موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

اعاده حیثیت
اعاده حیثیت

اعاده حیثیت در قانون

اعاده حیثیت به معنای آن است که بعد از اثبات اینکه جرمی صورت نگرفته است فردی که به موجب این اتهام آبروی خود را از دست رفته می‌بیند در این خصوص می‌تواند نسبت به فردی که افترا زده است شکایتی کیفری تحت عنوان اعاده حیثیت مطرح نماید. 

درواقع زمانی که آبروی فردی با طرح شکایت و افترا دیگری خدشه‌دار می‌شود فرد قربانی ‌می‌تواند با درخواست اعاده حیثیت از دیگری شکایت نماید.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد اعاده حیثیت

اعاده حیثیت

 به طور کلی اعاده حیثیت به این معنا می‌باشد که فردی از جانب شخص دیگری مورد اتهام در خصوص جرمی قرار بگیرد و نسبت ناروایی به او زده شود و بعد از طی روند قانونی مشخص گردد که در واقع مرتکب آن جرم نشده است.

انواع اعاده حیثیت

 • اعاده حیثیت کیفری

اعاده حیثیت کیفری به این شکل است که فردی از جانب دیگری مورد اتهام یک جرم قرار می‌گیرد و به موجب آن مورد دادگاهی واقع می‌شود که در این صورت فرد می‌تواند بعد از اثبات بی‌گناهی خود درخواست اعاده حیثیت نماید که این اعاده حیثیّت به چند شکل افترا و توهین، نشر اکاذیب قابل مطرح می‌باشد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد اعاده حیثیت

 •  اعاده حیثیت حقوقی

اعاده حیثیت حقوقی به این صورت است که فردی در گذشته مرتکب جرمی گشته است و به جهت جرم ارتکابی و مجازات آن از یک حق اجتماعی محروم شده است و این عمل فرد سبب این گردیده است که حیثیت و آبرو او لکه‌دار گردد، حال در این جا فرد درخواست اعاده حیثیت می‌نماید تا اهلیت از دست رفته خود را در خصوص آن حقوق اجتماعی به دست آورد و این اعاده در تعریف نهایی به معنای برگشت مجدد اهلیت و حقوق می‌باشد. 

شرایط تحقق جرم توهین و افترا

برای آن که شخصی بتواند نسبت به فردی شکایت اعاده حیثیت نماید باید شرایطی مطابق قانون وجود داشته باشد که در ادامه به آن اشاره می‌نماییم:

 • نسبت دادن جرم به فرد دیگر و زدن اتهام ناروا.
 • شخصی که به او اتهام زده است مشخص و معین باشد.
 • عدم اثبات اتهام وارده از حیث قانونی.
 • وارد نمودن اتهام به فرد از طریق سخنرانی، انتشار مطالبی در روزنامه و …

نحوه شکایت اعاده حیثیت در قانون

اگر تمامی شرایط مقرر در قانون در خصوص بحث افترا و زدن اتهام به فرد فراهم بود او می‌تواند نسبت به فردی که این عمل را مرتکب شده است شکایت کیفری مطرح نماید و در این مورد می‌تواند از وکیل کیفری کمک بگیرد به این صورت که:

 • ابتدا با مراجعه به وکیل درخواست تنظیم یک شکواییه می‌نماید و بعد از آن که وکیل این شکواییه را با مضمون اعاده حیثیت همراه با دلایل و مستندات قانونی تنظیم نمود فرد باید به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه نماید.
 • بعد از مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی باید این شکواییه را در سامانه ثنا خود ثبت نماید و منتظر تعیین جلسه رسیدگی به شکایت خود بماند.
 • بعد از تعیین جلسه رسیدگی پرونده به منظور انجام تحقیقات ابتدایی وارد دادسرا می‌شود و بعد از آن که بازپرس به موضوع رسیدگی نمود و مجرمیت فرد اثبات شد، در این خصوص قرار جلب دادرسی صادر و دادستان بعد از آگاهی از این امر کیفرخواست صادر کرده و پرونده را به دادگاه کیفری صالح ارسال می‌کند.
 • در این مرحله دادگاه کیفری صالح به این پرونده رسیدگی نهایی می‌نماید و با اثبات مسئله افترا و این که اتهام وارده به فرد دروغین بوده است شکایت او با مضمون اعاده حیثیّت پذیرفته می‌شود و دادگاه حکم به مجازات متهم می‌دهد.

مجازات اعاده حیثیت در قانون

قانون مجازات اسلامی در چند ماده به بحث مجازات شخصی که افترا می‌زند صحبت کرده است که به آن‌ها اشاره می‌نماییم:

 • ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی بیان کرده است که هرگاه فردی با استفاده از نوشته‌ای به صورت خطی و چاپی؛ مانند روزنامه و یا سخنرانی در مجمعی به فردی اتهامی وارد نماید و این اتهام اثبات نشود مطابق قانون فرد مجرم محسوب می‌شود و به جزای نقدی درجه شش محکوم خواهد شد.
 • ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی بیان کرده است هرگاه شخصی با نیت واردکردن ضرر به دیگری با تنظیم یک نامه، شکواییه و گزارش، دروغی را منتشر نماید و یا اعمالی را بر خلاف حقیقت به فردی حقیقی یا حقوقی نسبت دهد در این جا چه ضرر مادی و معنوی متوجه فرد بشود یا نشود او می‌تواند علاوه بر اعاده حیثیت در این خصوص فرد را محکوم به مجازات نماید که در این صورت فرد با مجازات حبس از یک ماه تا یک سال و یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
 • ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی بیان داشته است که هر زمان فردی به صورت آگاهانه و عمدی و با نیت متهم نمودن فرد دیگری، وسیله‌ای را بدون اطلاع او در منزل شخصی و یا محل کار او قرار دهد که پیدا شدن آن موجب زدن اتهام در یک جرم به او می‌شود در این حالت بعد از این که قرار منع تعقیب و برائت برای او صادر شد شخص مرتکب به حبس از سه ماه تا یک سال و نیم و یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
 • اصل ۱۷۱ قانون اساسی بیان می‌دارد که زمانی که در اثر اشتباه یا تقصیر ارتکابی از سوی قاضی در صدور حکم ضرری به فردی وارد شود او ضامن جبران خسارت است و از فردی که به او ضرر وارد شده است اعاده حیثیت می‌گردد.

مهلت شکایت اعاده حیثیت در قانون

در خصوص بحث این که مهلت ارائه شکایت چقدر می‌باشد باید بیان داشت که ماده ۱۰۶ قانون مجازات اسلامی در این خصوص بیان داشته است، در خصوص جرایم تعزیری که قابل گذشت از جانب شاکی می‌باشند هرگاه فردی که ضرر به او وارد شده است در مدت یک سال از تاریخ مطلع شدن از این که جرم نسبت به او صورت گرفته است اقدامی برای شکایت نکند، حق شکایت کیفری از او گرفته می‌شود.

البته در این خصوص نکته‌ای وجود دارد که باید آن را بیان کرد به این صورت که اگر فرد به دلایلی که خارج از اختیار اوست نتواند شکایت خود را مطرح نماید و یا این که تحت اختیار و سلطه متهم بوده باشد، در این خصوص مهلت گفته شده از زمانی آغاز می‌شود که رفع محدودیت صورت گرفته باشد که در این جا اگر فردی که جرم به ضرر او صورت گرفته است قبل از اتمام مهلت فوت نماید این حق به ورثه او منتقل خواهد شد و هرکدام از آن‌ها می‌توانند اقدام به بیان  شکایت نمایند.

به همین دلیل اگر فردی از جانب دیگری مورد اتهام واقع گردید و از این اتهام مبری شد باید در مدت معین نسبت به اعاده حیثیت شکایت خود را مطرح نماید.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با سابقه درخشان در پرونده‌های حقوقی و دراختیار داشتن وکلای پایه یک دادگستری که هریک متخصص در زمینه‌های مختلف حقوقی هستند؛ همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. 

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

در خصوص شکایت اعاده حیثیت مهلت معینی تعیین شده است؟

بله مطابق قانون این موضوع مشمول مرور زمان است و در مدت یک سال باید شکایت صورت بگیرد.

اعاده حیثیت باگذشت شاکی پیگیری نمی‌شود؟

بله چرا که جز جرایم قابل گذشت بوده و عدم طرح شکایت مانعی برای رسیدگی می‌باشد.

ورثه فردی که متضرر از جرم شده و قبل از اعاده حیثیت فوت کرده است تا چه مدتی می‌توانند شکایت نمایند؟

هرکدام از ورثه می‌توانند در مدت شش ماه از تاریخ فوت اعلام شکایت نمایند

امتیاز این مقاله
۴.۷/۵

تماس با وکیل پایه یک دادگستری موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم  ۵۴۷۶۴-۰۲۱ کلیک نماید

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

91 پاسخ

 1. در یک ساختمام یکی از همسایه ها تهمت های ناروایی زده و بین همه همسایه ها ابروی او را برده و گفته ایشان خراب است و از این موارد و ذهن همسایه ها را نسبت به ایشان بدبین کرده ایشان ازوقتی این کار را کرده که پولی بابت نقاشی ساختمان خواسته و فرزندم نداده حالا ما چطوری طرح شکایت کنیم ممنون

  1. باسلام.اول تهیه استشهادیه از همسایگان و بعد اقدام حقوقی و طرح شکاست. در صورت کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره تخصصی با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید. با تشکر موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

  2. سلام.من در ساختمانی که شش واحد داره زندگی می کنم از قبل از عید در پارکینگ این خونه شخصی ماشینای همسایه ها رو خط می کشید هیچ کس نمی دانست کی خط می کشه من یک زن تنها با دخترم زندگی می کنم طبقه دوم ی به همسایه ها می گفت که طبقه چهارمی خط میندازه در صورتی که اصلا من طبقه چهارمی بودم خبر نداشتم تا اینکه ماشین طبقه اولی رو خط کشید با من صحبت کرد گفتم خدا شاهد من اصلا خبر ندارم تا اینکه طبقه اولی دوربین تو ماشینش جا سازی کرد و کار طبقه دومی بود که در حال خط انداختن به ماشین طبقه اولی فیلمش گرفته شده حالا من می خوام از دست طبقه دومی که تقصیر من مینداخت می خوام اعادی حیثیت کنم حتا همسایه هایی که بهشون می گفت طبقه چهاری خط میندازه شهادت میدن که واقعا من بی گناه بودم لطفا منو راهنمایی کنید

   1. سلام با شهادت شهود به جرم افترا میتوانید شکایت کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 2. سلام بنده در معامله ی واسطه بوده ام ولی طبق مدارک و شواهد موجود هیچ دخلی در معامله ندارم اما طرف مقابلم من را تهدید و خودرا به ارگان های امنیتی وصل داده و در تمامی تماس ها و جلسات رو در رو من را تهدید به قتل و… کرده چگونه میتوانم طرح شکایت کنم

  1. سلام بله این امکان برای شما وجود دارد. در صورتی که برای طرح شکایت نیاز به مشاوره و یا وکیل را دارید موسسه ما در خدمت شماست۰۲۱۵۴۷۶۴ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

  2. سلام وقت بخیر، من خانمم به من تهمت بیمار روانی و ناتوانی جنسی زده و به دادگاه برای گرفتن طلاق شکایت کرده است.بعد از اثبات ادعای بی مورد در دادگاه میتونم ادعای حیثیت کنم؟ و اگه در اعاده حیثیت محکوم بشه مجازاتش چیه؟

    1. سلام شوهرم در دادگاه حقوقی به دروغ به من و پدرم تهمت دزدی زده وبرای خودش یک شاهد دروغین ساخته ،اصلا همچین چیزی!وجود نداشته حالا میخوام اعاده حیثیت بکنیم ،لطفا راهنماییمون بکنید چطور اینکارو بکنیم؟

     1. سلام با شماره ۰۲۱.۵۴۷۶۴ تماس بگیرین

      موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 3. سلام.خانمی در محل کار و از طریق برنامه های مجازی برای من دردسر درست کرده.ادعا داره ک من بدکاره هستم.چند وقت یکبار بین همکارا و دوستا و اشناهام اینکارو میکنه.چطور باید اقدام کنم.اکثرا با پیام دادن اینکارو انجام میده

   1. سلام
    من اینستا گرام دارم در اینستا گرام عکس عروسی مو گذاشتم پروفایل ک فقط موهام معلومه
    خانواده همسرم .همسرم ادا کردن عکس لختی گذاشتم همه جارو پر کردن طلاق میدم عکس لختی گذاشته میتونم ادای حیثت کنم؟

    1. سلام اعاده حیثیت موضوعیت ندارد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 4. سلام مدترک پروندتون از سامانه ثنا و شعبه صادر کننده رای قابلیت اخذ کردن داره.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 5. سلام یه زمین مورثی هستش یکی از دایی هام یه قسمت زمین از خودش داده ب یه شخص الان بعد ۲۳ سال آینده بدون مدرک مدعی باقی زمین شده و ب بنده تهمت فروش اموال غیر زده شکایت کرده دادگاه ، ان شاءالله حتما دادگاه بنفع من رای میده میخام بدونم میتونم اعاده حیثیت کنم؟

  1. سلام اعاده حیثیت اینجا موضوعیت نداره .موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 6. سلام
  شخصی از من شکایت خیانت در امانت کرده که درست نبوده و عدله کافی هم نداشته و قاضی قرار منع تعقیب صادر گردیده .
  ایا میتوانم شکایت اعاده حیثیت کنم ؟؟!!
  مجازات ان چیست ؟؟

  1. سلام اعاده حیثیت در اینجا موضوعیت ندارد .موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

   1. سلام خسته نباشید
    در یک معامله موتوری را خریداری کردم و مدارک آن از قبیل کارت و بیمه نامه را از فروشنده دریافت کردم و قرار بر این شد که هفته بعد سند آنرا هم به من تحویل دهد و از آنجایی که معامله های دیگری هم با آن فرد داشتم و در تمام آنها صادق بود به آن اعتماد کردم اما بعد از یک هفته غیبش زد و مالک سابق موتور از من شکایت کرد که موتورش را دزدیده ام اما در دادگاه محکوم شد و رای به نفع من صادر شد آیا میتوانم اعاده حیثیت کنم؟

    1. سلام خیر اعاده حیثیت موضوعیت ندارد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴.

 7. سلام شخص مجنی علیه میتواند پیگیر شکایت کیفری و مطالبات خود باشد .موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم.۰۲۱۵۴۷۶۴

  1. سلام پاسخ شما در واتس اپ داده شد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

  2. سلام روز بخیر‌.من بعد یک درگیری بینیم شکست و شکایت کردم .دوتا شاهد دارم و فیلم دوربین مداربسته هم هست ولی کیفیت نداره .درگیری در شهر دیگه ای بوده و ما طرف رو نمیشناختیم .اسم رسمشو اطرافیان گفتن .دروغ یا راستش رو هم نمیدونم من بر همون اساس شکایت کرذم.اگ در دادگاه نتونم ثابت کنم کار طرف بوده و اون طرف چندتا شاهد بیاره که مثلا من اونشب اونجا نبودم . اعاده حیثت کنه از من حکمش چیه؟! ایا حکمش رو میشه به جزای نقدی تبدیل کرد یا خیر!ممنون

    1. من از دو نفر بخاطر توهین و افترا و ضرب و جرح عمدی شکایت کردم
     بعد اسم یکی از اون دونفر رو به اشتباه اسم برادرش رو نوشتیم در دادگاه
     ولی در پاسگاه گفتیم که اسمش رو دقیق نمیدونیم ولی احتمال زیاد برادرش بوده
     و در دادیاری هم گفتیم که اسمش رو اشتباه دادیم
     الان برا اون که اسمش اشتباه دادیم و موقوف التعقیب صادر شده
     ایا میتونه اراده‌ حیثیت کنه؟
     و جرمش چیه؟
     آیا دیه هم براش درنظر می‌گیرند

     پاسخ

     1. سلام وقت بخیر خیر در اینجا اعاده حیثیت موضوعیت نداره اما اقداماتی میشه انجام داد برای دریافت راهنمایی با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ در تماس باشید. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

    2. سلام
     من دانشجو هستم یکی از دانشجویان مزاحم من شدن و من اونو به حراست دانشگاه ارجاع دادم و طبق مدارک موجود از شخص تعهدنامه گرفتم ک مزاحمتی برای من نداشته باشن اما ایشون در کل دانشگاه اسم من رو به بدکاره و اینکه اون به من دست درازی کرده پخش شده و ابروی من رو برده چکاری میتونم بکنم لطفا راهنمایی بدین

     1. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید

   1. سلام خسته نباشید
    شخصی به من تهمت جیب بری گوشی زده بدون سند و مدرک من بعد از پنج روز بازداشت خسارت پرداخت کردم ولی گردن نگرفتم در متنی که شاکی برای رضایت نوشته بود ذکر شده بود که الیه من (شاکی) شکایت نشود اما خودم امضا نکردم پدرم امضا کرده بنده به سن قانونی هم رسیدم در زمان اجرای این پرونده آیا میتونم الیه شاکی که رضایت داده ولی جرم من ثابت نشده و گردن نگرفته شکایت کنم؟

 8. سلام .شخصی باجعل امضای ظهرچک در شهری دور علیه من شکایت کرده وبعد از طی مراحل ۹ماهه دادرسی محکوم شده وادعایش رد شده
  ،آیا میتوانم علیه او اعاده حیثیت کنم و خسارات مسافرت و هزینه های وکیل و خواب پول ۶۰۰ملیون تومانی را از مدعی بگیرم؟

  1. سلام اگه جعل در دادگاه اثبات شده شکایت جعل و استفاده از سند مجعول میتونید اقدام بفرمایید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

  2. سلام.وقتتون بخیر.کارت های بانکی بنده دزدیده شده وهمه راسوزاندم وباتوجه به اینکه به امراتوریکی ازکارتهام دسترسی نداشتم نتوتستم درموعدمقررش بسوزونم.ازکارت بنده درشهردیگری کلاه برداری شده یعنی ازکارت فرددیگری که دزدیده شده به کارت بنده مقداری پول واریز وتوسط سارق خرج شده مال باخته ازبنده شکایت کرده درصورتیکه بنده درتهران درهمون تایم دنبال شکایت ازسارق کارتهام درکلانتری ودادسرابودم.هنوز رای قاضی باارائه تمام مدارکی که دادم نیومده بااینحال میتونیم شکایت کنیم ازفردی که ازمن شکایت کرده واعاده حیثیت کنم؟

 9. سلام توهین به کارمند در اداره و زدن الفاظی مثل بیشعور و آشغال و… میشه اعاده حیثیت کرد؟

  1. سلام .توهین و افترا میتوانید شکایت کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 10. سلام همسر بنده که در حال حاضر در شکایت طلاق هستیم دوباره از من شکایت مزاحمت نوامیس و رعب و وحشت و توهین در معابر عمومی کرده که در هر دو بار منع تعقیب من آمده الان میتونم شکایت ادعای حیثیت بکنم؟؟

 11. از من به عنوان تصرف عدوانی ملکی شکایت کیفری شده در دادسرا ردشد ولی دوباره درخواست دادند و در دادگاه کیفری مطرح شد
  در دادگاه شاکی چون مدارکی نداشت بناچار در حضور قاضی از شکایت منصرف شد. حال من میتوانم اعاده حیثیت کنم؟

 12. سلام همسر من متهم به سرقت جواهرات شده و بعد از ۳ ماه شاکی رضایت داده و اعلام کرده طلاها پیدا شده .
  در صورت رضایت دادن شاکی باز هم میتونیم اعاده حیثیت کنیم ؟

 13. سلام من محل کار سابقم سیستم هاشون هک شد
  از بنده شکایت کردند بازپرسی شدم حکم تفتیش منزل داشتند و بیشتر از یک هفته تمام وسایل الکتریکی ام و گرفتند و برسی کردند و سپس مشخص شد من بی گناهم
  ایا میتوانم اعاده حیثیت کنم ؟ یا چون مضنون بودم حق این کارا داشتند ؟

 14. با سلام وقت بخیر یکی از عموهام به بنده اتهام دزدی زدی و یکی عموی دیگر شهادت داده با یکی از فامیل ها الان مشخص شده که من نبودم و پرونده بسته شده میتوان شکایت اعتدیه حیثیت کنم . هم از شاهدین و هم از سامی

  1. شکایت افترا میتویند مطرح کنید و درخواست خسارت معنوی انجام بدید

   1. سلام همسایمون از برادر من شکایت کرده بابت دزدی ، اگاهی اومد برادرمو برد ۱ روز هم نگهش داشتن ، اما بیگناهیش ثابت شد ، چون شهرمون خیلی کوچیکه خبر تو کل شهر پیچید و ابرومون رفته، میتونیم ادعای حیثیت کنیم؟

    1. سلام افترا میتونید شکایت کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

   2. با سلام وخسته نباشید همسر من به خانم همسایمون که تازه تو این محله اومده و خانم موجه ای نیست و چون بانگاه دار محله مون از بالای پشت بام خانه این خانم برای خروج از خانه به خاطر اینکه هم محله ی ها این آقا رو نبینن به بیرون نگاه میکنن بعد خارج میشن وچون حیاط ما روبه روی خانه ی این خانم هست دیده میشه همسر من به این خانم تذکر داد که این آقا بگید از بالای پشت بام نگاه نکنه حیاط ما دیده میشه خانمم راحت نیست این خانم هم رفت داخل خانه وبه بانگاه دار تماس گرفته و این آقا آمدن و همسر من رو مورد ضرب و شتم قرار دادن و چون ما شکایت کردیم این خانم هم رفته به دروغ گفته همسر من قصد تجاوز رو داشت و اینها چون اقوام دور ما هستند از من دفاع کردن آیا همسر من میتوانم اعاده حیثیت کنم وچگونه انجام بدم فردا باید بریم چون ابلاغیه اومده

    1. سلام خیر اعاده حیثیت قابل مطرح نیست. جهت دریافن راهنمایی با شماره ۰۲۱۵۴۸۶۴ در تماس باشید. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 15. سلام وقت بخیر
  من خانواده ی همسرم خیلی تو زندگیم دخالت میکنن تقریبا پنج شش روز پیش ما داشتیم میزفتیم خونمون که پدر شوهرمو خواهر شوهرم با ماشین گرفتن جلوی ما ماام پیاده نشدیم درارم بستیم بعد اونا هی به ماشینمون لگد میزدن فوحش میدادن ما کاری به کارشون نداشتیم بعد برگشتیم از یه سمت دیگ بریم خونمون باز دیدیم جلو درمونن هر جا میرفتیم میوفتادن دنبالمون تا اینک ساعت۳بلاخره خسته شدن رفتن خونشون
  بعد فردای اون روز پدرشوهرم رفته بوده و با پدرم بگو مگو کرده بوده و چن تا فوحشم نثار اون بنده خدا کرده بود بابامم چیزی نگفته بوده
  همون روز عصر بود ما از بیرون داشتیم میرفتیم خونه ی مادرمینا شام من از ماشین پیاده شدم داخل مغازه ی مامانمینا بودم که دیدم مادر شوهرمو پدرشوهرم ماشینو دوره کردن
  من اومدم بیرون به مادرشوهرم گفتم چی از زندگی ما میخای چرا نمیذاری زندگیمونو کنیم
  که یه چیزایی گفت من به شخصه خجالت کشیدم چه برسه همسایه ها بعد به من حمله کرد منو زد شوهرمم که دید منو داره میزنه از ماشین اومد پایین
  همین که اومد پایین پدرشووهرمم شوهرمو زد که ماام برای دفاع از خودمون ماام درگیر شدیم میخاستم بدونم اگ برم شکایت کنم حکمشون چیه اصلا رسیدگی میکنن قصدشونم اینه که همسرم منو طلاق بده ولی همسرم و من همدیگرو دوست داریم
  از همه ی دعوا ها درگیری هاام فیلم داریم ینی مدرک داریم که اونا درگیری رو شرو کردن اونا میوفتادن علاوه بر اینا مادرشوهرم بهم اتهام میزنه میتوپم اعاده حیثیت کنم؟!

  1. سلام به جرم توهین و شروع به درگیری و… میتوانید شکایت کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 16. سلام وقتتون بخیر من ماشین معامله کردم که طرف معامله ادعا کرده برگه سفید بوده و امضا کرده
  و قسم دروغ خودش و همراهانش به قران خوردن ک که محکوم شدن و قرار منع تعقیب برای من صادر شد
  میخواستم ببینم میشه اعاده حیثیت کرد

  1. سلام به جرم افترا میتوانید شکایت کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 17. سلام به بنده تهمت زدن که از حق آبه زمین کشاورزی جلوگیری کردم و خسارت به محصول زدم آیا میتوانم اعاده حیثیت کنم

 18. فردی نسبت به بنده شکایتی مبنی بر توهین من به ایشون کردن و پس از اینکه یک بار پرونده به دلیل نبودن عدله کافی بسته شد اعتراض به نقص تحقیقات دادن و در جلسه جدید دادیاری با درخواست دادیار رضایت بی قید و شرط خود را داد. (دوبار در جلسه شورای حل اختلاف رییس شورا خواستار رضایت شد و رضایت نداد و گفت من تا آخرش هستم حتی چندین واسطه هم بهش گفتن دست بکش و بازم نکشید کنار و به احتمال زیاد وقتی فهمیده نمیتونه کاری کنه در جلسه دادیاری رضایت داده وگرنه فردی نبود که رضایت بدهد) حال برای من سوال هست که من میتوانم اعاده حیثیت کنم یا نه؟ و اگر اعاده حیثیت کنم به کجا میرسم

 19. سلام
  معلم هستم. مدیر مدرسه به جهت خارج کردن من از مدرسه و جایگزینی شخصی به جای من و مقاومت من، یکباره و بی دلیل و با مستندات بسیار ضعیف ساختگی مرا به ناتوانی در انجام وظایفم و نداشتن عملکرد کافی متهم کرده و باعث آسیب به وجه حرفه‌ای‌م در بین همکاران و دانش‌آموزان شده است به گونه که مجبورم از این مدرسه بروم. مرجع رسیدگی به این مسئله یک کمیسیون تخصصی است. اگر نتواست این ادعا را اثبات کرده و کمیسیون رای بر توانایی کامل من بدهد، امکان شکایت از ایشان و ادعای حیثیت وجود دارد؟

 20. سلام. من از محیط کارم اخراج شدم و کارفرما بهم گفت از زمان کار دزدی میکردی و گفت این کارم مثل کار اون کسیه که جنس دزدیده‌. حقوق ماه آخر رو هم بهم نداده. پیامش رو دارم که چند بار منو دزد خطاب کرده. میتونم شکایت برای اعاده حیثیت کنم؟

  1. سلام وقت بخیر خیر اعاده حیثیت موضوعین ندارد اما بابت تهمت میتونید اقدام کنید که یک سری شرایط داره و دلایل و مستندات کافی باید ارائه بدید تا به نتیجه مطلوب برسید. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 21. سلام وروز بخیر:
  شخصی عنوان اینکه ۴۰ سال پیش بر اثر خرابی تزریق واکسن بچه ام فلج شده ادعای کاملاً کذب همه جا مطرح میکند هنگام تزریق واکسن فلج اطفال محلول داخل سرنگ تغییر رنگ داده بود اینکه خراب بود
  در صورتیکه واکسن فلج اطفال قطره
  می باشد که به دهان کودک با قطره
  چکان ۲ قطره می چکاندیم ،حالا
  خودش و همسرشان در هر جا حتی پیش دکتر این مورد را تکرار می کند
  کع واکسن باعث فلجی شده ،
  متاسفانه به قدر شفاف دروغ می گوید که به جای قطره سرنگ وتزریق آن را مطرح می کندتا حالا چندین بار متذکر شدم که بروید بر علیه من شکایت کنید قبول نمی کند فقط قسط آبرو ریزی دارد،
  حالا من چکار کنم؟

  1. سلام وقت بخیر بابت این موضوع باید با وکیل متخصص مشورت کنید جهت راهنمایی با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ در تماس باشید. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 22. سلام من در شورای حل اختلاف به خاطر تخریب خودرو که فرد شکایتم کرده گفته اسید پاشیده رو ماشینم ،شودر شعبه هفتم شورا حل اختلاف تامین دلیل صادر شد بعد شاکی اعتراض زد روش بعد از چند ماهی شعبه پانزدهم شورا دوباره مبلغ ۲۱میلیون به خاطر ی گلگیر محکوم شدم بعد من نرفتم دادگاه شاکی حساب بانکی که،یارانه خانمم هم روی کارت بانکی خودم باهم هستند را ازطریق اون شعبه نامه برده بانک حسابم را بسته آیاشاکی می‌تونه این کار را از طریق شعبه شورا حل اختلاف کنه،یا نه من چه کاری میتونم انجام بدهم آیا آشنا داشته که حسابم را بسته چون یارانه مال خانمم با هم هستن چه کنم؟

  1. سلام وقت بخیر برای راهنمایی کامل نیاز به بررسی مدارک شما هست. لطفا برای یگیری موضوع با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ در ارتباط باشید. ۰۲۱۵۴۷۶۴

 23. سلام یک نفر به زنش تهمت زده که قبل ازدواج رابطه داشته درحالیکه زنه بیگناهه و شوهر و مادرشوهرش بین فامیلاش این تهمت بهش زدن
  زنه میتونه شکایت کنه و اعاده حیثیت کنه؟

  1. سلام خیر اعاده حیثیت موضوعیت ندارد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 24. سلام ارادت شخصی با بنده قرارداد کاری داشته و پولی به حساب مادر بنده واریز کرده و بابت اون ضمانت گرفته الان به اختلاف مالی خوردیم طرف حساب اون شخص منم ایا در صورت شکایت از مادر بنده حق اعاده حیثیت وجود داره؟؟

  1. سلام اعاده حیثیت موضوعیت ندارد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 25. سلام
  خسته نباشید به یه خانمی ادعای دروغی مصرف مسکر زدن که دادگاه رد کرده بعدش اعتراض هم دادن که دادگاه رای بدوی رو تایید کرده و به بی گناهی خانم رای داده الان سوال بنده اینه که
  اگه این خانم اعاده حیثیت کنه رای چی میدن بهش چون به یه خانمی این تهمت رو زدن و الان هم به خاطر همین ادعای دروغی تو زندگیش به مشکل برخورده به نظر وکلای محترم به طرف حبس میدن؟

  1. سلام وقت بخیر در اینجا اعاده حیثیت مطرح نیست اما بابت این امر میتونید اقدام دیگری انجام دهید بابت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید۰۲۱۵۴۷۶۴ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 26. سلام
  من دانشجو هستم یکی از دانشجویان مزاحم من شدن و من اونو به حراست دانشگاه ارجاع دادم و طبق مدارک موجود از شخص تعهدنامه گرفتم ک مزاحمتی برای من نداشته باشن اما ایشون در کل دانشگاه اسم من رو به بدکاره و اینکه اون به من دست درازی کرده پخش شده و ابروی من رو برده چکاری میتونم بکنم لطفا راهنمایی بدین

  1. سلام اعاده حیثیت موضوعیت نداردموسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 27. سلام زنداداش من به تهمت زده گفته اومدی خونم دزدی من میتونم ازش شکایت کنم ولی شاهد ندارم

  1. سلام بدون شاهد قابلیت اثبات ندارد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 28. سلام. در محل کار من خانومی ادعا دارن که من مبلغی پولی که ایشون توی اتاقشون گذاشته بوده رو برداشتم و آبروی منو تو محل کارم برده و به گفته خودش میخاد از من شکایت کنه که برای انگشت نگاری بیان تا اثبات کنه من پولشو برداشتم و البته هیچ شاهدی هم نداره…
  میتونم اعاده حیثیت کنم؟

 29. زن داداشم از من شکایت کرد که من در مجلسی در حضور جمع به ایشان توهین و افترا و اهانت کرده ام، با اینکه همسرش (برادرم) هم شاهد شد، دادیار بعلت نبود عدله کافی برای من منع تعقیب صادر کرد. اعتراض کردند ولی اعتراضشان رد شد. حالا آیا من میتوانم شکایت اعاده حیثیت بکنم؟

  1. سلام در اینجا اعاده حیثیت موضوعیت ندارد. تنها جهت توهین و افترا میتوانید اقدام کنید. حهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در ارتباط باشید.

   1. سلام خانمی با عناوین مختلف به صورت تلفنی از من پول می‌گرفت و تمامی اطلاعات منو داشت نزدیک پانصد میلیون تومان من شکایت کیفری اخاذی کردم خانم شاهد فامیل خود منو آورد شهادت داد که پول برای دلالی فروش زمین گرفتم و برائت گرفت منم هنوز اعتراض ندادم
    ایشان میتونن از من شکایت کنن به هر دلیلی من پرینت حساب هم داشتم

   2. سلام،برادرشوهر خواهرم ،به برادر من گفته که من با دوستش جور بودم،در صورتی که من دوتا بچه دارم و الان ۱۰ساله متاهلم،و گفته میره به شوهرم میگه ک زندگی منو بهم بزنه درصورتی ک دروغ محضه.
    ایا من میتونم ازش شکایت کنم؟
    و شهادت برادر و خانم برادرم کافیه؟یا باید صداش رو ضبط میکردیم

    1. سلام بله میتونید با استناد به شهادت شهود شکایت کنیدموسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

   3. سلام،برادرشوهر خواهرم ،به برادر من گفته که من با دوستش جور بودم،در صورتی که من دوتا بچه دارم و الان ۱۰ساله متاهلم،و گفته میره به شوهرم میگه ک زندگی منو بهم بزنه درصورتی ک دروغ محضه.
    ایا من میتونم ازش شکایت کنم؟
    و شهادت برادر و خانم برادرم کافیه؟یا باید صداش رو ضبط میکردیم

 30. درود برشما
  اتهام تهدید و اتلاف دام برای بنده شده بود که خوشبختانه تبرئه شدم .میخوام اعاده حیثیت کنم.راهنمایی بفرمایید

 31. سلام
  شخص با الفاظ زشت من رو مخاطب قرار داده و در شبکه مجازی برای اقوام دوست و آشنا فرستاده وبیان کرده که من رابط نام مشروع دارم آیا می توانم اعاده حیثیت کنم

  1. سلام می تونید به جرم افترا اقدام کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 32. در پادگاه خانواده دادخواست استرداد جهیزیه نمودم با ارایه فاکتورهای خرید و شهادت شهود و تحقیقات محلی از فروشگاه توسط کلانتری به دستور قاضی اما متاسفانه ثاضی محترم هیچیک از اقلام خریداری شده را بمن نداد و کلیه جهیزیه بنده را به همسرم داد
  ایا همچین چیزی ممکنه؟

  میتونم دوباره در شهر دیگه دادخواست بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »