۰۲۱-۵۴۷۶۴
وکیل بیمه

وکیل بیمه

تعریف بیمه و انواع آن وکیل بیمه  وکیل بیمه  وکیل بیمه  وکیل بیمه  به طور کلی بیمه نوعی قرارداد است. طی قرارداد بیمه یک طرف که بیمه گر نام می گیرد و مسئولیت جبران خسارات خاصی را بر عهده می گیرد. مثلا بیمه گر متعهد می شود در صورت بروز آتش سوزی در ملک طرف […]

تعریف بیمه و انواع آن

وکیل بیمه  وکیل بیمه  وکیل بیمه  وکیل بیمه 

به طور کلی بیمه نوعی قرارداد است. طی قرارداد بیمه یک طرف که بیمه گر نام می گیرد و مسئولیت جبران خسارات خاصی را بر عهده می گیرد.

مثلا بیمه گر متعهد می شود در صورت بروز آتش سوزی در ملک طرف مقابل قرارداد، خسارت های مالی به بار آمده را جبران نماید. یا در مقابل خسارات به بار آمده مبلغ معینی که در قرارداد ذکر شده است را پرداخت کند. در مقابل بیمه گر که متعهد به جبران خسارت یا پرداخت مبلغی معین است، بیمه گذار قرار می گیرد.

بیمه گذار شخصی است که در معمول ترین حالت ممکن مالی از اموالش را در مقابل حوادثی چون آتش سوزی، تصادف، زلزله و… بیمه می کند. وجهی که به عنوان جبران خسارت به بیمه گذار پرداخت می شود حق بیمه نام می گیرد. بنابراین مورد بیمه می تواند مال، صدمات بدنی و جانی، در صورت از دست رفتن شغل، پس از فوت همسر، حوادث غیر مترقبه طبیعی و یا بر اثر عوامل انسانی و… باشد.

قرارداد بیمه در اصطلاح حقوقی از قرارداد های عهدی است به این معنا که در بردارنده تعهد است. این تعهد می تواند از جانب هر دو طرف باشد یا فقط یک طرف قرارداد را متعهد نماید. هم چنین قرارداد بیمه طبق قانون قراردادی لازم است. به عبارت دیگر برای هر دو طرف قرارداد الزام آور بوده و هیچ یک از آن ها نمی توانند به صورت یک طرفه قرارداد را فسخ کنند. مگر این که با توجه به مواد قانونی حق فسخ داشته باشند یا ضمن قرارداد بیمه تحت شرایطی برای طرفین حق فسخ یک طرفه قرار داده باشند.

از دیگر ویژگی های قرارداد های بیمه الحاقی بودن آن‌هاست. به این معنا که قواعد و شرایط مورد نیاز جهت انعقاد قرارداد بیمه برای طرفین در قانون مشخص شده است. طرفین در صورت تمایل به انعقاد قرارداد ملزم به پذیرش آن شروط هستند. در واقع همه افراد ملزم به حفظ چارچوب های تعیین شده توسط قانون گذار هستند. هر گونه تغییر در آن باعث می شود که از نظر قانونی آن قرارداد فاقد اعتبار شود.

درنتیجه نه قابلیت استناد دارد و نه می توان متعهد چنین قرارداد نامعتبری را ملزم به ایفای تعهد نمود. از دیگر ویژگی های بیمه مستمر بودن آن است. به این معنا که در طول زمان جریان دارد فورا در همان لحظه انعقاد به اتمام نمی رسد. تعهدات در طول زمان باید ایفا شود نه یک مرتبه.

به عنوان مثال می توان به قرارداد اجاره هم اشاره کرد تا بهتر بتوان مفهوم مستمر بودن عقد را درک کرد. همان طور که واضح است در عقد اجاره استفاده مستاجر از مورد اجاره در طول زمان امتداد دارد. همچنین دائم تا پایان موعد اجاره در جریان است. اما قراردادی چون قرارداد خرید در لحظه با رد و بدل شدن قیمت و کالا بین خریدار و فروشنده به پایان می رسد. فراوان ترین بیمه ای که در حال حاضر بین افراد مختلف می بینیم متعلق به سازمان تامین اجتماعی است.

بیمه انواع گسترده و متنوعی دارد که در آیین نامه شورای عالی بیمه به آن اشاره شده است.

انواع بیمه

بیمه زندگی.

بیمه درمان.

بیمه حوادث.

بیمه آتش‌سوزی.

بیمه باربری.

بیمه وسایل مربوط به حمل و نقل.

بیمه ناشی از مسئولیت مدنی.

بیمه خطرات مقاطعه کاری.

بیمه پول.

بیمه امانت مخصوص کارمندان.

بیمه مربوط به امور اکتشاف و استخراج و بهره برداری نفت و گاز و نیز سایر منابع.

بیمه تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات.

بیمه مسئولیت متصدیان حمل ونقل.

بیمه مسئولیت صاحبان ماشین ها و ابزارآلات ساختمانی و کارگاهی.

بیمه اشخاص.

بیمه خسارت.

از مواردی که در قرارداد بیمه ذکر می شود:

آگاه نمودن بیمه گذار از کیفیت دقیق خطر تحت پوشش بیمه.

پرداخت به موقع و کامل حق بیمه.

اعلام دقیق حوادثی که منجر به خسارت می شود.

محافظت از مورد بیمه (آن چه توسط بیمه گذار تحت پوشش بیمه قرار می گیرد) بی میزان مشخص شده در قرارداد.

 دعاوی مربوط به بیمه

اغلب دعاوی مربوط به بیمه بر اثر عدم ایفای تعهد توسط بیمه گر ایجاد می شود

به طور کلی شرکت بیمه (بیمه گر) در مقابل بیمه گذار این تعهدات را دارد و عدم ایفای هر یک از این ها می تواند منجر به بروز اختلاف و ایجاد دعوا شود:

ارتکاب جرم عمدی و تخلف در جریان انعقاد قرارداد بیمه و یا اجرای آن. پرداخت نکردن حق بیمه یا عدم جبران خسارت توسط بیمه گر که می تواند باعث اختلاف بین بیمه گر و بیمه گذار یا حتی شخص سومی خارج از قرارداد شود.

اختلاف در مرحله اجرای قرارداد بیمه

حل اختلاف و دعوا از طریق روش هایی چون میانجی گری و صلح به عنوان راه حل جایگزین قبل از تنظیم دادخواست حقوقی می باشد.

مراجع صالح برای رسیدگی دعاوی مربوط به بیمه

اختلافاتی که بین بیمه گر و بیمه گذار به وجود می آید باید از طریق مراجع قضایی مورد رسیدگی قرار گیرد. بنا بر این خواهان باید به دادگاه عمومی مراجعه نماید و دادخواست تنظیم کند. در صورتی که خواهان بیمه گذار باشد، دادخواست را باید به دادگاه مقر اصلی شرکت بیمه تقدیم کند. اگر شرکت بیمه دارای شعب متعدد باشد، باید به شعبه ای که قرارداد بیمه در آن منعقد شده مراجعه نمود. مگر این که شعبه مورد نظر دیگر وجود خارجی نداشته باشد که در این صورت به دادگاه مقر اصلی شرکت رجوع می شود. هم چنین در صورتی که دعوا مرتبط با بروز حادثه باشد خواهان می تواند به دادگاه محل وقوع حادثه نیز رجوع نماید.

 موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در راستای احقاق حقوق شما با همکاری وکلای متخصص در همه زمینه های حقوقی و کیفری آماده ارائه خدمات می باشد. موسسه با در اختیار گذاشتن وکیل ماهر و متخصص می تواند به احقاق حقوق شما در مقابل تضییع آن شما را یاری نماید.

دیدگاه ها

collaboration son house membershipagencycalculatoractionlaw lawyer-1lawyer-2lawyer-3lawyer