۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با 09120477116 تماس حاصل نمایید

مراحل و نحوه طرح شکایت در دیوان عدالت اداری

برای شکایت از طریق دیوان عدالت اداری مستلزم تقدیم دادخواست است.
برای شکایت از طریق دیوان عدالت اداری مستلزم تقدیم دادخواست است.

اشخاص صلاحیت دار برای اقامه دعوا در دیوان عدالت اداری:

 
مطابق آنچه که در قوانین جمهوری اسلامی آمده است تنها شکایت دیوان عدالت اداری  فردی قابل استماع یعنی شنیدن خواهد بود که طبق مقرره تعیین شده در قانون قادر به انجام شکایت باشد ، یعنی اگر اشخاص حقیقی و حقوقی باشند که ذی نفع در مشکل پیش آمده نباشند حق بیان شکایت در هیچ مرجع قانونی را ندارند ، به عبارت دیگر شخصی امکان مطرح کردن شکایت خود را دارد که به نوعی ذی نفع در موضوع مطروحه باشد که اصطلاحا به آن داشتن سمت در دعوا گفته می شود . 

منظور از سمت در دعوا این است که فردی که تحت عنوان شاکی در پرونده مطرح شده می باشد ، باید دارای سمت قانونی باشد یعنی یا خودش به طور فردی اقدام به اقامه دعوا نماید و یا این که توسط نماینده قانونی خود یعنی وکیل پایه یک دادگستری این کار را انجام دهد چرا که اگر غیر از این باشد دیوان عدالت اداری به آن رسیدگی نخواهد نمود. 

مراحل طرح دعوا در دیوان عدالت اداری:

 در هر دعوایی فرد برای آن که بتواند به آن چه که حق اوست دست پیدا کند باید روندی را مطابق قانون جمهوری اسلامی طی نماید و طرح دعوا در دیوان عدالت نیز به عنوان یک مرجع قضایی از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

ثبت دادخواست دعوا

برای بیان شکایت دیوان عدالت اداری، فرد ابتدا ملزم به تقدیم یک دادخواست یا همان ثبت دادخواست با روش های تعیین شده می باشد، این دادخواست باید به زبان رسمی کشور یعنی فارسی باشد زیرا در غیر این صورت اعتباری از دید قانون نخواهد داشت. 

شرایط ثبت دادخواست مطابق قانون آیین دادرسی مدنی باید مورد رعایت واقع شود و اگر این امر انجام نشود ، دادخواست ثبت شده در دیوان ناقص شمرده شده و اخطار رفع نواقض  داده می‌شود.

دادخواست باید شامل چه مشخصاتی باشد

 • مشخصات فرد شاکی
 • مشخصات طرف شکایت
 • مشخصات وکیل ( وجود وکیل در این جا الزامی نیست)
 • موضوع شکایت 
 • شرح شکایت 
 • ادله مورد استناد در طرح دعوا

 ارجاع و رسیدگی 

بعد از آن که دادخواست ثبت شد و نواقض آن در صورت وجود برطرف شد ، شکایت به شعبه مربوطه ارجاع داده می شود و مطابق آن چه که در دیوان آمده است دادخواست های ثبت گشته توسط رئیس و یا معاون او به شعبه ارجاع داده می‌گردد.

بعد از آن که دادخواست ارجاع داده شد، قاضی  شعبه در صورت احراز صلاحیت و تکمیل بودن پرونده، طرف مقابل دعوا را از دعوای مطرح شده آگاه می سازد و طرف مقابل شکایت موظف می‌باشد که در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ نسبت به پاسخ، اقدامات لازم را انجام دهد و اگر در این مدت کاری انجام نداد این امر مانعی برای رسیدگی محسوب نمی‌شود. 

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد شکایت دیوان عدالت اداری

صدور و اجرای رای 

بعد از آن که شعبه مربوطه و دارای صلاحیت به پرونده به طور کامل رسیدگی نمود و تحقیقات لازمه را برای روشن شدن موضوع انجام داد باید ختم رسیدگی را اعلام نماید و در مدت یک هفته نسبت به انشا حکم اقدام کند .

شعبه دیوان بعد از آن که یک نسخه از حکم را برای طرف مقابل دعوا یعنی محکوم علیه ارسال نمود وظیفه دارد که یک نسخه دیگر را به واحد اجرای احکام دیوان ارسال بکند، در این حالت محکوم علیه باید در مدت یک ماه برای جلب رضایت فرد شاکی و یا اجرای حکم  اقدامات لازم را انجام دهد و نتیجه مربوطه را به واحد اجرای احکام ارسال نماید.

حال اگر موقعیت دیگری مطرح شد و در حالت دیگر محکوم علیه رای را اجرا نکرد، در اینجا اجرای احکام باید موضوع را گزارش کند و شعبه ای که حکم را صادر نموده باید خارج از نوبت به موضوع استنکاف از اجرای حکم رسیدگی نماید و حکم اقتضایی را صادر کرده و بعد پرونده را به واحد اجرای احکام بفرستد، بعد از تعیین مدت برای فرد خاطی او باید به اجرای حکم بپردازد. 

نکته ای که در خصوص بحث شکایت دیوان عدالت اداری وجود دارد بحث رعایت مهلت شکایت می باشد به این صورت که مهلت در نظر گرفته شده برای افراد داخل کشور سه ماه و افراد خارج از کشور شش ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی مرجع مورد نظر می‌باشد.

هزینه دادرسی در دیوان عدالت اداری

شما به عنوان فردی که می خواهید اقامه دعوا نمایید باید این امر را بدانید که تقدیم دادخواست مستلزم پرداخت هزینه های دادرسی می‌باشد. در این خصوص ماده 19 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مطرح کرده است که هزینه دادرسی در شعب بدوی دیوان مبلغ صدهزار ریال و در شعب تجدید نظر مبلغ دویست هزار ریال می‌باشد. 

در این خصوص نیز تبصره ای مطرح کرده است که بیان می دارد مبلغ اعلام شده در این ماده متناسب با نرخ تورم اعلام شده و توسط بانک مرکزی هر سه سال یک بار به پیشنهاد رئیس دیوان و به تاییده رئیس قوه قضاییه و تصویب هیات وزیران می تواند مورد تعدیل واقع شود.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم متشکل از مجموعه ای تخصصی از وکلای به نام و مجرب می باشد که به شما عزیزان در تمامی موضوعات مربوط به دیوان  اعم از تنظیم دادخواست و لوایح مناسب خدمت رسانی خواهند نمود . از آن جایی که دعاوی مربوط به دیوان عدالت به شکل غیرحضوری می باشد، نگارش و تنظیم یک لایحه تخصصی و اصولی از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند شانس موفقیت شما را در پرونده مطروحه بالا ببرد به این جهت به شما توصیه می نماییم با وکیل متخصص مجموعه فرهنگ تفاهم در این خصوص مشاوره داشته باشید.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

میانگین امتیاز این مفاله
5/5

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

27 پاسخ

 1. سلام بزرگواران جانباز ۳۰درصدم مستمری بگیرم سه فرزند دختر دارم بیارتی هم بهم زده و چند جراحی دیگه کردم با مدرک رفتم کمسیون حالت آشتغال ردم کردن عاجزانه کمک میخوام ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

  1. سلام وقت بخیر جهت دریافت مشاوره حقوقی با وکیل متخصص با شما 02154764 تماس بگیرید.

  2. سلام وقت بخیر دوست عزیز اینجا موسسه حقوقی هست و اگر در این باره به مشاوره وکیل متخصص ما احتیاج دارید لطفا با این شماره تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۷۶۴ تا شمارو به بهترین شکل راهنمایی بکنند امیدوارم مشکل شما حل شود .

 2. با سلام وخسته نباشی ب ریاست محترم میلاد غافلی هستم از دشت ازادگان وهویزه
  بنده با ۲ مدرک برق صنعتی وبرق Lps دارم
  ولی متاسفانه بیکارم مدارکم ب نماینده مجلس دادم این دو سال وهیچ خبری از نماینده مجلس دشت ازادگان وهویزه نیست لطفآ پیگیری کنید
  با تشکر از شما .
  میلاد غافلی
  فرزند محمد
  تلفن همراه ۰۹۰۱۴۸۱۵۵۰۰
  تلفن همراه ۰۹۳۸۶۳۴۳۰۲۳

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز اینجا موسسه حقوقی هست و اگر در این باره به مشاوره وکیل متخصص ما احتیاج دارید لطفا با این شماره تماس بگیرید 02154764 تا شمارو به بهترین شکل راهنمایی بکنند امیدوارم مشکل شما حل شود .

 3. سلام از دولت محترم در حق بازنشسته تعمیم اجتماعی ظلم فراوانی کرد 27سال ازبند درصدی از حقوق بالا گرفته از حقوق بالا 10درصد داد افرادی درصدی کمی پرداخت کردن 57درصد داده یک مورد تخلف شد تخلف دوم پول سازمان تعمیم اجتماعی نمید وقتی دولت قانون زیر پاه میزارد از مردم که فقیر هستن چه انظار دارید ممنونم از رسیدگی شماها سپاس گزارم

  1. سلام وقت بخیر به منظور شکایت از تامین اجتماعی باید با وکیل دیوان عدالت اداری مجموعه ما مشاوره داشته باشید تا شمارا به بهترین شکل راهنمایی نمایند در این خصوص با شماره 02154764 تماس بگیرید .

 4. سلام علیکم
  اینجانب حدود 5سال است در اداره دامپزشکی کار میکنم و مدارک ایثارگری را تحویل دادم ولی اداره امتناع میکنه که تبدیل وضعیت ایثارگری را اعمال کند و مث یه برده ازم کار میکشن و کل اداره را خودم میچرخونم حدود 5الی 7مسئولیت بزرگ اداره را انجام میدم و بهم احتیاج دارند ولی اداره کل همیشه میگه محدودیت زمانی داره و تو در این محدوده نیامدی چکار کنم به حقم برسم و از زیر بار پیمانکار که باید التماسش کرد حقوق یا بیمه را واریز کند آونم حقوق 5میلیون واسه به نفر متاهل و دو فرزند و این اوضاع گرانی و اقتصادی وحشتناک
  09305750917

  1. سلام وقت بخیر برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناس حقوقی با این شماره 02154764 تماس بگیرید.

 5. با سلام واحترام در خصوص احقاق حق وحقوق با توجه به منظم بودن ورود وخروج به علت خرابی دستگاه کارت زن بعد از گذشت هفت ماه علام نمودن کسر حقوق لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام مخاطب گرامی لطفا برای دریافت مشاوره با این شماره 02154764 تماس بگیرید.

 6. باسلام.عزیزان یک نفرمن راراهنمایی کند.که نه خداشاهددیگردارم که بااین هزینه بالاتوان خرج کردن ندارم خداشاهد.من ازیکی ازشعبه های حل اختلافات شکایت دارم چون که دوسال به هرکجافکرکنیدنامه دادم اماچون ازنظراقایون مبلغی نیست پیگیری نمیکندامانمیدانندهمین مبلغ زندگی بنده راباخاک یکی کرده وبرای من که ازنه سالگی که دارم کارمیکنم والان درسن پنجاه سالگ هستم به زمینم زده درباره پرونده ای که پارتی بازی شده که کامل اگرکسی باشه پیگیری کندکامل روشن است ممنونم ازراهنمایی شما

  1. باسلام و وقت بخیر
   شما می‌توانید برای شکایت در دیوان عدالت اداری با وکلای متخصص دیوان عدالت اداری موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره داشته باشید جهت مشاوره با شماره 54764-021 تماس حاصل نماید.

   1. سلام بنده تمام پرداختی های شهرداری رو برای صدور مجوز براس ساخت خونه رو انجام دادم ولی شهرداری دفترچه جواز بنده رو نمیده میخوام دیوان شکایت کنم باید چیکار کنم؟

    1. باسلام عرض و ادب
     پرونده شما باید بررسی بشه لطفا مدارک خود را به شماره واتساپ موسسه فرهنگ تفاهم 09120477116 ارسال نماید تا وکیل شهرداری ما نظر کارشناسی خودشان را اعلام کنند. با تشکر

 7. اعتراض به کمسیون پزشکی دارم دوبار رفتم برای حالت آشتغال رد کردن

 8. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ماشین خرابه میخوام عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید

 9. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ماشین خرابه میخوام عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

 10. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ا عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید هر چند میدونم قاضی زاده یا اون بالاها زحمت خوندن به خودشونو نمیدن ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

  پاسخ

  1. با عرض سلام محضر عالیقدر شما جانباز محترم
   متاسفانه سوال شما واضح نبود
   لطفا با شماره 02154764 موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم تماس حاصل فرمایید.

 11. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ا عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید هر چند میدونم قاضی زاده یا اون بالاها زحمت خوندن به خودشونو نمیدن ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

 12. خواستم عنایت بفرمایید دراین موارد که البته مقصر واقعی اداره ذیربط هستند بنده درحال کار بودم بدون هیچ علتی صدمه زدند شاهدی هم نباشه بابرنامه ریزی دقیق ولی فکرشم نمی‌کردند مچشان را در اعمال تصادف ساختگی به این راحتی بگیرم به معاونت پیشگیری ازوقوع جرم وبقیه معاونت‌ها گفته ام واونطوری که باید نتیجه درستی نگرفته ام این هست که خواستم ابتدا مشاوره درادامه روند آگر قبول زحمت شود وبنده قادر به تأمین مبلغ وکالت باشم انجام کار چراکه نهایت کار غیر قانونی وغیر انسانی رادرحقم رواداشتند باوجود اینکه خطاکار بودن خودشان درحدی بسیاربالاست و غیر قابل قبول مقامات حتی ولی جوسازی ازناحیه خودشان جلوی دخالت مدیریت عامل وریاست حراست راگرفته والا رسیدن دادم واثبات ادعایم متاسفانه برایشان بقیمت گرانی برایشان خواهد بود نفوذ رییس اداره در شکایت ارجاعی ازبازرسی کل کشور به استان تهران که به اطلاع هم رسیده وانواع نفوذ که میشه اثباتشون کرد وعلت موارد که فرقه گرایی گروهی که مورد تایید قانون اساسی هم نیست متاسفانه منتظرم عنایت بفرمایید نوشتن برایم بمراتب برای عرض جامع و کامل راحتتره وحتی جوابگویی حضور محتزمتان اگرعنایت فرمایید.

  1. سلام لطفا تماس بگیرید شماره موسسه
   02154764 موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم.

   1. باعرض سلام خدمت شماپیرو ایجاد زحمتم حضور محترمتان جوابیه اعتراضم وباحضورداشتنم وارائه لایحه گویا گفتندچندکمیسیون هم درادامه بوده رای به تنزل یک گروه که مبلغ هرماه وعنوان شغلی وبخاطر اینکه به تخلفات منتهی شده یک سوم ازپاداش پایان خدمتم که بهیچوجهی برایم نمی‌تواند قابل قبول وادامه حتی زندگی باشد باوجود نقص عضوی که بناحق درحقم رواداشتند به چه جرمی وچرا بایستی این رفتار باشد

    1. سلام باید مدارک شما بررسی شود تحت شرایطی قابلیت پیگیری و اخذ نتیجه وجود دارد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 13. باسلام
  بنده از تاریخ ۹۰/۰۵/۱لغایت ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ درشرکت صنعتی درسا مرغ در شیفت شب دائم مشغول بکار بوده ام واکنون از کارفرما به اداره کار شکایت کرده ام در روز جلسه فقط بنده با هیآت اراء وزارت کار انجا حضور داشتیم هیچ نماینده ای از شرکت حضور نداشته است اکنون که حکم صادر شده است از سال ۹۷ لغایت ۱۴۰۱ حکم را تعیین کردن در حکم قید شده شرکت با بنده تا تاریخ ۹۷/۰۱/۲۱تسویه شده است درصورتی که چنین چیزی صحت ندارد با توجه به اسنادی مانند لیست بیمه و حقوق واریزی و شواهد عینی که با هیچ کارگری تسویه نمیشده است اکنون بنده میخواهم به دیوان عدالت کشوری مراجعه کنم چون اداره کار نیز با توجه به زیر میزیهایی که از کارفرمای شرکت دریافت میکند حاضر نیستن عدالت را اجرا کنند به نفع کارفرما رای را صادر نمودن لطفآ بنده را راهنمایی کنید چکار کنم

  1. با سلام باید با تمامی مدارک از جمله رای بدوی و رای تجدید نظر و قرارداد کار بیمه و…. به صورت حضوری به ادرس میدان توحید نبش میرخانی پلاک 230 موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم به شماره 02154764 تشریف بیارید تا وکیل اداره کار مدارک شما رو بررسی و راهنمایی بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

خیار شرط چیست

بیع شرط چیست؟

بیع شرط در قانون گاهی در ضمن عقد بیع، بایع و مشتری شرط می‌کنند که اگر بایع در مدت زمان معینی ثمن را به مشتری مسترد نکند، حق فسخ معامله

ادامه‌ی مطلب »
صلح عمری چیست

صلح عمری چیست

صلح عمری در قانون به چه معناست؟ صلح عمری یا معامله عمری به معنای قراردادی است که طرفین آن با یکدیگر به توافق می‌رسند که در آن یک طرف به

ادامه‌ی مطلب »
حق انتفاع

حق انتفاع چیست؟

حق انتفاع در قانون چیست حق انتفاع به معنای بهره‌برداری از یک مال یا منافع آن که به دیگری تعلق دارد، است. در تعریف حقوق مدنی، به حقی گفته می‌شود

ادامه‌ی مطلب »
ملک اوقافی چیست

سند ملک اوقافی

مقدمه یکی از اصطلاحاتی که در بازار مسکن شناخته می‌شود، “ملک اوقافی” یا “وقفی” است. این نوع ملک، به دلیل شرایط خاصی که دارد، در نحوه نقل و انتقال و

ادامه‌ی مطلب »