وکیل فرهنگ و رسانه

وکیل فرهنگ و رسانه وکیل فرهنگ و رسانه وکیلی است که علاوه برداشتن دانش حقوقی لازم با فرهنگ و رسانه آشنایی داشته ومی تواند از حقوق اصحاب رسانه دفاع نماید. جرایم رسانه ای، جرایمی‌ هستند که از طریق رسانه (مطبوعات، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها ) به وقوع می‌پیوندد. خصیصه اصلی این جرایم ارتکاب آن از طریق […]

وکیل فرهنگ و رسانه

وکیل فرهنگ و رسانه وکیلی است که علاوه برداشتن دانش حقوقی لازم با فرهنگ و رسانه آشنایی داشته ومی تواند از حقوق اصحاب رسانه دفاع نماید.

جرایم رسانه ای، جرایمی‌ هستند که از طریق رسانه (مطبوعات، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها ) به وقوع می‌پیوندد. خصیصه اصلی این جرایم ارتکاب آن از طریق انتشار در نشریه چاپی یا الکترونیکی واجد پروانه انتشار از هیات نظارت بر مطبوعات می باشد.

 

 

جرایم رسانه در دو حوزه حقوق فردی و عمومی فرهنگ و رسانه.

براساس قوانین جرائم حوزه فردی عبارتند از :

 • سرقت ادبی
 • نشر اکاذیب
 • افتراء  و توهین به اشخاص
 • تهدید از طریق رسانه و افشای اسرار شخصی

جرائم حوزه عمومی رسانه

جرائم حوزه عمومی از طریق رسانه عبارتند از :

 1. تبلیغ علیه جمهوری اسلامی
 2. تحریک به جرایم علیه امنیت
 3. انتشار اسناد محرمانه دولتی و نظامی
 4. انتشار نشریه بدون پروانه
 5. انتشار مذاکرات جلسات غیرعلنی محاکم دادگستری و مجلس شورای اسلامی
 6. انتشار مطالب و تصاویر خلاف عفت عمومی
 7. توهین به مقامات و مقدسات
 8. دریافت کمک‌های خارجی و واگذاری امتیاز نشریه

مهترین قوانین حوزه رسانه

 • قانون مطبوعات مصوب ۱۳۶۴ با آخرین اصلاحات والحاقات۱۳۷۹
 • قانون تعیین تکلیف هیأت منصفه مطبوعات مصوب ۱۳۸۷
 • قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب ۱۳۵۲
 • قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸
 • مواد مرتبط با مطبوعات از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲

 

صلاحیت دادگاه ها برای بررسی پرونده رسانه ای

اصل ۱۶۸ قانون اساسی، سه شرط “علنی بودن”، “حضور هیات منصفه” و “محاکم دادگستری” را برای رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی پیش بینی کرده است. براساس این اصل، رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیات منصفه در محاکم دادگستری صورت می گیرد که برای عدم ضایع شدن حق متهم میتوان از وکیل فرهنگ و رسانه .

براین اساس به جرایم رسانه ای رسانه های دارای مجوز قانونی با حضور هیات منصفه رسیدگی می شود. این  امتیاز شامل رسانه های فاقد مجوز قانونی نمی شود . به اینگونه جرائم بدون حضور هیات منصفه رسیدگی می شود. رسیدگی به جرایم رسانه ای در صلاحیت دادگاه کیفری یک  می باشد.

جرایم رسانه ای و فرهنگی

در تهران تحقیقات مقدماتی جرایم رسانه ای در دادسرای فرهنگ و رسانه و در شهرستانها در دادسرای عمومی و انقلاب صورت می گیرد .دادسرای فرهنگ و رسانه برای رسیدگی به شکایات دعاوی فرهنگ و رسانه در خیابان مطهری، بین قائم مقام و بزرگراه مدرس، نبش کوچه گلریز  قرار دارد.

وکیل فرهنگ و رسانه با دانش حقوقی و اشراف بر نحوه فعالیت رسانه ها و قوانین این حوزه، از اصحاب رسانه در دادسرا و دادگاه دفاع می نماید و همچنین شکوائیه مرتبط با فرهنگ و رسانه را تنظیم می نماید.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم همراه شما در تمامی پرونده های حقوقی .

دیدگاه ها