موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

موانع الزام به تنظیم سند رسمی
موانع الزام به تنظیم سند رسمی

موانع پذیرش الزام به تنظیم سند رسمی

برخی از مهم ترین موانع الزام به تنظیم سند رسمی عبارت است از:

  • در رهن بودن ملک موضوع خواسته
  • عدم دریافت گواهی پایان کار و صورت مجلس تفکیکی
  • بازداشت بودن ملک موضوع خواسته
  • ممنوع المعامله بودن شخص فروشنده

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد موانع الزام به تنظیم سند

بازداشت بودن ملک موضوع خواسته

یکی از موانع  الزام به تنظیم به سند رسمی، در بازداشت بودن ملک مورد معامله است. بر اساس ماده ۴۹ قانون اجرای احکام مدنی: “در صورتی که محکوم علیه در موعدی که برای اجرای حکم مقرر است مدلول حکم را طوعا اجرا ننماید.

قراری با محکوم له برای اجرای حکم ندهد و مالی هم معرفی نکند، یا مالی از او تامین و توقیف نشده باشد، محکوم له میتواند درخواست کند که اموال محکوم علیه معادل محکوم به توقیف گردد و دادورز (مامور اجرا) باید پس از درخواست توقیف بدون تاخیر اقدام به توقیف اموال محکوم علیه نماید”.

ممنوع المعامله بودن شخص فروشنده

یکی دیگر از موانع اقدام تنظیم سند رسمی، ممنوع المعامله بودن شخص فروشنده ملک می باشد.ممنوعیت افراد از انجام معامله توسط مرجع قضایی به عمل می آید.ممنوع المعامله بودن افراد از طریق سایت ثبت من و دفاتر اسناد رسمی قابلیت استعلام دارد.

در رهن بودن ملک مورد نظر

از موانع پذیرش دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، در رهن بودن آن ملک می باشد.در رهن قرار داشتن ملک، زمانی ممکن است، با علم و اطلاع شخص خریدار باشد همچنین بعضا نیز خریدار از در رهن بودن ملک اطلاعی ندارد.

بازداشت ملک قبل از تاریخ وقوع عقد بیع

گاهی پیش می آید که قبل از انعقاد عقد بیع و تنظیم سند عادی مربوط به آن ملک، ملک بازداشت بوده باشد.در چنین شرایطی با استناد بر ماده ۵۷ قانون اجرای احکام مدنی اینطور بیان شده است که: “هرگونه قرارداد یا تعهدی که نسبت به مال توقیف شده بعد از توقیف به ضرر محکوم له منعقد شود، نافذ نخواهد بود.

مگر اینکه محکوم له کتبا رضایت دهد” عقد، غیر نافذ بوده و اعتبار یا بطلان آن منوط به تنفیذ یا عدم تنفیذ بازداشت کننده می‌باشد.

در این نوع از موارد عموما به ماده ۵۶ قانون اجرای احکام مدنی می‌توان استناد کرد که اینطور مقرر داشته: “هرگونه نقل و انتقال اعم از قطعی و شرطی و رهنی، نسبت به مال توقیف شده باطل و بلااثر است.”

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

عدم اخذ پایان کار و عدم تفکیک آپارتمان ها

از شایع ترین موانعی که برای پذیرش دعوای الزام به تنظیم سند رسمی وجود دارد، عدم دریافت پایان کار ساختمانی از شهرداری و عدم تفکیک آپارتمان های احداث شده می‌باشد.

هنگامی که ساختمانی ساخته می شود، مالک آن ساختمان یا نماینده قانونی او باید برای دریافت پایان کار از شهرداری اقدام نماید و چنانچه ساختمان احداثی آپارتمان باشد، علاوه بر دریافت پایان کار، اخذ صورت مجلس تفکیکی ملک نیز مقدمه لازم برای تنظیم سند رسمی انتقال به نام خریدار است.

بازداشت ملک توسط خواهان دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

چنانچه ملک موضوع خواسته، توسط خواهان و در راستای حفظ حقوق وی و با صدور قرار تامین خواسته یا دستور موقت، بازداشت شده باشد، این موضوع از جمله موانع صدور حکم مبنی بر الزام به تنظیم سند رسمی نیست.

بازداشت ملک پس از انعقاد عقد بیع

گاهی ممکن است پس از انعقاد بیع به موجب سند عادی، ملک بازداشت شود. در این حالت برخی معتقدند که دادگاه باید به نفع خواهان حکم به الزام خوانده به تنظیم سند رسمی صادر نماید.

زیرا در زمان توقیف، ملک موصوف متعلق به فروشنده و جزو لایملک او نبوده است و لذا دادگاه در صورت احراز حقانیت خریدار و اثبات، باید به نفع او مبادرت به صدور حکم نماید.زیرا ممنوعیت بعدی نمیتواند به عقد مقدم خلل وارد سازد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری

بازداشت سهم یکی از مالکان مشاعی

بازداشت ملک در صورتی جزو موانع موقتی برای استماع دعوای الزام به تنظیم سند رسمی است که ناظر بر ملک موضوع خواسته باشد.

بر این اساس چنانچه(الف) مالک ۲ دانگ مشاع و (ب) نیز مالک دانگ مشاع از ملکی باشند و سهم (الف) بازداشت شده باشد، طرح دعوا علیه (ب) به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی انتقال بلا اشکال است چون، آن قسمت از ملک که الزام مالک به تنظیم سند رسمی نسبت به آن خواسته شده است، آزاد است و قسمتی که بازداشت است، اساسا موضوع خواسته نمی‌باشد تا بازداشت بودن آن مانع پذیرش دعوای الزام به تنظیم سند رسمی باشد.

مدارک لازم برای الزام تنظیم سند رسمی

برای تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی باید مدارک زیر را ارائه دهید:

  • مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی.
  • تقدیم سند یا مدرک یا قولنامه و توافقات طرفین قرارداد.

نکاتی در باب الزام به تنظیم سند

دعوای الزام به تنظیم سند بطرفیت افراد زیر مطرح می‌شود:

  • شخصی که از وی ملک خریداری کرده‌.
  • کلیه ایادی قبل اعم از اشخاصی که به نحوی در خرید و فروش ملک دخیل هستند: وکیل یا خریداران قبلی.
  • مالک اصلی ملک.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد موانع الزام به تنظیم سند

 

شرایط الزام به تنظیم سند در قانون

تاریخ تنظیم سند، مشخصات و آدرس دقیق دفترخانه، تاریخ دقیق تنظیم قرارداد به صورت روز و ماه و سال و …….. به طور دقیق، قید گردد.

صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده

دعوی باید در دادگاه مطرح گردد که ، ملک در محدوده آن واقع شده است.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار داشتن وکلای مجرب در تمامی زمینه‌های حقوقی و کیفری و همچنین پرونده‌های ملکی در حوزه الزام به تنظیم سند رسمی، همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. 

درصورت نیاز به مشاوره یا اعطای وکالت با شماره پنج رقمی ما ۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید تا کارشناسان و مشاوران ما پاسخگو شما باشند.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

بازداشت ملک توسط خواهان دعوای الزام به تنظیم سند رسمی به چه شکل می‌باشد؟

چنانچه ملک موضوع خواسته، توسط خواهان و در راستای حفظ حقوق وی و با صدور قرار تامین خواسته یا دستور موقت، بازداشت شده باشد، این موضوع از جمله موانع صدور حکم مبنی بر الزام به تنظیم سند رسمی نیست.

مدارک لازم الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

۱.مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی. ۲.تقدیم سند یا مدرک یا قولنامه و توافقات طرفین قرارداد.

عقد بیع که در زمان بازداشت بودن یک ملک انجام می‌گردد نافذ می‌باشد؟

خیر، هرگونه قرارداد یا تعهدی که نسبت به مال توقیف شده بعد از توقیف به ضرر محکوم له منعقد شود، نافذ نخواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »