موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

تخلیه ملک تجاری
تخلیه ملک تجاری

دعوی تخلیه‌‌ اماکن تجاری چیست

دعوی تخلیه‌‌ اماکن تجاری به معنای درخواست حقوقی از سوی صاحب ملک یا موجر برای تخلیه فرد یا شرکتی است که به عنوان مستاجر در ملک  فعالیت دارد. این درخواست ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم پرداخت اجاره، تخریب و آسیب دیدگی به ملک، استفاده از ملک برای اهداف غیرتجاری یا عدم رعایت شرایط قرارداد اجاره و … ارائه شود.

وکیل ملکی متخصص به دلیل ورود به پرونده‌های ملکی و سرقفلی، تجربه فراروانی دارد که در کوتاه ترین زمان ممکن پرونده را به سرانجام میرساند. 

وکیل ملکی با تسلط و آگاهی نسبت به قوانین ملکی و داشتن تعهد کاری و صداقت برای به نتیجه رسیدن موکل به حق و حقوقش تمام تلاش خود را می‌کند. 

در دعوای تخلیه، صاحب ملک یا موجر باید اثبات کند که مستاجر، به شرایط قرارداد اجاره را نقص نموده است و بنابراین حق تخلیه را دارد. مواقعی که دادگاه موافق با دعوی تخلیه باشد، به مستأجر یک مهلت معقول برای تخلیه ملک ، داده می‌شود. در غیر این صورت، قرارداد اجاره ادامه می یابد.

شرایط دعوی تخلیه‌‌ اماکن تجاری

 شرایط دعوای تخلیه با توجه به اینکه قرارداد اجاره مشمول کدام قانون است، متفاوت می باشد.در این حوزه، دو قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۵۶ و ۱۳۷۶ وجود دارد که احکام آنها، متفاوت است.

اماکن تجاری که تا سال ۱۳۷۶ اجاره داده شده‌اند، چه به صورت سند رسمی، عادی و یا شفاهی، مشمول قانون مصوب ۱۳۵۶ می‌باشند. بر اساس این قانون، پس از پایان یافتن مدت قرارداد اجاره، نمی‌توان مستاجر را وادار به تخلیه نمود؛ مگر در صورت وجود شرایطی که در این قانون ذکر شده است.

از جمله شرایط طرح دعوی تخلیه اماکن تجاری بر اساس ماده ۱۴ و ۱۵ قانون ۱۳۵۶، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • در صورتی که مستاجر بدون اذن مالک ، ملک مورد اجاره را به غیر اجاره دهد.
  • در شرایطی که مستاجر، از مورد اجاره، بر خلاف مقصودی که در اجاره‌نامه آمده، استفاده یا شغل خود را تغییر دهد، به نحوی که مشابه مورد مذکور در قرارداد نباشد
  • در صورتی که مالک به ملک اجاره‌ای خود نیاز داشته
  • در شرایطی که ملک در معرض خرابی بوده و قابل تعمیر هم نباشد
  • و یا در شرایطی که مستاجر، در ملک اجاره‌ای تعدی و تفریط کرده و یا از پرداخت اجاره خودداری نماید

در هنگام تخلیه اماکن تجاری مشمول این قانون، مستاجر حق دریافت سرقفلی ملک را خواهد داشت؛ اعم از اینکه هنگام عقد، به موجر سرقفلی داده یا نداده باشد. البته در مواردی همچون عدم پرداخت اجاره بها، تغییر شغل یا تعدی و تفریط، مستاجر استحقاق مطالبه حق سرقفلی را ندارد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد تخلیه ملک تجاری

اما در مورد اماکن تجاری که بعد از سال ۱۳۷۶ اجاره داده شده‌اند، تخلیه ملک تجاری، مشمول قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ می‌باشد؛ منوط به اینکه اجاره‌نامه تنظیم شده، به صورت کتبی، با امضای طرفین و دو شاهد باشد. بر اساس این قانون نیز، از جمله شرایط طرح دعوای تخلیه ملک، می‌توان به پایان یافتن مدت قرارداد اجاره، عدم پرداخت اجاره بها و انجام اقداماتی بر خلاف قرارداد اجاره و تعدی و تفریط در مورد اجاره، اشاره نمود.

تخلیه املاک استیجاری بدون حق کسب و پیشه

براساس ماده یک قانون الحاق یک ماده به قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۵/۸/۱۳۶۵، برای کلیه اماکن اجاره‌ای که به وسیله سند رسمی و بدون دریافت سرقفلی یا مبلغ رهن، اجاره داده می‌شود، در صورتی که قرارداد اجاره با توافق طرفین تمدید نشده باشد، راس موعد مقرر می‌توان درخواست تخلیه کرد.

حکم تخلیه اماکن تجاری در صلاحیت کدام دادگاه است؟

بسته به تاریخ انعقاد قرارداد اجاره، فرآیند تخلیه اماکن تجاری ممکن است متفاوت باشد. در صورتی که قرارداد اجاره مشمول قانون ۱۳۷۶ باشد و مدت زمان آن به اتمام رسیده باشد، موجر می‌تواند بدون نیاز به طرح دعوی و مراجعه به دادگاه، با صدور حکم تخلیه فوری توسط شورای حل اختلاف یا اجراییه دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند، مستاجر را اخراج کند.

اما اگر قرارداد اجاره مشمول قانون ۱۳۷۶ نباشد، موجر برای تخلیه اماکن تجاری، باید از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواستی علیه مستاجر تنظیم و آن را به دادگاه صالح ارائه کند. در این صورت، صدور حکم تخلیه به صلاحیت دادگاه حقوقی وابسته به محل واقعیت مال یا املاک تجاری است. به عبارت دیگر، دادگاه حقوقی شهری که ملک تجاری در حوزه آن واقع شده است، صلاحیت رسیدگی به دعوی و صدور حکم تخلیه را دارد. در این حالت، شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به دعوی تخلیه اماکن تجاری را ندارد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد تخلیه ملک تجاری

هزینه دعوی تخلیه‌‌ اماکن تجاری

در صورتی که قرارداد اجاره مشمول قانون ۱۳۷۶ باشد و مدت زمان آن به اتمام رسیده باشد، موجر می‌تواند با صدور حکم تخلیه فوری توسط شورای حل اختلاف یا اجراییه دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند، مستاجر را اخراج کند و در این صورت هزینه دادرسی مستاجر بر عهده خود او است.

اما در صورتی که قرارداد اجاره مشمول قانون ۱۳۷۶ نباشد و موجر برای تخلیه اماکن تجاری، باید از طریق مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواستی علیه مستاجر تنظیم و آن را به دادگاه صالح ارائه کند؛ در این صورت، هزینه دادرسی بر عهده موجر است. برای طرح دعوی تخلیه اماکن تجاری، می‌بایست به تعرفه دعاوی غیرمالی و غیراعتباری که در دستورالعمل های مالی دادگستری تعیین شده، توجه شود. هزینه دادرسی دعاوی غیرمالی و غیراعتباری، کمتر از هزینه دادرسی دعاوی مالی است.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهمبادر اختیار داشتن وکلای مجرب ملکی که تجربه فراوانی به دلیل ورود به پرونده‌های ملکی دارند، همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. 

درصورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در حوزه حقوقی و ملکی می‌توانید با شماره پنج رقمی ما تماس حاصل نماید تا کارشناسان و مشاوران پاسخگو شما می‌باشد.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

حکم تخلیه مکان های تجاری در صلاحیت کدام دادگاه است؟

بسته به تاریخ انعقاد قرارداد اجاره، فرآیند تخلیه اماکن تجاری ممکن است متفاوت باشد.

 نحوه طرح دعوای تخلیه اماکن تجاری چگونه است؟

طرح دعوای تخلیه اماکن تجاری با ثبت نمونه دادخواست تخلیه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ارائه آن حسب مورد به شورای حل اختلاف یا دادگاه امکان پذیر است که برای آشنایی با آن می توانید مقاله را مطالعه نمایید

 شرایط دعوی تخلیه اماکن تجاری چیست؟

بر اساس قانون جدید روابط موجر و مستاجر از جمله شرایط طرح این دعوی می توان به اتمام مدت قرارداد تعدی و تفریط یا استفاده از ملک اجاره ای برخلاف مفاد قرارداد اشاره نمود که جزئیات آن در متن مقاله آمده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »