۰۲۱-۵۴۷۶۴
برای شکایت از طریق دیوان عدالت اداری مستلزم تقدیم دادخواست است.

مراحل و نحوه طرح شکایت در دیوان عدالت اداری

اشخاص صلاحیت دار برای اقامه دعوا در دیوان عدالت اداری:  مطابق آنچه که در قوانین جمهوری اسلامی آمده است تنها شکایت فردی قابل استماع یعنی شنیدن خواهد بود که طبق مقرره تعیین شده در قانون قادر به انجام شکایت باشد ، یعنی اگر اشخاص حقیقی و حقوقی باشند که ذی نفع در مشکل پیش آمده […]

اشخاص صلاحیت دار برای اقامه دعوا در دیوان عدالت اداری:

 
مطابق آنچه که در قوانین جمهوری اسلامی آمده است تنها شکایت فردی قابل استماع یعنی شنیدن خواهد بود که طبق مقرره تعیین شده در قانون قادر به انجام شکایت باشد ، یعنی اگر اشخاص حقیقی و حقوقی باشند که ذی نفع در مشکل پیش آمده نباشند حق بیان شکایت در هیچ مرجع قانونی را ندارند ، به عبارت دیگر شخصی امکان مطرح کردن شکایت خود را دارد که به نوعی ذی نفع در موضوع مطروحه باشد که اصطلاحا به آن داشتن سمت در دعوا گفته می شود . 

منظور از سمت در دعوا این است که فردی که تحت عنوان شاکی در پرونده مطرح شده می باشد ، باید دارای سمت قانونی باشد یعنی یا خودش به طور فردی اقدام به اقامه دعوا نماید و یا این که توسط نماینده قانونی خود یعنی وکیل پایه یک دادگستری این کار را انجام دهد چرا که اگر غیر از این باشد دیوان عدالت اداری به آن رسیدگی نخواهد نمود. 

مراحل طرح دعوا در دیوان عدالت اداری:

 در هر دعوایی فرد برای آن که بتواند به آن چه که حق اوست دست پیدا کند باید روندی را مطابق قانون جمهوری اسلامی طی نماید و طرح دعوا در دیوان عدالت نیز به عنوان یک مرجع قضایی از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

ثبت دادخواست دعوا

برای بیان شکایت در دیوان فرد ابتدا ملزم به تقدیم یک دادخواست یا همان ثبت دادخواست با روش های تعیین شده می باشد، این دادخواست باید به زبان رسمی کشور یعنی فارسی باشد زیرا در غیر این صورت اعتباری از دید قانون نخواهد داشت. 

شرایط ثبت دادخواست مطابق قانون آیین دادرسی مدنی باید مورد رعایت واقع شود و اگر این امر انجام نشود ، دادخواست ثبت شده در دیوان ناقص شمرده شده و اخطار رفع نواقض  داده می‌شود.

دادخواست باید شامل چه مشخصاتی باشد

 • مشخصات فرد شاکی
 • مشخصات طرف شکایت
 • مشخصات وکیل ( وجود وکیل در این جا الزامی نیست)
 • موضوع شکایت 
 • شرح شکایت 
 • ادله مورد استناد در طرح دعوا

 ارجاع و رسیدگی 

بعد از آن که دادخواست ثبت شد و نواقض آن در صورت وجود برطرف شد ، شکایت به شعبه مربوطه ارجاع داده می شود و مطابق آن چه که در دیوان آمده است دادخواست های ثبت گشته توسط رئیس و یا معاون او به شعبه ارجاع داده می‌گردد.

بعد از آن که دادخواست ارجاع داده شد، قاضی  شعبه در صورت احراز صلاحیت و تکمیل بودن پرونده، طرف مقابل دعوا را از دعوای مطرح شده آگاه می سازد و طرف مقابل شکایت موظف می‌باشد که در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ نسبت به پاسخ، اقدامات لازم را انجام دهد و اگر در این مدت کاری انجام نداد این امر مانعی برای رسیدگی محسوب نمی‌شود. 

وکیل پایه یک دادگستری

صدور و اجرای رای 

بعد از آن که شعبه مربوطه و دارای صلاحیت به پرونده به طور کامل رسیدگی نمود و تحقیقات لازمه را برای روشن شدن موضوع انجام داد باید ختم رسیدگی را اعلام نماید و در مدت یک هفته نسبت به انشا حکم اقدام کند .

شعبه دیوان بعد از آن که یک نسخه از حکم را برای طرف مقابل دعوا یعنی محکوم علیه ارسال نمود وظیفه دارد که یک نسخه دیگر را به واحد اجرای احکام دیوان ارسال بکند، در این حالت محکوم علیه باید در مدت یک ماه برای جلب رضایت فرد شاکی و یا اجرای حکم  اقدامات لازم را انجام دهد و نتیجه مربوطه را به واحد اجرای احکام ارسال نماید.

حال اگر موقعیت دیگری مطرح شد و در حالت دیگر محکوم علیه رای را اجرا نکرد، در اینجا اجرای احکام باید موضوع را گزارش کند و شعبه ای که حکم را صادر نموده باید خارج از نوبت به موضوع استنکاف از اجرای حکم رسیدگی نماید و حکم اقتضایی را صادر کرده و بعد پرونده را به واحد اجرای احکام بفرستد، بعد از تعیین مدت برای فرد خاطی او باید به اجرای حکم بپردازد. 

نکته ای که در خصوص بحث شکایت در دیوان وجود دارد بحث رعایت مهلت شکایت می باشد به این صورت که مهلت در نظر گرفته شده برای افراد داخل کشور سه ماه و افراد خارج از کشور شش ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی مرجع مورد نظر می‌باشد.

هزینه دادرسی در دیوان عدالت اداری

شما به عنوان فردی که می خواهید اقامه دعوا نمایید باید این امر را بدانید که تقدیم دادخواست مستلزم پرداخت هزینه های دادرسی می‌باشد. در این خصوص ماده ۱۹ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مطرح کرده است که هزینه دادرسی در شعب بدوی دیوان مبلغ صدهزار ریال و در شعب تجدید نظر مبلغ دویست هزار ریال می‌باشد. 

در این خصوص نیز تبصره ای مطرح کرده است که بیان می دارد مبلغ اعلام شده در این ماده متناسب با نرخ تورم اعلام شده و توسط بانک مرکزی هر سه سال یک بار به پیشنهاد رئیس دیوان و به تاییده رئیس قوه قضاییه و تصویب هیات وزیران می تواند مورد تعدیل واقع شود.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم متشکل از مجموعه ای تخصصی از وکلای به نام و مجرب می باشد که به شما عزیزان در تمامی موضوعات مربوط به دیوان  اعم از تنظیم دادخواست و لوایح مناسب خدمت رسانی خواهند نمود . از آن جایی که دعاوی مربوط به دیوان عدالت به شکل غیرحضوری می باشد، نگارش و تنظیم یک لایحه تخصصی و اصولی از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند شانس موفقیت شما را در پرونده مطروحه بالا ببرد به این جهت به شما توصیه می نماییم با وکیل متخصص مجموعه فرهنگ تفاهم در این خصوص مشاوره داشته باشید.

مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری

میانگین امتیاز این مفاله
5/5

دیدگاه ها

 1. صابر باقری گفت:

  سلام بزرگواران جانباز ۳۰درصدم مستمری بگیرم سه فرزند دختر دارم بیارتی هم بهم زده و چند جراحی دیگه کردم با مدرک رفتم کمسیون حالت آشتغال ردم کردن عاجزانه کمک میخوام ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

  • وکیل دادگستری گفت:

   سلام وقت بخیر جهت دریافت مشاوره حقوقی با وکیل متخصص با شما ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.

  • مشاور حقوقی گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز اینجا موسسه حقوقی هست و اگر در این باره به مشاوره وکیل متخصص ما احتیاج دارید لطفا با این شماره تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۷۶۴ تا شمارو به بهترین شکل راهنمایی بکنند امیدوارم مشکل شما حل شود .

 2. میلاد غافلی گفت:

  با سلام وخسته نباشی ب ریاست محترم میلاد غافلی هستم از دشت ازادگان وهویزه
  بنده با ۲ مدرک برق صنعتی وبرق Lps دارم
  ولی متاسفانه بیکارم مدارکم ب نماینده مجلس دادم این دو سال وهیچ خبری از نماینده مجلس دشت ازادگان وهویزه نیست لطفآ پیگیری کنید
  با تشکر از شما .
  میلاد غافلی
  فرزند محمد
  تلفن همراه ۰۹۰۱۴۸۱۵۵۰۰
  تلفن همراه ۰۹۳۸۶۳۴۳۰۲۳

  • مشاور حقوقی گفت:

   سلام وقت بخیر دوست عزیز اینجا موسسه حقوقی هست و اگر در این باره به مشاوره وکیل متخصص ما احتیاج دارید لطفا با این شماره تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۷۶۴ تا شمارو به بهترین شکل راهنمایی بکنند امیدوارم مشکل شما حل شود .

 3. یادگار مهربانی گفت:

  سلام از دولت محترم در حق بازنشسته تعمیم اجتماعی ظلم فراوانی کرد ۲۷سال ازبند درصدی از حقوق بالا گرفته از حقوق بالا ۱۰درصد داد افرادی درصدی کمی پرداخت کردن ۵۷درصد داده یک مورد تخلف شد تخلف دوم پول سازمان تعمیم اجتماعی نمید وقتی دولت قانون زیر پاه میزارد از مردم که فقیر هستن چه انظار دارید ممنونم از رسیدگی شماها سپاس گزارم

  • مشاور حقوقی گفت:

   سلام وقت بخیر به منظور شکایت از تامین اجتماعی باید با وکیل دیوان عدالت اداری مجموعه ما مشاوره داشته باشید تا شمارا به بهترین شکل راهنمایی نمایند در این خصوص با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید .

 4. م.س گفت:

  سلام علیکم
  اینجانب حدود ۵سال است در اداره دامپزشکی کار میکنم و مدارک ایثارگری را تحویل دادم ولی اداره امتناع میکنه که تبدیل وضعیت ایثارگری را اعمال کند و مث یه برده ازم کار میکشن و کل اداره را خودم میچرخونم حدود ۵الی ۷مسئولیت بزرگ اداره را انجام میدم و بهم احتیاج دارند ولی اداره کل همیشه میگه محدودیت زمانی داره و تو در این محدوده نیامدی چکار کنم به حقم برسم و از زیر بار پیمانکار که باید التماسش کرد حقوق یا بیمه را واریز کند آونم حقوق ۵میلیون واسه به نفر متاهل و دو فرزند و این اوضاع گرانی و اقتصادی وحشتناک
  ۰۹۳۰۵۷۵۰۹۱۷

  • کارشناس حقوق گفت:

   سلام وقت بخیر برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناس حقوقی با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.

 5. ناشناس گفت:

  با سلام واحترام در خصوص احقاق حق وحقوق با توجه به منظم بودن ورود وخروج به علت خرابی دستگاه کارت زن بعد از گذشت هفت ماه علام نمودن کسر حقوق لطفا راهنمایی بفرمایید .

  • کارشناس حقوق گفت:

   سلام مخاطب گرامی لطفا برای دریافت مشاوره با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.