۰۲۱-۵۴۷۶۴
شکوائیه ، ورقه ای چاپی است که اطلاعاتی اعم از مشخصات شاکی، مشتکی عنه، عنوان جرم، ذکر گردیده که برای دادسرا یا دادگاه صلاحیت دار ارسال می گردد.

شکوائیه چیست

شکوائیه چیست؟ شکوائیه یا شکایت نامه ، یک برگه یا فرم مخصوصی است. فرمت آن، از سوی قوه قضاییه تعیین می شود و شاکی پرونده کیفری، موظف است تا با تکمیل و ارسال آن، برای طرح شکایت کیفری خود در مرجع صالح کیفری اقدام نماید. شکوائیه یا همان شکایت نامه ، ورقه ای چاپی است که اطلاعاتی […]

شکوائیه چیست؟

شکوائیه یا شکایت نامه ، یک برگه یا فرم مخصوصی است. فرمت آن، از سوی قوه قضاییه تعیین می شود و شاکی پرونده کیفری، موظف است تا با تکمیل و ارسال آن، برای طرح شکایت کیفری خود در مرجع صالح کیفری اقدام نماید.

شکوائیه یا همان شکایت نامه ، ورقه ای چاپی است که اطلاعاتی اعم از مشخصات شاکی، مشتکی عنه، عنوان جرم، زمان و محل وقوع جرم و شرح شکایت ذکر گردیده و از طریق دفتر خدمات قضایی، برای دادسرا یا دادگاه صلاحیت دار ارسال می گردد.

بنابراین برای ثبت دعوای کیفری باید شکایت نامه تنظیم کرد. همانطور که برای اقامه دعوا باید دادخواست داد.

چگونگی تنظیم شکوائیه

طبق ماده ۶۸ آیین دادرسی کیفری که بیان میدارد:

شاکی یا مدعی خصوصی می تواند شخصاً یا توسط وکیل شکایت کند. در شکوائیه موارد زیر باید قید شود:
الف – نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و درصورت امکان نشانی پیام نگار (ایمیل)، شماره تلفن ثابت و همراه و کد پستی شاکی.
ب – موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جرم.
پ – ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی.
ت – ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان.
ث – مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون در صورت امکان.

تماس با وکیل دادگستری

شرایط تنظیم شکوائیه

تنظیم شکوائیه قطعا باید نکات و شرایطی را دارا باشد از جمله:

 ۱٫ داشتن اهلیت :

در جرایمی که تعقیب آن منوط به شکایت شخص زیان دیده از جرم است، شخص باید اهلیت داشته باشد. اهلیت در قانون جمهوری اسلامی ایران داشتن سن لازم می باشد که در دختران سن ۹ سالگی و در پسران سن ۱۵ سالگی می باشد. با این حال معمولا رویه عملی دادگاه سن ۱۸ سالگی است. در صورتی که فرد هنوز به سن لازم نرسیده باشد باید ولی یا قیم فرد نسبت به شکایت اقدام کند.

همچنین بخوانید: قیم کیست؟

  ۲٫ شکایت شاکی :

جرایمی هست که تنها با شکایت شاکی قابل پیگیری می باشد و فاقد جنبه های عمومی هستند. مانند جرایم افترا، توهین و فحاشی و … در این مسائل بلافاصله پس از تقدیم شکوائیه به دادسرا موضوع تعقیب و تحقیقات شروع می شود.

  ۳٫ اعلام و اخبار ضابطین دادگستری :

در جرایم عمومی و غیر قابل گذشت با اعلام و گزارش ضابطین دادگستری تعقیب جرایم را دنبال  می کند. قابل ذکر است که ضابطین قوه قضاییه در حال حاضر همان ماموران نیروی انتظامی می باشند. با این حال در برخی موارد نیروی مقاومت بسیج و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز به عنوان ضابطین دادگستری محسوب می شوند.

  ۴٫ اظهار و اقرار متهم :

طبق ماده ۱۶۴ قانون مجازات اسلامی ، اقرار عبـــارت از اخبــار شخص به ارتکاب جرم، از جانب خود است. در صورتی که قراین و مفادی بر خلاف اقرار در دست نباشد، نوبت به ادله دیگر نمی‌ر سد. وقوع جرم با اقرار متهم اثبات می ‌شود.

  ۵٫ جرایم مشهود :

جرمی که در شُرف وقوع بوده و یا زمان اندکی از وقوع آن گذشته باشد، چنانکه آثار و ادلّه جرم، اثبات و اِنتساب آن را به فاعل ممکن نماید را جرم مشهود می گویند.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار گذاشتن وکلای مجرب پایه یک دادگستری می تواند به شما در تنظیم شکوائیه و امور مربوط به آن کمک شایانی نماید. 

تماس با وکیل دادگستری

دیدگاه ها