موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

مشاوره حقوقی 02154764

ملک اوقافی چیست
ملک اوقافی چیست

مقدمه

یکی از اصطلاحاتی که در بازار مسکن شناخته می‌شود، “ملک اوقافی” یا “وقفی” است. این نوع ملک، به دلیل شرایط خاصی که دارد، در نحوه نقل و انتقال و خرید و فروش با دیگر ملک‌ها متفاوت است. برای همین، افراد باید از شرایط این نوع ملک‌ها آگاهی داشته باشند تا بتوانند معاملات را به شکل درستی انجام دهند.

 

شرایط و ویژگی‌های ملک‌های وقفی، ممکن است بسته به محتوای قانونی و شرایط موجود، متفاوت باشد. بنابراین، برای دقیق‌تر کردن این موضوع باید به منابع قانونی و مصوبات مربوطه مراجعه کرد و یا با وکیل مسلط به قوانین وقف مشورت کرد.

تعریف ملک اوقافی

ملکی که در اختیار اداره اوقاف است، با نام “ملک اوقافی” یا “وقفی” شناخته می‌شود. این ملک‌ها قابل خرید و فروش هستند، اما شرایط خرید و فروش آنها با ملک‌های شخصی متفاوت است.

ملک‌های وقفی به مدت ۹۹ سال به شخص خریدار واگذار می‌شوند و در طول این مدت، خریدار اقساطی را پرداخت می‌کند. به دلیل طولانی بودن مدت اقساط، مبلغ پرداختی بسیار کمتر از ملک‌های شخصی است.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد ملک اوقافی

املاک وقفی توسط افراد و مالکان اصلی ملک وقف شده‌اند و پس از آن به اداره اوقاف منتقل می‌شوند. اداره اوقاف می‌تواند این املاک را بر اساس شرایط خاص به شخصی دیگر واگذار کند. لازم به ذکر است که املاک اوقافی دارای سند هستند و با سندهای املاک شخصی تفاوت دارند.

تفاوت سند ملک اوقافی و سند ملک شخصی

یکی از تفاوت‌های ملک اوقافی با ملک شخصی، در نوع سندشان است. در واقع خریدار، مالک ملک وقفی نخواهد بود و به این معناست که اجازه رهن، اجاره، ساخت و ساز و فروش ملک وقفی را به طور مستقل ندارد. تنها در شرایطی که اداره اوقاف راجع به آن تاییدیه داده باشد و شرایط بسیار خاص و مشخص باشد، این امکان وجود دارد. بنابراین، نحوه تنظیم سند ملک اوقافی با ملک شخصی تفاوت دارد. در سند ملک وقفی، به وقفی بودن آن اشاره شده و عبارت “شش دانگ از اعیان” در آن به چشم می‌خورد. اما در سندهای ملک شخصی، عبارت “شش دانگ از عرصه و اعیان” درج می‌شود.

خرید و فروش ملک موقوفه

نظر قانونی انتقال ملک اوقافی صحیح نیست اما استثناهایی وجود دارد. مطابق قانون مدنی ماده ۸۸ آمده است:
«خرید و فروش در ملک در صورتی که خراب شود یا «احتمال» آن وجود داشته باشد که منجر به خرابی شود، بطوری که انتقاع (استفاده) از آن ممکن نباشد، در صورتی جایز است که عمران (استفاده از ملک) آن متعذر (سخت باشد یا غیرممکن) باشد یا کسی برای عمران آن حاضر نشود»
در این صورت و طبق این قانون فروش مال اوقافی صحیح است و از نظر قانونی مشکلی ندارد.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد ملک اوقافی
هر ملک شامل عرصه و اعیان است. عرصه به معنی زمین و اعیان به معنی ساختمان‌های موجود بر زمین می‌باشد.
املاک وقفی به معنی املاکی هستند که به وقفه داده شده‌اند. وقف به معنی اهدا و اختصاص مال به موجب عقدی به نیت خیریه می‌باشد.
در املاک شخصی، عرصه و اعیان طبق قرارداد معامله می‌شوند. اما در املاک وقفی، معمولاً عرصه به وقف داده می‌شود و این به معنی این است که امکان انتقال سند رسمی عرصه از طریق فروش وجود ندارد.
اما اعیان در املاک وقفی قابل معامله هستند و می‌توان آن‌ها را به شخص دیگری انتقال داد. انتقال سند رسمی زمین ملک وقفی فقط از طریق اجاره امکان پذیر است. شخصی که عرصه را اجاره کرده، می‌تواند بنا بر آن اعیانی را که مد نظرش هستند، بر روی زمین بنا کند.
هر زمان که اعیان از طریق خرید و فروش به شخص دیگری منتقل می‌شود، اجاره‌نامه عرصه آن ملک وقفی نیز باید به نام شخص جدید منتقل شود.

نحوه تشخیص املاک اوقافی

 از طریق اداره اوقاف، می‌توانید استعلامی درباره وقفی بودن ملک و دریافت اطلاعات دقیق‌تری از آن بگیرید. البته، باید توجه داشت که اگر اداره اوقاف ملک را غیر وقفی اعلام کند، این به معنی عدم وقفی بودن ملک نیست و متولی آن ممکن است در جای دیگری باشد.

با دقت مطالعه سند ملک، می‌توانید به وقفی بودن یا نبودن آن پی ببرید. سند ملک وقفی با سند ملک شخصی تفاوت‌هایی دارد و با دقت در مطالعه آن، می‌توانید به وقفی بودن ملک پی ببرید.

استفاده از هریک از راه‌های فوق می‌تواند در تشخیص ملک وقفی و انجام معامله صحیحی مفید باشد، اما بهترین روش ترکیبی از این راه‌ها است تا اطمینان حاصل شود که ملک واقعاً وقفی بوده و معامله به صورت صحیحی صورت گرفته است.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد ملک اوقافی

هزینه انتقال سند اوقافی

هزینه انتقال سند مالی اوقافی، همانند هر نوع انتقال مالی دیگر، به شرایط و موارد مختلفی بستگی دارد و قابلیت دقیق‌تر کردن هزینه‌ها در هر مورد، بسته به محتوای قانونی و شرایط موجود، وجود دارد. به‌طور کلی، هزینه اوقاف در انتقال سند ممکن است شامل هزینه‌های مختلفی مانند رسوم و عوارض قانونی، هزینه‌های کارشناسی و ارزش گذاری، هزینه‌های ثبت سند و غیره باشد. در مورد هزینه کارشناسی اداره اوقاف نیز، ممکن است مبلغی حدود ۱۵ درصد ارزش کارشناسی را تشکیل دهد، اما این مبلغ ممکن است در شرایط و موارد مختلف متغیر باشد و باید بر اساس شرایط مورد نظر، دقیق‌تر محاسبه شود. بنابراین، برای دقیق‌تر کردن این موضوع، باید به مصوبات و تعرفه‌های اداره اوقاف مراجعه کرد و یا با نمایندگان قانونی مشورت کرد.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با دراختیار داشتن وکلای مجرب در زمینه‌های حقوقی و کیفری همچنین پرونده‌های ملکی همواره آماده خدمت رسانی از طریق قبول وکالت و مشاوره تخصصی به شما عزیزان می‌باشد. 

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

آیا انتقال ملک اوقافی وجود دارد؟

ملک‌های وقفی به مدت ۹۹ سال به شخص خریدار واگذار می‌شوند و در طول این مدت، خریدار اقساطی را پرداخت می‌کند. به دلیل طولانی بودن مدت اقساط، مبلغ پرداختی بسیار کمتر از ملک‌های شخصی است. 

تنظیم سند ملک اوقافی چگونه است؟

نحوه تنظیم سند ملک اوقافی با ملک شخصی تفاوت دارد. در سند ملک وقفی، به وقفی بودن آن اشاره شده و عبارت “شش دانگ از اعیان” در آن به چشم می‌خورد. اما در سندهای ملک شخصی، عبارت “شش دانگ از عرصه و اعیان” درج می‌شود.

به چه ملکی اوقافی می‌گویند؟

ملکی که در اختیار اداره اوقاف است، با نام “ملک اوقافی” یا “وقفی” شناخته می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

14 پاسخ

 1. باسلام
  یک خانه که تحت مالکیت اوقاف در منطقه مهرویلای کرج اسا را خریداری کردیم و حالا که فروخیم و. خانه دیگری خریدیم مبلغی در حدود. صدمیلین باید پرداخت کنیم آیا این مطلب درست است؟

  1. سلام بسته به منطقه و ارزش منطقه ای تعیین می شود .بله درست می باشد.

   1. درود بر شما
    زمینی را چند سال پیش خرید کردم در اطراف تهران که فردی مدعی مبنی بر اوقافی بودن کرده که باید زمین را ب ایشان بدهیم این در حالی که عیان آن توسط بنده انجام شده.. چکار باید کرد ممنونم

    1. سلام وقت بخیر برای دریافت مشاوره و مطرح کردن مشکل به طور مفصل با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ در تماس باشید. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 2. با سلام و احترام
  مرحوم ابوی اینجانب در سن ۹۴ سالگی در اداره اوقاف سه دانگ از اجاره اوقافی منزل مسکونی خود را بنام یکی از فرزندان زده
  اکنون بعد از گذشت ۶ سال که مرحوم زنده بوده و سند اعیانی را نزده و دوسال هم غز فوت مرحوم میگذرد آن فرزند بقیه وراث را شکایت کرده که الزام به تنظیم سند اعیانی نماید آیا از لحاظ قانونی میتواند چنین ادعایی را به کرسی بنشاند؟

 3. سلام یک ملک کلنگی اوقافی درمجاورت ملک ماوجود داردکه اداره اوقاف ابراز نموده که درصورت انتقال دو واحدمسکونی نوساز به ایشان این ملک به ما منتقل میشود آیا به نظرشما سندملک به صورت عرصه عیان منتقل میشود یا خیر ممنون میشوم پاسخ دهید

 4. سلام آیا امکان معاوضه ملک اوقافی با ملک غیره اوقافی ودریافت سند ارثه عیان وجود دارد
  یعنی دو واحد آپارتمانی غیره اوقافی به اوقاف بدهیم وملک اوقافی با سند ارثه عیان دریافت کنیم که اوقافی نباشد

  1. سلام وقت بخیر برای مطرح کردن کامل موضوع و دریافت راهنمایی تخصصی با وکیل متخصص ملکی موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در ارتباط باشید ۰۲۱۵۴۷۶۴

 5. سلام ما یک ملک اوقافی داریم که حدودا ۲۰سال دست ماست.الان متولی آن املاک ملک را به شخص دیگری فروخته آیا اجازه این کار رو داشتن در صورتی که ما اجاره سالانه رو هر سال دادیم و هیچ ساخت و سازی در ملک انجام ندادیم .ملک خالی بوده

  1. سلام تماس بگیرید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴ قرارداد اجاره باید بررسی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »