موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

حق انتفاع
حق انتفاع

حق انتفاع در قانون چیست

حق انتفاع به معنای بهره‌برداری از یک مال یا منافع آن که به دیگری تعلق دارد، است. در تعریف حقوق مدنی، به حقی گفته می‌شود که با آن، فرد می‌تواند از یک مالی که برای دیگری است یا مالکیت آن را ندارد، استفاده کند. در این حالت، شخص صاحب مال نمی‌شود و منافع آن نیز متعلق به شخص دیگری است که فرد منتفع تنها می‌تواند از آن استفاده کند.

 

وکیل ملکی می‌تواند در مسائل مربوط به حق انتفاع و حق ارتفاق که امروزه از موضوعات مبتلا به در جامعه می‌باشد، ورود کند و به دلیل تخصصی بودن و پیچیدگی این مسائل در حوزه حقوق ملکی، نیازمند وکیل متبحر و باتجربه می‌باشد. 

از بهترین وکیل ملکی تهران که خبره و متخصص در حوزه ملکی می‌باشند، در موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشند. 

حق انتفاع به معنای بهره‌برداری از یک مال یا منافع آن که به دیگری تعلق دارد، است. در تعریف حقوق مدنی، به حقی گفته می‌شود که با آن، فرد می‌تواند از یک مالی که برای دیگری است یا مالکیت آن را ندارد، استفاده کند. در این حالت، شخص صاحب مال نمی‌شود و منافع آن نیز متعلق به شخص دیگری است که فرد منتفع تنها می‌تواند از آن استفاده کند.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد حق انتفاع

هر مالکی حق استفاده از مال خود را دارد، مگر اینکه طبق قانون از آن منع و انتفاع آن به دیگری داده شده باشد. اگر منع قانونی وجود نداشته باشد، شخص می‌تواند مال خود را بفروشد، وقف کند، رهن دهد و یا به هر نحو دیگری که دوست دارد از آن بهره ببرد. همچنین، می‌تواند مال خود را به دیگری هبه کند و بدون عوض، مال خود را به دیگری واگذار کند.

اقسام حق انتفاع

حق سکنی

انتفاع سکنی به معنای حق بهره‌برداری از یک ملک به منظور سکونت است که تنها به یک فرد اختصاص دارد و نمی‌تواند به دیگری اجاره داده یا واگذار شود. مدت زمان انتفاع سکنی می‌تواند برای مدت زمان محدود یا برای عمر کل فرد مذکور باشد و می‌تواند به شکل رقبای مختلفی اعطا شود. در این حالت، فرد مذکور تنها حق بهره‌برداری از ملک را دارد و مالکیتی برای خود ایجاد نمی‌کند.

حق صلح عمری

حق انتفاع عمری به معنای حق بهره‌برداری از یک مال به مدت عمر شخص مالک، عمر شخص ثالث، یا زمان حیات شخص منتفع است. در این حق، فرد مذکور تنها حق بهره‌برداری از مال را دارد و مالکیتی برای خود ایجاد نمی‌کند. این حق می‌تواند به شخصی دیگر واگذار شود و در برخی موارد، فرد مالک به شخص ثالث اجازه می‌دهد تا تا زمان حیات خود یا شخص ثالث، از منافع مال بهره ببرد. به عنوان مثال، فرد مالک می‌تواند به برادر خود اجازه دهد تا تا زمانی که در قید حیات است، از محصولات باغ او بهره‌مند شود. همچنین، فرد مالک می‌تواند شرط بگذارد که تا پایان عمر بردار یا حتی فرزند مالک، حق بهره‌برداری در اختیار بردار او قرار داشته باشد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد حق انتفاع

حق رقبی

حق بهره‌برداری موقتی به معنای حقی است که مالک برای مدت معینی به شخصی دیگر اعطا می‌کند. به عنوان مثال، مالک می‌تواند به مدت سه سال به پسرش اجازه بهره‌برداری از اتوبوس خود را بدهد. در این حالت، شخصی که حق بهره‌برداری را دارد، تنها حق بهره‌برداری از اتوبوس را دارد و مالکیتی برای خود ایجاد نمی‌کند.

حبس مطلق

انتفاع بدون تعیین زمان محدود، حبس مطلق نامیده می‌شود. در این حالت، شخص منتفع می‌تواند تا زمان فوت مالک از مال استفاده کند و مالکیتی برای خود ایجاد نمی‌کند. برخلاف چهار قسم پیشین که طرفین نمی‌توانند پیش از منقضی شدن عقد، آن را باطل کنند، در حبس مطلق، مالک هر زمان که بخواهد می‌تواند به مال خود اعراض یا رجوع کند و عقد را برهم زند. در این حالت، ذات عقد حبس مطلق، جایز است.

 

مشاوره حقوقی

ایا حق انتفاع می‌تواند به شخص دیگری واگذار شود؟

بله، حق انتفاع به شخص دیگری واگذار شدنی است. در واقع، شخصی که این حق را دارد، می‌تواند این حق را به شخص دیگری واگذار کند. از طرفی، شخصی که این حق را دریافت می‌کند، تنها حق بهره‌برداری از مال را خواهد داشت و مالکیتی برای خود ایجاد نمی کند. همچنین، در برخی موارد این حق می‌تواند به شکل موقتی و با قراردادی به شخص دیگری واگذار شود. به همین دلیل، قرارداد واگذاری حق باید با دقت و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه صورت گیرد.

مدت قانونی حق انتفاع

طبق ماده ۴۴ قانون مدنی، در صورت عدم تعیین مدت زمان انتفاع، حق بهره‌برداری از مال تا زمان فوت مالک اعتبار دارد، مگر اینکه مالک قبل از فوت خود رجوع داشته باشد. به این معنا که شخصی که حق بهره‌برداری را دارد، تا زمان فوت مالک می‌تواند از منافع مال استفاده کند. با این حال، مالک هر زمان که بخواهد، می‌تواند به مال خود اعراض یا رجوع کند و از حق بهره‌برداری شخص دیگر خودداری کند.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد حق انتفاع

موارد زایل شدن حق انتفاع

به طبقه بندی قانون مدنی ماده ۵۳، اگر یک مالک املاک خود را به فرد دیگری بفروشد یا به هر نحوی انتقال دهد و مالک جدید از وجود انتفاع دیگری بهره مند نباشد، می تواند به حق فسخ معامله دست یابد. در اینجا می توان یادآوری کرد که حق انتفاع جای خود را حفظ می کند و فقط حق استفاده از آن باقی می ماند.

به علاوه، حق بهره برداری از املاک در شرایط زیر منقضی خواهد شد:

  • انقضای مدت زمانی که برای این حق تعیین شده است.
  • فوت شخصی که این حق به او داده شده است و یا انقراض طبقات موقوف علیهم.
  • از بین رفتن مالی که بر آن انتفاع صورت گرفته است، با این تفاوت که اگر تنها بخشی از مال آسیب ببیند، حق بهره برداری در قسمت دیگری برای منتفع باقی می ماند.
  • اسقاط حق بهره برداری توسط منتفع.
  • اگر در قرارداد، مدتی برای حق فسخ در نظر گرفته شده باشد و مالک نیز از آن بهره ببرد.
  • اگر ۱۰ سال از قرارداد گذشته باشد و منتفع نتواند از حق خود استفاده کند، دیگر نمی تواند ادعایی بر آن داشته باشد و حق بهره برداری از آن خاتمه می یابد. با این حال، برای وقف، مدت مزبور، ۲۰ سال خواهد بود.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم بادراختیار داشتن وکلای مجرب در تمامی زمینه‌های حقوقی و کیفری به ویژه پرونده‌های ملکی و مسائل مربوط به حق انتفاع، همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل و کارشناسان حقوقی ما با شماره پنج رقمی ۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

آیا انتقال حق انتفاع به دیگری ممکن اسـت؟

بله، حق انتفاع به شخص دیگری واگذار شدنی است. در واقع، شخصی که این حق را دارد، می‌تواند این حق را به شخص دیگری واگذار کند.

مدت استفاده از حق انتفاع تا چه زمانی است؟

طبق ماده ۴۴ قانون مدنی، در صورت عدم تعیین مدت زمان انتفاع، حق بهره‌برداری از مال تا زمان فوت مالک اعتبار دارد، مگر اینکه مالک قبل از فوت خود رجوع داشته باشد.

حق انتفاع چیست؟

“انتفاع، عبارت است از حقی که به موجب آن، شخص می‌تواند از مالی که عین آن به دیگری تعلق دارد یا مالک خاصی ندارد، بهره‌برداری کند.”

حق انتفاع به چند دسته تقسیم می شود؟

الف)حق سکنی

ب)حق عمری

ج)حق رقبی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »