۰۲۱-۵۴۷۶۴
وکیل اداره کار

وکیل اداره کار

وکیل اداره کار کیست ؟ وکیل اداره کار به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که نسبت به تمامی امور حقوقی و قانونی اداره کار اشراف و آگاهی کاملا تخصصی دارد . وکیل اداره کار دارای اطلاعات به روز و کامل نسبت به تمامی قوانین مربوط به کار ، بخش نامه ها و بیمه […]

وکیل اداره کار کیست ؟

وکیل اداره کار به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که نسبت به تمامی امور حقوقی و قانونی اداره کار اشراف و آگاهی کاملا تخصصی دارد . وکیل اداره کار دارای اطلاعات به روز و کامل نسبت به تمامی قوانین مربوط به کار ، بخش نامه ها و بیمه می باشد. 

در صورتی که بین کارفرما و کارگر مشکلی رخ دهد او می تواند به جهت آگاهی که در خصوص مسائل مربوطه دارد به بهترین شکل از حقوق این افراد دفاع بنماید .

در اینجا هم شخص کارگر و هم کارفرما می توانند از یکدیگر شکایت بکنند و هر دو این افراد ( کارگر و کارفرما ) این امکان را دارند که از ابتدا تمامی کار خود را به دست وکیل اداره کار بسپارند تا به بهترین شکل تمامی اقداماتی که در خصوص پرونده لازم است را با توجه به تخصصی که در عرصه قوانین مربوط به اداره کار دارد ، انجام بدهد .

بروز اختلافات کاری بین کارگر و کارفرما امری بدیهی است و هر روزه ما در موسسه حقوقی خود شاهد حضور افرادی هستیم که به دلایلی توسط شخص کارفرما مورد ناحقی قرار گرفتند که در اینجا به چند مورد از این موارد  اشاره خواهیم کرد :

انتخاب نماینده قانونی در دعاوی اداره کار

در بالا تعریفی از وکیل اداره کار به شما ارائه دادیم ولی این بدین معنا نیست که شما تنها مجوز استفاده از وکیل اداره کار را در دعاوی مربوط به اختلافات بین کارگر و کارفرما داشته باشید .

در واقع قانون در خصوص اختلافات ما بین کارگر و کارفرما که در ادامه مقاله به انواع آن اشاره خواهیم کرد، به شکلی انعطاف به خرج داده و صرف رسیدگی به دعاوی را فقط منحصر به وکیل دادگستری نکرده است و به طرفین این اجازه را داده که نماینده قانونی که می تواند از اشخاص عادی باشد را به عنوان وکیل خود انتخاب نمایند . این نماینده تام الاختیار می تواند باشد و تمامی اختیاراتی که فرد اصیل در دعوا دارد را می تواند به نوعی داشته باشد.

 

 در این خصوص به مواد ۲۲ و ۲۳ آیین دادرسی کار اشاره می نماییم.

ماده ۲۲ آیین دادرسی کار گفته است که ،هر یک از طرفین دعوا (کارگر و کارفرما) می توانند یک نماینده برای خود انتخاب و برای رسیدگی به دعوای خود معرفی نمایند .

ماده ۲۳ آیین دادرسی کار گفته است که، نماینده شخص حقیقی است که با یک سند عادی و یا رسمی مشخص و  معرفی می شود.

مواردی که در خصوص بحث نماینده قانونی افراد باید در نظر بگیرید این است که، در نوشته ای که نماینده در آن معرفی می شود باید حتما ذکر گردد که نماینده برای حضور در تمامی جلسات انتخاب می شود و یا صرفا برای یک جلسه و در شرایط خاصی باید در جلسه رسیدگی حضور پیدا کند .

 

همان طور که در بالا گفتیم قانون در بحث دعاوی بین کارگر و کارفرما انعطاف بیشتری داشته است و سعی کرده که اختلافات تا حد امکان بدون تشریفات خاص و با کمترین هزینه تشکیل شود، برای همین صرفا حضور وکیل اداره کار را لازم برای دفاع از شخص نمی داند و اجازه به حضور یک نماینده به فرد داده است .

این امر به نظر می رسد بیشتر به سبب حمایت از قشر کارگر در خصوص اختلافات بین کارگر و کارفرما و به جهات اقتصادی باشد .

 

 

 

 

 

 

 

نحوه درخواست نماینده قانونی و وکیل در اداره کار

معرفی شخص نماینده از جانب کارگر و کارفرما صرفا از طریق سامانه جامع روابط کار و به شکل اینترنتی صورت می گیرد .

در خصوص معرفی این موضوع باید مدنظر قرارداده شود که علاوه بر احراز هویت طرفین اختلاف ، شخص نماینده قانونی نیز در سامانه اداره کار باید احراز هویت شود و سپس معرفی نامه نماینده و وکیل باید در سامانه بارگزاری شود که در ادامه مقاله نمونه ای از این معرفی نامه را به شما نشان خواهیم داد .

در معرفی نامه باید به تام الاختیار و عدم تام الاختیاری نماینده به طور صریح اشاره شود چرا که ذکر این مورد تاثیر بسیاری در مشخص کردن حدود اختیارات نماینده دارد به طوری که می توانیم بیان نماییم ، در صورتی فرد نماینده می تواند حق تجدید نظر خواهی نسبت به رای هیات تشخیص را در هیات حل اختلاف اداره کار داشته باشد که تام الاختیار بودن او در معرفی نامه نمایندگی درج شده باشد .

در صورتی که عدم تام الاختیار بودن نماینده در معرفی نامه ذکر شده باشد و یا خود نماینده به این موضوع اشاره کرده باشد هیات تشخیص در حالتی که امکان آن باشد بدون حضور فرد اصلی دعوا به اختلاف رسیدگی می نماید و در صورتی که امکان این امر وجود نداشته باشد از فرد اصلی طرف دعوا درخواست حضور در جلسه را می نماید .

نمونه ای از معرفی نامه نماینده قانونی به اداره کار

باسلام

ریاست محترم اداره کار

احتراما به استحضار می رساند ، اینجانب ………….. فرزند …………..به شماره ملی ………….. که شکایتی در مرجع حل اختلاف اداره کار مطرح نموده ام، آقا /خانم …………………را به عنوان نماینده قانونی و تام الاختیار خود جهت حضور در جلسات هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار جهت رسیدگی به دعوی خود به هرشکل اعم از صلح و سازش ، اعتراض به رای هیات تشخیص و درخواست اجرای رای قطعی پرونده مربوطه معرفی می نمایم .

 

باتشکر

تماس با وکیل دادگستری

نکات مهم در تنظیم قرارداد کار

قبل از آن که به بحث اختلافات بین کارگر و کارفرما بپردازیم به نکاتی که باید در تنظیم یک قرارداد به آن دقت شود اشاره خواهیم کرد، تا شاید به این شکل از بروز اختلافات آتی جلوگیری شود .

مواردی که در تنظیم یک قرارداد باید رعایت شود در ماده ۱۰ قانون کار مورد بیان واقع شده است و اصولا تمامی قرارداد های کاری باید براساس این قانون کار نوشته و اجرا بشوند . با این حال راهنمایی گرفتن از یک وکیل اداره کار می تواند بسیار به شما کمک نماید تا یک قرارداد درست منعقد نمایید. 

 

 

مواردی که باید در قرارداد کار بین کارگر و کارفرما رعایت شوند به شرح زیر می باشند :

  • تعیین موضوع قرارداد
  • تعیین میزان دستمزد و پاداش ها
  • تعیین ساعات کاری و مرخصی و تعطیلات
  • تعیین محل انجام کار
  • مشخص نمودن تاریخ انعقاد قرارداد
  • تعیین مدت زمان قرارداد

دلایل شکایت از کارفرما توسط کارگر​

 ۱: شکایت از کارفرما به دلیل پرداخت نکردن حقوق

زمانی که بین کارفرما و کارگر قراردادی مبنی بر قرارداد کار تنظیم بشود ، در این قرارداد ضمن این که به صراحت در خصوص وظایف هر یک از طرفین صحبت می شود در خصوص مزایایی که ذیل این تعهدات به کارگر تعلق می گیرد به شکل صریح مواردی مطرح خواهد شد . 

شخص کارفرما متعهد می شود که در قبال وظایفی که کارگر دارد و آن را انجام می دهد به او حق الزحمه ای پرداخت بنماید و زمانی که کارفرما از پرداخت حق الزحمه تعیین شده به کارگر خویش خودداری می نماید او می تواند از کارفرما شکایت بنماید .  به دلیل این که تهیه مدارک و انجام کارهای مربوطه طولانی می باشد کارگر می تواند انجام کلیه کارهای مربوط به شکایت خود از کارفرما را به وکیل متخصص بسپارد.

 

۲: شکایت از کارفرما به دلیل اخراج غیر قانونی

زمانی که شخص کارفرما به دلیلی غیر قابل قبول که عمدتا غیر قانونی است ، کارگر خود را اخراج می نماید به طور مثال وقتی فرد کارگر باید به مدت یک سال طبق قرار داد منعقد شده به سرکار بیاید و کارفرما زودتر از دوره ی تعیین شده کارگر خود را اخراج می کند به دلیل این که شخص کارگر درخوست مرخصی داشته است، شخص کارگر می تواند خود به طور شخصی و یا به واسطه یک وکیل متخصص که وکیل پایه یک دادگستری است به شکایت خود رسیدگی نماید . همچنین هر کارفرمایی موظف است کارگر خود را بیمه نماید و بعد از این که حال کارگر به دلیل اخراج و یا دلایل دیگر بیکار شد بتواند از بیمه بیکاری بهره ببرد در خصوص آگاهی یافتن از بحث بیمه می توانید به مقاله وکیل بیمه مراجعه فرمایید.

 

۳:شکایت از کارفرما به دلیل عدم تضمین امنیت کارگر و بروز خسارت جسمانی

زمانی که شخص کارفرما با توجه به نوع شغلی که دارد ایمنی شخص کارگر را در محیط کاری تامین نکند و به جهت عدم تامین ایمنی لازم و عدم تهیه وسایل مورد نیاز برای ایمنی شخص کارگر  به او آسیب جسمی وارد گردد ، او حق دارد تا از کارفرما خود شکایت نماید . در این راه کارگر می تواند برای شکایت از کارفرما از وکیل پایه یک دادگستری راهنمایی بگیرد .

 اگر شما نیز از جانب کارفرمای خود مورد ناحقی واقع شدید همین حالا می توانید با شماره ای که در زیر متن درج شده است تماس بگیرید و در صورت لزوم با او قرار داد وکالت منعقد نماید تا وکیل به بهترین نحو به شکایت او رسیدگی بنماید .

دلایل شکایت کارفرما از کارگر

۱:شکایت از کارگر به جهت ترک غیر قانونی کار

زمانی که قراردادی بین کارگر و کارفرما منعقد می شود در ذیل قرار داد کار مدت قرار داد  مشخص می شود . طبق قرار داد شخص کارگر موظف می شود که تا زمانی که مدت زمان قرارداد به اتمام نرسیده است به تعهدات خود عمل بنماید .

بابت تضمین حسن انجام کار کارفرما از شخص کارگر ، سفته دریافت می نماید که در صورت تخلف کارگر از مفاد قرارداد بتواند از سفته مورد نظر استفاده بنماید . شما نیز به عنوان کارفرما و یا کارگر در بحث سفته ای که به جهت حسن انجام کار داده شده اگر دچار مشکل شدید می توانید ، در این مورد از وکیل سفته  موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم مشاوره های لازم را دریافت بنمایید .

حال اگر شخص کارگر به تعهدات خود که از جمله آن مدت زمان معین در قرار داد است اعتنایی نکند و زود تر از دوره ای که  با کارفرما قرارداد دارد از کار خود استعفا بدهد ، کار و تعهدات خود را نیمه کاره رها بنماید و باعث تضرر شخص کارفرما بشود ، کارفرما می تواند از کارگر خود شکایت بنماید و در این راستا از وکیل متخصص مشاوره بگیرد .

 

۲:شکایت از کارگر به جهت عدم امانت داری

کارگر در محیط کار خود موظف است تا از وسایلی که کارفرما به او جهت انجام کار سپرده شده است نگاهداری نماید ، به این صورت که اگر سیستم و یا دستگاهی که برای انجام درست کار به او داده شده است توسط شخص کارگر از روی عمد و یا اهمال وی دچار آسیب بشود او مسئول جبران خسارت وارده به آنچه اسیب زده و متعلق به کارفرما هست ، می باشد . در این خصوص ید او از حالت امانی به ید ضمانی تبدیل خواهد شد و کارفرما می تواند از کارگر به جهت این خسارت وارد شده شکایت نماید و از وکیل پایه یک دادگستری راهنمایی بگیرید.

مشاوره حقوقی

چگونگی شکایت کارگر از کارفرما

زمانی که شخص کارگر بخواهد از کارفرمای خود به جهات و دلایل قانونی شکایت بنماید ، باید مراحلی را در این خصوص طی بکند تا به بهترین شکل بتواند به حق خود برسد ، حال بهتر است از یک وکیل متخصص و آگاه به امور مربوط به قوانین کار که پایه یک دادگستری دارد کمک بگیرد و در این راستا وکیل متخصص موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم می تواند شما را یاری بنماید .

کارگری که قصد شکایت از کارفرما خود را داشته باشد باید ابتدا دادخواستی مبنی بر موضوع شکایت خود در نزد یک وکیل  متخصص تنظیم بنماید . آن چه که باید مورد توجه واقع بشود این است که در بحث شکایت ، کارگر تنها می تواند در دادخواست یک مورد از شکایت خود را علیه کارفرما مطرح بنماید  ، به طور مثال او نمی تواند همزمان علاوه بر شکایت در خصوص اخراج غیر قانونی خود توسط کارفرما در خصوص گرفتن حقوق و سنوات خود نیز از کارفرما شکایت بنماید،  باید به طور جدا هر کدوم از این شکایات را مطرح بنماید .

بعد از تنظیم دادخواست نیازی نیست که شخص کارگر به اداره کار جهت ثبت دادخواست مراجعه کند و امروزه با رفتن به سامانه جامع روابط کار می توان دادخواست خود را ثبت نمود و بعد از مطالعه دادخواست ، مرجع رسیدگی به پرونده ی فرد کارگر مشخص خواهد شد و چه بسا بهتر است در این راستا از وکیل موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم برای رسیدن به حق خود استفاده بنمایید . 

مرجع رسیدگی به شکایت ما بین کارگر و کارفرما

در ابتدا باید بیان داریم که نوع موضوع شکایت در این که چه مرجعی به آن رسیدگی بنماید تاثیر بسزایی دارد از آن جهت که اگر موضوع شکایت کارگر در خصوص بحث هایی نظیر اخراج غیر قانونی ، حق بیمه ، حقوق و حق سنوات باشد به دعوای او توسط هیات تشخیص و هیات حل اختلاف ، اداره ی کار رسیدگی خواهد نمود و اگر علت شکایت از کارفرما به علت اسیب و صدمه جسمی باشد که به جهت عدم رعایت ایمنی و تهیه وسایل ایمن برای کارگر باشد به شکایت کارگر در دادسرا رسیدگی خواهد شد .

  • زمانی که دادخواست در سامانه جامع روابط کار ثبت گشت بعد از آن موضوع شکایت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پرونده ای در این رابطه تشکیل خواهد شد . حال با توجه به ماده ۱۵۷ قانون کار در خصوص مراجع صالح به رسیدگی اختلافات فی ما بین کارگر و کارفرما ، ابتدا سازش بین کارگر و کارفرما در شورای اسلامی کار صورت می پذیرد ، در صورتی که شورای اسلامی کار نبود از طرف انجمن صنفی کارگران و یا نماینده ی قانونی کارگر و کارفرما سازش صورت خواهد گرفت .
  • در صورتی که از طریق سازش ، اختلافات پیش آمده برطرف نشد آن گاه است که اختلاف مطرح شده در هیات تشخیص مطرح خواهد گشت که مرحله ی بدوی رسیدگی به اختلافات فی مابین کارگر و کارفرما می باشد . اگر در مرحله ی بدوی که هیات تشخیص نام دارد مشکل برطرف نشد آن گاه است که پرونده وارد مرحله تجدید نظر که همان هیات حل اختلاف اداره کار هست سپرده خواهد شد .
  •  رای صادره در هیات حل اختلاف اداره ی کار قطعی و بدون تجدید نظر خواهد بود چرا که هیات تشخیص مرحله بدوی و اگر به رای این هیات اعتراض بشود و هیات حل اختلاف به موضوع رسیدگی بنماید و رای صادر کند دیگر رای غیر قابل تجدید نظر خواهد بود .
  • چنان چه که به رای صادره و قطعی هیات حل اختلاف کار در دیوان عدالت اداری شکایت شد ، دیوان با بررسی رای صادر شده تشخیص می دهد که اگر رای مطابق با قانون نبوده آن را ابطال بنماید و اگر رای به درستی و طبق موازین قانونی صادر شده آن را تایید می نماید .

به هر جهت تمامی این مراحل شکایات به شکلی هستند که اگر فرد شاکی از یک وکیل اداره کار متخصص و آگاه استفاده بنماید او می تواند به بهترین شکل به رسیدگی بپردازد و فرد را در جهت رسیدن به حق خود یاری نماید .

بهترین وکیل اداره کار در تهران

شما در مقام کارگر و کارفرما می توانید در خصوص مشکلات پیش آمده ناشی از دعاوی مربوط به اداره کار و امور مربوط به آن با وکیل اداره کار متخصص در امور حقوقی و قانونی با موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم که به کلیه قوانین و حقوق مربوط به این حوزه اشراف و آگاهی دارد مشاوره داشته باشید. که در صورت نیاز با انعقاد قرارداد وکالت از وکیل اداره کار متخصص در این حوزه یاری بطلبید چرا که انتخاب وکیل پایه یک دادگستری درست در این زمینه می تواند بهترین تصمیم برای رسیدن به حق شما باشد.

مزایای مشاوره با وکیل اداره کار متخصص در موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

از مزایای مشاوره با وکیل اداره کار متخصص که وکیل پایه یک دادگستری می باشد این است که وکیل اداره کار از آن جهت که نسبت به تمامی قوانین کار و بخش نامه ها و بیمه اطلاعات کامل و جامع دارد  ، می تواند فردی را که متضرر شده است به بهترین شکل راهنمایی بکند و راه هایی را که فرد می تواند با قدم گذاشتن در آن به بهترین شکل به حق خود برسد به او بازگو نماید . حال در اینجا کارگر و کارفرما هر دو می توانند با مراجعه به موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در این خصوص از وکیل متخصص موسسه ما مشاوره دریافت نمایند .

وکیل متخصص خانواده

سوالات متداول

در قرارداد های کاری بیمه شدن کارگر باید توسط کارفرما ذکر شود ؟

بله، در قرارداد کار شخص کارفرما باید در خصوص بیمه شدن کارگر صحبت نماید.

 

چند نسخه از قرارداد کار باید وجود داشته باشد و تحویل چه کسانی داده شود ؟

طبق قانون اداره کار قرار داد کار باید در چهار نسخه تنظیم شود.  دو نسخه تحویل کارفرما و کارگر و دو نسخه دیگر تحویل اداره کار و شورای اسلامی کار قرار بگیرد .

 

هیات تشخیص تنها مرجع رسیدگی به اختلافات کارفرما وکارگر می باشد؟

خیر، هیات تشخیص تنها در مرحله بدوی به اختلافات رسیدگی می نماید و رسیدگی به اختلافات در مرحله تجدید نظر با هیات حل اختلاف کار می باشد.

 

  در چه مدت زمانی شخص حق اعتراض به رای هیات تشخیص را دارد ؟

از زمان صدور رای تا ۱۵ روز طرفین اختلاف می توانند اعتراض خود را اعلام نمایند تا به اختلاف آن ها در هیات اختلاف کار رسیدگی شود .

 

رای صادر شده در هیات حل اختلاف کار با وجود قطعی بودن دیگر قابل اعتراض نیست ؟

بله، با این که رای قطعی است اما در دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد و اعتراض به رای صادر گشته مانع از اجرا رای نیست.

 

چه زمانی به دعوا بین کارگر و کارفرما در دادسرا رسیدگی می شود ؟

آسیب و صدمات جسمانی ناشی از عدم فراهم کردن وسایل ایمنی برای کارگر ، توهین و فحاشی از مواردی هستند که در دادسرا به آن ها رسیدگی می شود .

 

قرارداد های کار شفاهی قابل پیگیری در مراجع حل اختلاف اداره کار هستند ؟

بله قرارداد های کار شفاهی از آن جایی که مطابق ماده ۷ قانون کار معتبر هستند قابل پیگیری و اثبات از طریق شهادت و امارات هستند.

 

 چه اشخاصی مشمول قانون کار می باشند ؟

مطابق ماده ۱ قانون کار تمامی کارفرمایان ، کارگران، کارگاه ها و موسسات تولیدی ، صنعتی ، خدماتی و کشاورزی ملزم به تبعیت از  قانون کار هستند.

 

چه ادله ای در مراجع حل اختلاف کار مورد استناد قرار می گیرد ؟

اقرار، اسناد و مدارک ، شهادت ، تحقیق محلی می توانند مورد استناد واقع شوند. 

 

تعریف کارگر و کارفرما در قانون چه می باشد ؟

کارگر کسی است که در مقابل دریافت دستمزد معین به درخواست کارفرما کار می نماید . کارفرما شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی است که کارگر به درخواست او و در مقابل دستمزد مشخص کار می کند و او مسئول تمامی  تعهداتی است که نمایندگان مذکور‌در قبال کارگر عهده دار هستند.

دیدگاه ها