موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

وصول مطالبات
وصول مطالبات

هرآنچه شما به عنوان دین یا وام به دیگران واگذار نموده و اکنون قصد بازپس گیری آن را داشته باشید، در زمره مطالبات شما قرار می گیرد. وصول مطالبات در واقع همان تسویه حساب بستانکار با بدهکار است. این دین می تواند به صورت پول نقد، چک مدت دار، کالای امانی و … باشد. اما مشکل در صورتی به وجود می آید که فرد مدیون، قصد پس دادن پول شما را نداشته باشد. در این صورت شما می توانید با کمک وکیل خبره به وصول مطالبات خود بپردازید.

وصول مطالبات

مزیت اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی

وصول وجه مطالبه شده در اسناد تجاری از جمله مسائل پیچیده ای است که با کمک وکیل وصول مطالبات می توان به تسهیل آن کمک نمود. از جمله مزایی اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اسناد تجاری نظیر سفته، برات یا چک، از لحاظ آنکه امضا و ظهرنویسی می شوند، مسئولیت تضامنی دارند. به این صورت این امضا یا نوشته توسط هر یک از افراد صادر کننده سند، ضامن سند، قبول کننده سند و … ضمانتی برای پرداخت مبلغ مندرج در آن سند محسوب می شود.

دعاوی اسناد تجاری با سرعت بیشتری رسیدگی می شوند.

جهت مطالبه وجه اسناد تجاری همزمان با ارائه دادخواست به دادگاه وکیل می تواند از دادگاه تقاضای تأمین نیز نمود.

تعهداتی که از اسناد تجاری منتج می شوند، از تعهداتی که به صورت بدوی در سند تجاری صادر شده است، مستقل است انواع اسناد تجاری

اغلب سفته و چک را به عنوان پرکاربردترین و معروفترین اسناد تجاری مورد مبادله می شناسیم که حتی ممکن است در دنیای غیر تجارتی نیز مورد استفاده قرار گیرند اما باز هم تابع قانون تجارت می باشند. اما اسناد تجارتی انواع دیگری نیز دارد. از جمله آن می توان به اوراق بهادار، انواع قبض انبار، اوراق قرضه، برگه سهام، بارنامه، اسناد در وجه حامل، اسناد اعتباری و … اشاره نمود

در ایران اسناد تجاری اغلب به اسنادی اطلاق می شوند که ویژگی های عمده برات را داشته باشند. برات، چک و سفته را می توان به عنوان اسناد براتی نیز نام برد و همگی قابلیت ظهرنویسی دارند. همچنین در اسناد براتی، ارزش سند معادل پول رایج مملکت بر روی سند درج شده است.

تعهدات اسناد براتی

تعهدات ناشی از اسناد براتی با تعهدات حاصل از معامله انجام شده تفاوت دارند. بنابراین متعهد این اسناد، نمی تواند از تعهد خود مبنی بر پرداخت وجه چک، سفته و … سر باز زند. از این رو می توان گفت این اسناد در حکم پول نقد می باشند. در قانون تجارت ایران، پرداخت توسط پول نقد سبب برائت از ذمه می شود اما پرداخت از طریق اسناد براتی نظیر چک و سفته به این صورت نیست.

ذمه در این بحث بدین معنی است که در صورت پرداخت وجه توسط پول نقد، به مجرد پرداخت مبلغ، تمامی تعهدات معامله از خریدار ساقط می شود. اما در صورتی که خرید توسط چک یا سفته انجام شود، مادامی که وجه معادل این سند توسط فروشنده دریافت نشود، خریدار متعهد معامله انجام شده خواهد بود.

افراد دارنده اسناد براتی این اختیار را دارند که برای وصول مطالبات ناشی از سند خود، همزمان با ارائه دادخواست و بدون پرداخت درصدی از خواسته تحت عنوان خسارت احتمالی خوانده، تقاضای صدور حکم قرار تأمین خواسته را نیز ارائه دهند. از آنجایی که طبق ماده ۲ قانون چک، سند چک جزو اسناد لازم الاجرا است، برای وصول مطالبات از طریق چک علاوه بر مراجع قضایی و دادگستری می توان به ادارات ثبت نیز مراجعه نمود.

وکیل وصول مطالبات

تمامی وکلای دارای تأییدیه کانون وکلای دادگستری می توانند برای انجام مشاوره و قبول وکالت امور وصول مطالبات داوطلب شوند. اما یک وکیل خوب در زمینه وصول مطالبات، پرونده های بیشتری  را در این زمینه با موفقیت به پایان رسانده است.

همانطور که می دانید در حال حاضر در کشور، بازپس گیری مطالبات معوقه از دو طریق رسمی و غیر رسمی انجام می پذیرد

شیوه رسمی در واقع همان مراجعه به وکیل پایه یک و طی مراحل قانونی و حقوقی است. در مقابل شیوه غیر رسمی برای مطالبه دیون وجود دارد که افراد بدون تخصص و علم حقوقی، اقدام به تهدید و ارعاب مدیون می نمایند. این شیوه که در کشور به اصطلاح شرخری معروف است متضمن ریسک بالایی است. به صورتی که فرد بستانکار، بدون آگاهی از نتیجه دعوی، هزینه و زمان زیادی را صرف می کند و در نهایت احتمال شکست پروژه و در موارد جبران ناپذیری حتی از بین رفتن یکی از طرفین دعوی وجود دارد.

وصول مطالبات از طریق وکیل

بستانکاران در هنگام بروز مشکل برای باز پس گیری طلب خود می توانند با مراجعه به یکی از موسسه های حقوقی معتبر اقدام به اخذ وکیل جهت وصول مطالبات خود نمایند. از ویژگی های یک موسسه حقوقی معتبر می تواند به بهره گیری از تعداد زیادی وکیل خبره پایه یک دادگستری در زمینه های مختلف، صرف کمترین زمان ممکن برای به نتیجه رساندن یک پرونده حقوقی، پیشنهاد حقوق وکالت معقول و رضایت مراجعین قبلی می باشد.

موسسه حقوقی داوری فرهنگ تفاهم، با بهره گیری از تعداد زیادی وکیل پایه یک دادگستری وصول مطالبات خبره و با صرف کمترین وقت و کمترین هزینه همواره آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم در زمینه بازپس گیری طلب و دیون می باشد. بستانکاران برای وصول طلب خود می توانند با مراجعه به مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم، تمامی مراحل از مشاوره تا به دست آوردن دوباره طلب خود را توسط وکیل پایه یک باتجربه طی نمایند. وجود تعداد زیادی از پرونده های وصول طلب در این مؤسسه و افزایش روز افزون این پرونده ها نشان از رضایت مراجعین قبلی موسسه دارد. تمامی پرونده های مطالبه وجه توسط وکیل دادگستری و دادگاه های عمومی و با کمک اداره ثبت اسناد و املاک مستقر در هر شهر پیگیری و به انجام می رسد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »