۰۲۱-۵۴۷۶۴

قرارداد کنسرسیوم چیست؟

  کنسرسیوم کنسرسیوم مشارکت و اتحاد دو یا چند نفر یا چند شرکت یا چند سازمان یا ترکیبی از آنها باهم می گوییم که برای رسیدن به یک هدف، فعالیت های هماهنگ دارند یا منابعشان را با هم ادغام می کنند. شراکت افراد یا سازمانها برای انجام یک پروژه خاص کنسرسیوم نامیده می شود. موضوع […]

 

کنسرسیوم

کنسرسیوم مشارکت و اتحاد دو یا چند نفر یا چند شرکت یا چند سازمان یا ترکیبی از آنها باهم می گوییم که برای رسیدن به یک هدف، فعالیت های هماهنگ دارند یا منابعشان را با هم ادغام می کنند.

شراکت افراد یا سازمانها برای انجام یک پروژه خاص کنسرسیوم نامیده می شود. موضوع کنسرسیوم می تواند تاسیس یک سد یا پل خاص، ساخت نیروگاه، برگزاری یک نمایشگاه، تولید محصول و … باشد. هر کنسرسیوم دارای مدت محدود می باشد. شرکت کنسرسیوم دارای کارکرد تجاری و نیز غیر تجاری می‎باشد. در شرکت‎ها‌‎ی کنسرسیوم حدود و وظایف هر یک از توسط تفاهم نامه و اداره ثبت شرکت تعیین و تایید می‎شود. اعضای کنسرسیوم، هویت و استقلال مدیریتی، قانونی و مالی خود را حفظ خواهند می نمایند.

ویژگی قرار شرکت های کنسرسیوم

وجود فعالیت خاص

شرکت‌های کنسرسیوم برای انجام دادن یک فعالیت خاص ایجاد می‌شوند و این فعالیت‌ها باید از تمامی ابعاد اقتصادی و جغرافیایی خاص تعریف شوند.

وجود رابطه قراردادی

اصل تشکیل شرکت، قواعد مربوط به نقل و انتقال سهام، میزان افزایش سرمایه و و روش اتمام همکاری در این قرارداد کاملاً شرح داده می‌شود زیرا این شرکت‌ها طبق قرارداد به وجود می‌آیند.

کنترل فعالیت‌ها

تمامی فعالیت‌ها باید توسط شرکا شرکت کنترل شود.

قالب حقوقی

روابط طرفین باید براساس قرارداد قابلیت تحلیل داشته باشد.

در سود و زیان شرکت شریک بودن

شرکای شرکت باید در سود و زیان به یک اندازه سهم داشته باشند.

کنسرسیوم ایرباس از معروف‌ترین کنسرسیوم‌های مطرح در دنیا است که در ایران نیز در ۳۱ استان در مجموع  ۱۴۰ شرکت خدمات ارتباطی و مخابراتی کنسرسیومی به اسم ایران اف.سی.پی تشکیل‌ داده‌اند. از بزرگ‌ترین اتفاقی که در تاریخ اقتصاد ایران افتاد تشکیل این شرکت است. نخستین کنسرسیوم صادراتی استان خراسان جنوبی با حمایت از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز هم‌اکنون در حال تشکیل می‌باشد.

هدف‌های کنسرسیوم

به دست آوردن سهم بیشتر از بازارهای جدید و بازاریابی و فروش بیشتر.

بهره‌برداری و استفاده از معادن که در اختیار دولت است.

انجام مطالعات و پروژه‌های پژوهشی بین رشته‌ای.

صادرات محصولات.

تولید کردن محصولی پیچیده که به بهره‌گیری از توانمندی‌های مختلف نیاز دارد مانند ساختن هواپیما.

برگزار کردن نمایش‌ها و همایش‌های بین‌المللی.

 

دیدگاه ها

Call Now Buttonتماس سریع (لمس کنید)
collaboration son house membershipagencycalculatoractionlaw lawyer-1lawyer-2lawyer-3lawyer