده کیفری که در یک شکوائیه جعل سند عادی و استفاده از سند مجعول و شهادت کذب شاکی از بنده و شهود بنده شکایت شده است،،هردو دریک شکوائیه هست، و در جریان رسیدگی به شکایت جعل از بنده بعلت مرور زمان رسیدگی نشود ولی برای شهود بنده بعلت شهادت کذب قرار ضامن و اخرین دفاع دستور دهد ایا بعلت اینکه در بحث شکایت اصلی جعل مرور زمان حاصل شده و دیگر نمی تواند وارد بحث جعل شود وجعل دیگر ثابت نمیشود چگونه به قسمت دوم شکایت یعنی شهادت کذب رسیدگی میکند در زمانیکه جعل ثابت نمیشود

    1. با سلام وقت بخیر
     دادگاه به همه عناوین مختلف در شکواییه رسیدگی میکند و اگر یکی از عناوین در شکواییه رد شود یا ثابت نشود به عناوین نوشته شده دیگر رسیدگی می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر وکیل باید دادنامه شما را بررسی کند لطفا با شماره پنچ رقمی موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید.

 16. با سلام و عرض ادب و وکلای محترم برای بنده یک لایحه کیفری در سایت قوه قضاییه آمده خواستم بدونم لایحه اعتبار قانونی دارد؟

 17. سلام خواهرشوهرشم مارو ازخانه پدریش که درقید حیات هستن بیرون کرد و جلو شوهرم به من گفت تو بدکاره هستی بالحن آمیانه آیا میتونم اعاده حیثیت کنم
  بعدم پیام دادم باید ثابت کنی گفت مردم گفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »