موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

وکیل تامین اجتماعی
وکیل تامین اجتماعی

وکیل بیمه تامین اجتماعی کیست

وکیل بیمه تامین اجتماعی به وکیل پایه یک دادگستری گفته می‌شود که در خصوص قوانین حقوقی و کیفری ایران در هر حوزه‌ای اطلاعات کامل و جامع دارد؛ همچنین وکیل تامین اجتماعی می تواند وکیل دادگستری نباشد و با اخذ وکالت کاری اقدام به پیگیری امور نماید هرچند پیشنهاد می شود از وکلای دادگستری در این امور کمک بگیرید؛ در واقع وکیل بیمه در تمامی حوزه‌های بیمه اعم از بیمه تأمین اجتماعی، بیمه شخص ثالث، بیمه کارگر و … فعالیت دارد و در خصوص این مسائل به طور کامل افراد را راهنمایی می‌نماید.

وکلا پایه یک دادگستری در مورد وکیل تامین اجتماعی

از آن جایی که مباحث مربوط به بیمه اعم از بیمه تأمین اجتماعی و موارد مربوط به آن ممکن است برای افراد من جمله کارگران و بازنشستگان تحت عناوینی مشکل ایجاد نماید و عدم آگاهی از قوانین مربوط به آن عاملی برای عدم دریافت حقوق این افراد باشد به شما توصیه می‌نماییم که در خصوص مسائل مربوط به بیمه با وکیل بیمه تامین اجتماعی متخصص مشاوره داشته باشید تا با دریافت مشاوره درست و با کم‌ترین هزینه بتوانید به آن چه می‌خواهید و حق شماست دست پیدا کنید.

وکیل بیمه تامین اجتماعی در خصوص چه مواردی تخصص دارد؟

وکیل بیمه تامین اجتماعی مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در حوزه‌های مختلفی از بیمه فعالیت می‌نماید؛ برای آگاهی شما مخاطبان گرامی به آن‌ها اشاره می‌نماییم تا با دیدی بازتری برای انجام مشاوره اقدام نمایید:

 • بیمه بیکاری

این نوع از بیمه در حالتی ایجاد می‌شود که کارگر توسط کارفرمای خود بیمه تأمین اجتماعی شده باشد و بعد از انجام یک دوره کار حداقل یک ساله توسط او به دلایل واهی و غیرقانونی اخراج شود  در این حالت است که شخص کارگر می‌تواند با مراجعه به سازمان تأمین اجتماعی و ارائه مدارک درخواست بیمه بیکاری داشته باشد؛ در این خصوص نیز فرد می‌تواند به تنهایی و یا به کمک وکیل بیمه تأمین اجتماعی در خصوص دریافت بیمه اقدام نمایید.

 • مشاغل سخت و زیان‌آور

مشاغلی هستند که از جهاتی سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند این جهات از حیث فیزیکی و مکانیکی حساب می‌شوند به این صورت که به طور مثال محیط کار برای شخص کارگر غیراستاندارد بوده و کارگر بعد از مدتی کار در آن محیط از نظر روحی و جسمی دچار مشکلات عدیده ای شده است که حال این مشکلات می‌توانند به شکلی باشند که کارفرما تمامی تمهیدات لازم را از حیث ایمنی و بهداشتی مورد رعایت قرارداده با این حال کار ذاتاً در حوزه مشاغل سخت محسوب می‌شود و گاهی پیش می‌آید که شخص کارفرما می‌تواند با فراهم‌کردن ابزار ایمنی لازم و رعایت موارد بهداشتی سختی کار را از بین ببرد ولی این کار را انجام نمی‌دهد و کار در حوزه مشاغل سخت قرار می‌گیرد.

در چنین حالتی فرد می‌تواند با اثبات این امر که شغل او در زمره مشاغل سخت قراردارد از سازمان تأمین اجتماعی درخواست بازنشستگی زودتر از موعد نماید و در این خصوص می‌تواند کلیه اقدامات لازم را به وکیل بیمه تأمین اجتماعی بسپارد، در این حالت وکیل بیمه تأمین اجتماعی با دادن درخواست به سازمان و جلب کارشناس اقدامات لازم در خصوص درخواست بازنشستگی را انجام می‌دهد.

وکلا پایه یک دادگستری در مورد وکیل تامین اجتماعی

 • بیمه از کارافتادگی

از کارافتادگی حالتی است که در سازمان تأمین اجتماعی تحت عنوان موردی برای دریافت بیمه محسوب می‌شود که با توجه به نوع از کارافتادگی میزان بیمه تغییر می‌کند که حال از نظر سازمان تأمین اجتماعی از کارافتادگی می‌تواند به جهات مختلفی اعم از بیماری و یا حوادث رخ دهد و خود کارافتادگی می‌تواند به صورت جزئی، کلی و غرامت نقض عضو باشد که وکیل بیمه تأمین اجتماعی می‌تواند در این جا بسیار  یاری‌دهنده محسوب شود و درصد کارافتادگی را برای شما در بالاترین حد ممکن اثبات و شما را به حقوقی که حق شما می‌باشد برساند.

 • دریافت حقوق بازنشستگی برای وراث

زمانی که فردی در ایام بازنشستگی فوت می‌نماید و از تأمین اجتماعی در طول زندگی خود حقوق دریافت می‌کند وراث این شخص تحت احراز یک سری شرایط تعیین شده در قانون می‌توانند حقوق بازنشستگی فرد را دریافت نمایند؛ ولی برای این که به این حق خود برسند باید مراحلی را طی نمایند که در این خصوص وکیل متخصص تأمین اجتماعی می‌تواند بسیار یاری‌دهنده خوبی باشد.

سازمان تامین اجتماعی

قانون تأمین اجتماعی در ماده ۱ خود بیان داشته است که  به جهت اجرا و اشاعه انواع بیمه تأمین اجتماعی متناسب با تأمین اجتماعی که در این قانون سازمان نامیده می‌شود مورد تشکیل واقع می‌شود.

انواع بیمه تامین اجتماعی

وکیل بیمه تأمین اجتماعی بیان می‌دارد که بیمه در سازمان تأمین اجتماعی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که افراد تحت شرایطی می‌توانند از این بیمه ها بهره‌مند گردد که در ادامه به برخی از آن‌ها به صورت مختصر و جامع می‌پردازیم:

 • بیمه خدمات درمانی تامین اجتماعی

افرادی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند می‌توانند با دریافت دفترچه‌های مربوط به این سازمان از خدمات پزشکی تحت پوشش بیمه با مبلغی کم‌تر و یا حتی در مواردی به صورت رایگان بهره ببرند.

وکلا پایه یک دادگستری در مورد وکیل تامین اجتماعی

 • بیمه بیکاری تامین اجتماعی

یکی از خدماتی که در بالاتر به آن اشاره کردیم بحث بیمه بیکاری بود که یکی از خدمات ارائه شده توسط سازمان تأمین اجتماعی محسوب می‌شود که به منظور حمایت از کارگر ایجاد شده است به این صورت که اگر فردی در محیط کار خود به‌درستی وظایف مربوطه را انجام می‌دهد و کارفرما به دلایل غیرمنطقی و درست او را اخراج ‌نماید او می‌تواند با احراز شرایط مقرر در سازمان تأمین اجتماعی اقدام به دریافت بیمه بیکاری نماید.

 • بیمه کارگران ساختمانی تامین اجتماعی

بیمه کارگری یکی از خدمات ارائه گشته و اختصاصی برای کارگران می‌باشد که حوزه کاری آن‌ها در خصوص مسائل مربوط به ساخت‌وساز و مسائل مربوط به آن می‌شود که در قانون تأمین اجتماعی به آن به صورت کامل اشاره کرده است.

هدف سازمان تأمین اجتماعی در خصوص صدور قوانین مربوط به بیمه کارگران به این دلیل بوده است که مشاغل ساختمانی در زمره خطرناک‌ترین مشاغل محسوب می‌شوند و وجود بیمه برای این افراد امر حیاتی و مهمی محسوب می‌شود؛ در واقع بیمه تأمین اجتماعی در صورتی که کارگر ساختمان به علت حوادث ناشی از کار دچار مشکلی شود حق بیمه به او پرداخت می‌کند و در حالتی که کارفرما نسبت به امر بیمه کردن کارگر اقدامی نکرده باشد در این حالت سازمان تأمین اجتماعی علاوه بر آن که حق بیمه فرد را اخذ می‌نماید جریمه‌ای برای کارفرما در نظر خواهد گرفت.

 • بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی

با توجه به آن چیزی که در قانون تأمین اجتماعی آمده است بحث بیمه بازنشستگی یکی دیگر از خدماتی است که این سازمان به افراد ارائه می‌دهد؛ در واقع بازنشستگی به معنای این می‌باشد که فرد بیمه شده به جهت رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در قانون به کار مشغول نمی‌باشد؛ یعنی زمانی که فرد به دوره بازنشستگی خود رسید می‌تواند در خصوص گرفتن حکم اقدام نماید و به موجب دریافت حکم بازنشستگی از انجام کار خودداری نماید و پس از آن از مستمری این سازمان بهره ببرد.

وکلا پایه یک دادگستری

 •  بیمه عمر تامین اجتماعی

یکی دیگر از خدماتی که سازمان تأمین اجتماعی به افراد تحت پوشش بیمه خود ارائه می‌دهد بیمه عمر می‌باشد این نوع از بیمه صرفاً به افرادی داده می‌شود که تحت پوشش این سازمان می‌باشند.

بیمه عمر در واقع نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که جدای از آن که بعد از فوت فرد می‌تواند برای افراد تحت تکلف او نوعی سرمایه محسوب شود در مورد مواردی اعم از کارافتادگی و نقص‌عضو و بیماری فرد را مورد حمایت قرار دهد.

در آخر باید بیان داریم که بیمه عمر سازمان تأمین اجتماعی مزایای دیگری برای افراد تحت پوشش خود دارد به این نحو که فرد بیمه شده هر زمان که خواست می‌تواند تمام سرمایه خود را دریافت نماید و در صورت لزوم به آسانی درخواست وام نماید.

روش های محاسبه حق بیمه سال ۱۴۰۳ کارگر

نرخی که متعلق به حق بیمه کارگر می باشد به طور هر ساله توسط فرمولی که از جانب دولت تایید و توسط سازمان تامین اجتماعی به افراد ارائه می شود. به طور معمول سالانه مبلغی که کارفرما باید برای حق بیمه کارگر خود بپردازد افزایش می یابد. حق بیمه کارگر به طور سالانه درست هم سو با افزایش حقوق و مزایای کارگر نرخ متفاوتی داشته و دارای افزایش می باشد.

پارامتر های اصلی که به طور مشخص و مستقیم در حق بیمه کارگر تاثیر گذار می باشد میزان حقوق روزانه کارگر، حق مسکن و بن کارگری وی می باشد. به بیان دیگر برای افراد کارگری که پایه و حداقل حقوق را دریافت می نمایند بدون در نظر گرفتن حق اولاد باقی مزایا و حقوق شامل بیمه می باشد.

حق بیمه کارگر به طور مشترک توسط کافرما و کارگر به صندوق سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود. در این شرایط میزان سهم پرداختی کارگر برای بیمه خود ۷درصد از حق بیمه و مبلغ پرداختی کارفرما برای بیمه کارگر ۲۳ درصد از حقوق و مزایای اداره کار می باشد.

وکلا پایه یک دادگستری

جریمه تاخیر یا عدم پرداخت حق ‎بیمه تامین اجتماعی

در شرایطی که کارفرما از رد کردن لیست بیمه و پرداخت نمودن حق بیمه همه کارکنان یا تعدادی از آنها خودداری نماید با استناد بر قانون کار متحمل پرداخت جریمه های نقدی به صندوق تامین اجتماعی می شود.

در حالتی که حق بیمه کارگر پرداخت نشود جریمه عدم پرداخت حق بیمه کارگر به ازای هر ماه ۲ درصد نسبت به جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه و مورد مطالبه قرار می گیرد. در این شرایط جریمه که ذکر شد بعد از قطعی شدن بدهی کارفرما و عدم پرداخت بیمه قابلیت محاسبه دارد.

جریمه تاخیر لیست نیز به میزان ۱۰درصد و دریک نوبت بر جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه و مطالبه می شود. ایم موضوع زمانی رخ می دهد که:

الف)کارفرمایی که لیست یک ماه یا پند ماه از بیمه کرگر خود را ارسال ننماید و مطابق بازرسی کارگاه به اداره تامین اجتماعی بدهکار شود یک جریمه معادل ۱۰ درصد از مبلغ کل بدهی حق بیمه+بیمه بیکاری یک بار به او تعلق می گیرد.

ب) در شرایطی که به هردلیلی از جانب شخص کارفرما لیست مربوط به بیمه پرسنل رد نشود یا با تاخیر ارسال گردد جریمه ۱۰درصدی برای یک نوبت محاسبه و مطالبه می گردد.

ج)درکارگاه های پیمانکاری، بابت ماه هایی که لیست بیمه توسط کارفرما ارسال نشده است، جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری را محاسبه نموده و به کل آن یکبار ۱۰درصدجریمه تعلق می گیرد.

شکایت از سازمان تامین اجتماعی

وکیل بیمه تأمین اجتماعی بیان می‌دارد که مراجعه افراد همیشه به منظور دریافت حق شخصی آن‌ها از کارفرما و یا دریافت بیمه نمی‌باشد و گاهی پیش می‌آید که شکایت فرد از خود سازمان تأمین اجتماعی به جهت حکمی می‌باشد که به ناحق صادر شده است.

سازمان تأمین اجتماعی گاهی با اختلافات و مسائلی مواجه می‌شود که باید به آن‌ها رسیدگی نماید، رسیدگی های مربوط توسط این سازمان در هیات های تشخیص مطالبات سازمان صورت می‌گیرد که به دعاوی مطرح شده میان افراد و یا دعاوی بین فرد و سازمان رسیدگی می‌کند و نسبت به آن‌ها بررسی‌های لازم را انجام و سپس مطابق آن حکم صادر می‌نماید؛ حال ممکن است حکم به ناحق صادر شده باشد و در قانون امکان اعتراض به این حکم در دیوان عدالت اداری ایجاد شده است.

در واقع ماده ده قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در این خصوص عنوان کرده است که دیوان در خصوص تصمیمات و اقدامات واحدهای دولتی من جمله سازمان تأمین اجتماعی دارای اختیار رسیدگی می‌باشد.

وکلا پایه یک دادگستری

مراحل شکایت از سازمان تامین اجتماعی

وکیل بیمه تامین اجتماعی کارهای مربوط به شکایت از این سازمان را به صورت کامل و بدون آن که نیازی به حضور شما در مراحل دادرسی باشد به عهده خواهد گرفت از این رو مراحلی که باید برای شکایت از این سازمان انجام شود را به شما بیان می‌نماییم:

 • فردی که خواهان شکایت می‌باشد باید به وکیل بیمه مراجعه نماید و دادخواستی مبنی بر شکایت از این سازمان تنظیم نماید، بعد از آن که این دادخواست مورد ثبت واقع شد باید بیان داشت که دیوان تنها به صورت شکلی به این شکایات رسیدگی می‌نماید و بعد از بررسی بر روی شکایت مطرح شده حکم مناسب را صادر می‌کند.
 • در حالتی که دیوان موضوع را بررسی نماید و به این نتیجه برسد که حکم صادر شده در هیات تشخیص این سازمان به صورت درست و قانونی صادر شده است باید آن را تأیید نماید و اگر بررسی نماید و متوجه شود که حکم صادر شده بر خلاف قوانین بوده است آن را رد و نقض می‌نماید و تا زمان رسیدگی مجدد به پرونده و صدور رأی مجدد اجرای رأی سابق متوقف خواهد شد.
 • بعد از آن که حکم در دیوان در مرحله بدوی صادر شد در مدت مشخصی که بیست روز می‌باشد فرد ذی‌نفع حق اعتراض به شعبه تجدیدنظر را خواهد داشت.

وکلا پایه یک دادگستری

هزینه وکیل بیمه تامین اجتماعی

از آن جایی که مباحث مربوط به بیمه تأمین اجتماعی گسترده می‌باشد و هرکدام از آن‌ها بنا بر میزان پیچیدگی که دارند می‌توانند از حیث زمان رسیدگی متفاوت باشند حق‌الوکاله وکیل بیمه تامین اجتماعی نیز بنابر این امر متفاوت خواهد بود و میزان آن بعد از آن که مشاوره ابتدایی با وکیل صورت گرفت و آگاهی های لازم در خصوص مشکل مطرح شده به دست آمد تعیین خواهد شد و این حق‌الوکاله وکیل بر اساس یک تعرفه قانونی مشخص تعیین نمی‌شود و توافق بین وکیل و موکل در آن ملاک قرار خواهد گرفت.

مزایای مشاوره با وکیل بیمه تأمین اجتماعی مؤسسه فرهنگ تفاهم

دریافت مشاوره از وکیل بیمه تامین اجتماعی که وکیل پایه یک دادگستری می‌باشد به این جهت حسن و مزیت دارد که وکیل بیمه تأمین اجتماعی نسبت به تمامی قوانین حوزه تأمین اجتماعی و آیین‌نامه‌ها و بخش نامه‌های مربوط به آن آگاهی دارد و می‌تواند افرادی را که به هر دلیل دچار مشکل در بحث بیمه شده‌اند و یا خواهان رسیدگی به حقوق خود در خصوص اخذ بیمه می‌باشند به بهترین نحو راهنمایی نماید.

از آن جایی که قوانین مربوط به سازمان تأمین اجتماعی گسترده و گاهی گیج‌کننده می‌باشند خیلی بهتر است قبل از اقدام در خصوص احقاق خود به وکیل بیمه تامین اجتماعی متخصص مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم مراجعه نمایید تا  در خصوص قواعد مربوطه آگاهی پیدا کنید و در صورتی که مایل بودید با تنظیم قرارداد وکالت انجام کلیه کارهای مربوطه را به وکیل بسپارید.

مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در راستای احقاق حقوق شما با همکاری وکلای متخصص در همه زمینه‌های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات می‌باشد. مؤسسه با در اختیار گذاشتن وکیل ماهر و متخصص می‌تواند به احقاق حقوق شما در مقابل تضییع آن شما را یاری نماید.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول وکیل بیمه تامین اجتماعی

تأمین اجتماعی شامل چه مواردی می‌شود؟

شامل مواردی اعم از بیماری، حادثه، بارداری، بازنشستگی، از کار افتادگی و مرگ می‌باشد.

 

بازنشستگی در قانون به چه معنا است؟

بازنشستگی در قانون تأمین اجتماعی به معنای عدم اشتغال فرد به کار به جهت رسیدن به سن بازنشستگی می‌باشد.

 

منظور از بیماری در بحث بیمه از کارافتادگی چه نوع بیماری می‌باشد؟

در این جا بیماری منظور است که نیازمند خدمات درمانی می‌باشد که نوع بیماری منجر به عدم توانایی فرد برای انجام کار می‌گردد.

 

حادثه در قانون تأمین اجتماعی اشاره به چه حوادثی برای ثبت بیمه دارد؟

حادثه به معنای بروز اتفاقی می‌باشد که تحت‌تأثیر یک امر خارجی و یا به صورت ناگهانی و در نتیجه یک عمل رخ می هد و منجر به بروز صدمات جسمانی و روحی به فرد می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 پاسخ

 1. با عرض ادب و درود بر شما عزیزان ،
  محسن هستم از تهران ،
  اولین مجروحییتم نصف انگشت شصت دست راستم لای درب خودرو راهنمایی قطع گردید ،
  دومین بار دراثرفشارهای کاری وروحی سکته قلبی زدم و۲روز بیمارستان بستری شدم،
  سومین بار موتور سوار بهم زد ودر رفت ودر اثر شدت ضربه سه مهره گردنم آسیب دید و فشار به نخاع میآورد که جراحی کردم و پزشکم گفت با کمرت مدارا کن ،
  خلاصه کلام بعد سالها کمرم مشکلش اود کرد و ۶مهره کمرم دوبار جراحی شد و پزشکم منو از کار افتاده کرد و کمیسیون یکسال طول درمان داد ،بیمه هم حقوقم منوبعداز ۱۰ماه وفقط دوبرج دادند ،
  بنده بعداز یکسال طول درمان طبق نظریه کمیسیون بدوی نزد پزشکم رفته و ایشان دوباره بمن از کار افتادگی داد و من همبرای بیمه ارسال نمودم ،که بیمه بعداز دوماهو نیم بمن جواب دادند بعلت نداشتن مدارک جدید و پرداخت نشدن بیمه کمیسیون طعلق نمیگیرد ،حاال کن باید چکنم ،؟

  1. سلام جهت راهنمایی و مشاوره تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۷۶۴ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »