موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

مشاوره حقوقی 02154764

مالیات نقل و انتقال املاک
مالیات نقل و انتقال املاک

مالیات بر نقل و انتقال املاک

مالیات بر نقل و انتقال املاک

حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی خانه خود را می فروشید هنگام فروش هزینه هایی را متقبل و متحمل شده اید. برای مثال پرداخت مالیات نقل و انتقال املاک و مستغلات بخشی از این روند می باشد. واز انجایی که این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است لازم است که افراد آگاهی های خود در این زمینه را افزایش دهند.ما نیز در این نوشتار قصد داریم به بررسی موضوع درآمد بر نقل وانتقال املاک بپردازیم .

درآمد بر نقل و انتقال املاک چیست؟

در زمان نقل و انتقال املاک در دفترخانه (با هر نوع کاربری، چه مسکونی و چه تجاری) مالیات نقل و انتقال به میزان ۵ درصد «ارزش معاملاتی» آن ملک از مالک (فروشنده) دریافت می‌شود. در این میان تعیین میزان ارزش معاملاتی بر عهده «کمسیون تقویم املاک» نیز می‌باشد.
 کمسیون تقویم املاک ارزش معاملاتی را از طریق ضوابط زیر تعیین می‌کند:
●        معادل ٢٪‏ میانگین قیمت روز منطقه
●        در نظر گرفتن عواملی همانند اسکلت، عمر بنا، تراکم، کاربری و نوع مالکیت
●        در نظر گرفتن نوع کاربری و موقعیت مکانی زمین
چنانچه برای ملکی ارزش معاملاتی تعیین نشده باشد، ارزش معاملاتی نزدیک ترین محل مشابه ملاک کار خواهد بود. حتی در صورتی که انتقال ملک در دفاتر اسناد رسمی انجام نشود، ارزش معاملاتی محاسبه و مالیات نقل و انتقال دریافت می‌شود.
 حتی اگر معامله املاک به شکل عقد بیع (فروش) نباشد، مثل معامله به شکل اجاره به شرط تملیک یا معاوضه و موارد دیگر، باز هم در زمان انتقال قطعی ملک، مالیات نقل و انتقال دریافت می‌شود.
تعیین ارزش معاملاتی املاک بر عهده کمیسیون تقویم املاک می‌باشد. کمیسیون مزبور موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را در سال اول معادل ۲ درصد میانگین قیمت های روز منطقه تعیین کند. این شاخص هر سال به میزان دو واحد درصد افزایش می‌یابد تا زمانی ‌که ارزش معاملاتی هر منطقه به ۲۰ درصد میانگین قیمت های روز املاک برسد.
به موجب قوانین اصلاحات ارضی، انتقال ملک مشمول مالیات نقل و انتقال نخواهد بود. واگذاری واحدهای مسکونی از طرف شرکت تعاونی مسکن به اعضاء مشمول مالیات نقل و انتقال نخواهد بود.
 در حالتی که انتقال گیرنده دولت یا شهرداری یا مؤسسات وابسته به آن‌ها باشد و همچنین در مواردی که ملک به وسیله اجرای ثبت و یا سایر ادارات دولتی به نیابت از مالک انتقال داده می‌شود، در محاسبه مالیات نقل و انتقال مبلغ ذکر شده در سند به جای ارزش معاملاتی، ملاک عمل قرار خواهد بود.
 فسخ یا لغو معامله (به موجب قانون یا توسط متعاملین) تا شش ماه از تاریخ انتقال معامله جدید محسوب نمی‌شود و پس از شش ماه به عنوان معامله جدید مشمول مالیات نقل و انتقال خواهد بود.
موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار داشتن وکلای خبره مالیاتی و مشاورین حقوقی متخصص و مجرب، آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه مالیات و دعاوی مالیاتی می باشد.

مالیات بر نقل و انتقال املاک

موارد معافیت از مالیات در نقل و انتقال املاک

●        املاکی که در اجرای ماده ۳۴ قانون ثبت مصوب مرداد ماه ١٣٢٠ و اصلاحات بعدی آن به تملک دولت درآمده‌اند، از پرداخت مالیات نقل و انتقال قطعی معاف هستند.

 

●         اولین انتقال قطعی واحدهای مسکونی ارزان و متوسط قیمت که ظرف مدت ده سال از تاریخ تصویب این قانون مطابق ضوابط و قیمت‌هایی که وزارتخانه مسکن و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی تعیین می‌نمایند، احداث و حداکثر در مدت یک سال از تاریخ انقضای مهلت اجرای برنامه احداث که حسب مورد توسط وزارت مسکن و شهرسازی یا شهرداری محل تعیین می‌شود منتقل گردد، از پرداخت مالیات بر نقل و انتقال قطعی املاک معاف خواهد شد.

 

●         املاکی که در فهرست آثار ملی ایران باشند، اگر به سازمان میراث فرهنگی انتقال یابند از مالیات نقل و انتقال املاک معاف هستند. اگر در دست اشخاص باقی بمانند از ۵٠ درصد مالیات بر درآمد املاک معاف می‌باشند.

 

●         زمین هایی که به موجب سند عادی (مبایعه نامه) فروخته شده باشد و مالک در آن ساختمان ساخته باشد، در زمان فروش و تنظیم سند رسمی به شرط تأیید شهرداری یا مراجع دولتی و قضایی، ارزش ساختمان در محاسبه مالیات نقل و انتقال محسوب نمی‌شود.
 اگر پس از پرداخت مالیات از طرف مؤدی معامله انجام نشود، اداره امور مالیاتی مکلف است با درخواست مؤدی و تأیید دفتر اسناد رسمی مربوط، مبنی بر عدم ثبت معامله ظرف ۱۵ روز از تاریخ اعلام دفتر اسناد رسمی مالیات وصول شده را مسترد کن
 در مورد املاکی که طبق عرف در تصرف شخصی است و  سند مالکیت موجود نیست (املاک دستدارمی)، متصرف مانند مالک است و در هنگام انتقال مشمول مالیات نقل و انتقال املاک خواهد بود.

 

در مورد املاک اوقافی، مستأجر صرفاً نسبت به عرصه (مساحت کل زمینی که ساختمان در آن قرار دارد) مشمول مالیات نقل و انتقال املاک می شوند.
برای تسهیل در شیوه محاسبه فرمول مالیات املاک مسکونی را با یک مثال شرح می‌دهیم:
چنانچه فردی بخواهد یک واحد آپارتمان متعلق به خود را که ارزش معاملاتی آن یک میلیارد تومان است به بهای ۷۰۰ میلیون تومان در طی سند رسمی به شرکتی دولتی یا شهرداری یا مؤسسه دولتی واگذار کند، نحوه محاسبه مالیاتش به طریق زیر است:

 ۳۵ میلیون تومان =۵ درصد×۷۰۰ میلیون

مالیات بر نقل و انتقال املاک

مالیات نقل و انتقال املاک تجاری

شخصی سرقفلی مغازه یا یک واحد تجاری متعلق به خود را با دریافت مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به خانم فرزانه واگذار می کند. مالیات نقل و انتقال سرقفلی را که فروشنده باید بپردازد به شیوه زیر محاسبه می‌شود:
  ۱۰۰ میلیون تومان =۲ درصد×۵۰۰ میلیون
به طور کلی مالیات نقل وانتقال در معاملات  قطعی، صرف نظر از مبلغی  که در سند نوشته و یا مبلغی که بین خریدار و فروشنده مبادله  شده ، بر اساس ارزش معاملاتی ملک در زمان ثبت معامله در دفتر اسناد رسمی  محاسبه می‎شود.

نحوه محاسبه مالیات املاک در موارد خاص

●          اگر خریداران ،  اشخاص حقوقی باشند و همچنین در مواردی که ملک یا حقوق ناشی از آن به وسیله اجرای ثبت و یا سایر ادارات دولتی به قائم مقامی ملک انتقال داده می شود چنانچه قیمت نوشته شده  در سند کمتر از ارزش معاملاتی باشد، قیمت در سند، به جای ارزش معاملاتی ملک در نظر گرفته می‎شود.

 

●        در صورتی که ملک مورد معامله بدون  ارزش معاملاتی باشد، ارزش معاملاتی نزدیک ترین محل مشابه آن ، برای مالیات  مبنای محاسبه قرار می گیرد.

 

●         اگر ملک مورد انتقال عرصه و اعیان  داشته باشد، برای پرداخت مالیات، عرصه و اعیان براساس ارزش معاملاتی محاسبه می شود
●         اشخاص حقیقی یا حقوقی که بساز و بفروش تلقی می شوند، علاوه بر مالیات نقل و انتقال باید مالیات مقطوعی معادل ۱۰% ارزش اعیانی ملک بپردازند اما  دیگر بابت بساز و بفروش هیچ نوع  مالیات دیگری پرداخت نمی‎کنند.
 تعیین ارزش معاملاتی املاک برعهده کمسیون ۷ نفره (۴نفر دولتی و ۳ نفر غیردولتی) بوده که با حضور حداقل ۵ نفر که ۳ نفر آنها عضو دولت باشند، تشکیل  می شود،  تصمیمات این کمیسیون با رأی موافق ۴ نفر اعتبار دارد.
●         اگرملک به‎طور رایگان بلاعوض واگذار شود، واگذار کننده مشمول مالیات نقل و انتقال قطعی نیست  و انتقال گیرنده  به  میزان ارزش معاملاتی ملک در زمان انتقال، شامل مالیات بر درآمد اتفاقی خواهد بود.
●         اولین نقل و انتقال قطعی ساختمان‎های نوساز اعم از مسکونی و غیره که بیش از دو سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آنها نگذشته باشد، مالک علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی، مالیات مقطوع ۱۰% به میزان ارزش معاملاتی اعیانی مورد انتقال را هم باید بپردازد.
●         چنانچه ملک مورد معامله با حق واگذاری محل، انتقال داده شود، مالیات وجوه دریافتی مالک بابت حق واگذاری محل، معادل ۲% وجوه دریافتی و مالیات نقل و انتقال ملک به میزان ارزش معاملاتی ملک با نرخ ۵% تعیین می‎شود.
موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار داشتن وکلای خبره مالیاتی و مشاورین حقوقی متخصص و مجرب، آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه مالیات و دعاوی مالیاتی می باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

8 پاسخ

 1. با سلام در صورت داشتن بدهی بانکی و سپس تسویه آن’ در صورت تملیک آن از سوی بانک و فروش به غیر از سوی بانک ایا پرداخت مالیات معوق در هنگام فروش ملک از سوی بانک بر عهده ی بانک مزایده گذاشتن ملک نیست? با تشکر.

  1. سلام وقت بخیر لطفا برای دریافت مشاوره از وکیل با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.

 2. اگر برای شرکت عمران کار کرده باشیم و به جای پول به ما زمین داده باشند . و من سال بعد سال بعد زمین رو صد تومن ‌بیشتر از مبلغ کارم بفروشم آیا شامل مالیات میشه یا خیر

 3. سلام
  من یک واحد تجاری در پاساژ نوساز به صورت مبایعه نامه خریدم حدود یک هفته هست پاساژ هم حدود ۷ ماهه که افتتاح شده خریدارهای دیگه که قبلا به صورت نیمه ساز خریدن میگن مالک نمیاد بریم مالیات نقل و انتقال رو بدیم علتش چی می تونه باشه؟ من خودم شخصا نمی تونم برم پرداخت کنم مالک باید منو معرفی کنه به دارایی؟خریدارهای قبلی دوساله که م.ندن مالیات نقل و انتقال رو پرداخت نکردن

  1. باسلام وقت بخیر
   شما باید درخواست الزام به تنظیم سند بدید تا مالک را وادار به مالیات نقل و انتقال نماید. درخصوص درخواست الزام به تنظیم سند وکلای موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم می‌توانند به شما مشاوره و راهنمایی بدهند. برای تماس با وکیل متخصص موسسه فرهنگ تفاهم با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید.

 4. مطابق ماده ۵۹ مالیات های مستقیم که در فقره مالیات نقل و انتقال هست ، ۵ درصد ارزش معاملاتی املاک بعنوان مالیات این حوزه دریافت می گردد اما این ارزش معاملاتی چیست ؟ ارزش معاملاتی در اصل ارزش هر متر مربع از مستغلات نزد سازمان امور مالیاتی است که از قضا داده های سازمان امور مالیاتی بسیار بسیار قدیمی هست و سالهاست که این اطلاعات به روز نشده است لذا ۵ درصد آن بسیار رقم اندکی می باشد اما زمانی که ارزش معاملاتی املاک به روز گردد این مالیات بسیار بالا خواهد بود و چون قابلیت بازدارندگی پیدا می کند لذا سفته بازی در خرید و فروش املاک را تا حدود زیادی محدود خواهد کرد هر چند که بسیاری از معاملات فعلا توسط واسطه گر های ملکی به صورت وکالتی انجام می گردد اما در صورتی که تعارض منافع نهاد های ذینفع دولتی بعنوان بزرگترین مانع به روز رسانی رفع شود ، این چالش نیز مرتفع خواهد گردید. در شرایط کنونی ملکی که قیمت نقل و انتقال آن در حال حاضر در تهران ۱۰ میلیارد تومان است با مناط سازمان امور مالیاتی حدود ۱۰ میلیون مالیات پرداخت می کند و نه ۵۰۰ میلیون . به نظر با شتابی که سازمان امور مالیاتی در اخذ مالیات گرفته است به زودی حفره هایی اینچنینی بسته خواهد شد .

  1. سلام وقت بخیر جهت دریافت راهنمایی با شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ در تماس باشید موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »