موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

خسارت تاخیر تادیه
خسارت تاخیر تادیه

خسارت تاخیر تادیه در قانون

خسارت تاخیر تادیه یا همان خسارت تأخیر، به معنای خسارتی است که به دلیل تأخیر در پرداخت یک بدهی یا انجام یک التزام مالی به وجود می‌آید. در واقع، مطابق قانون مدنی خسارت تاخیر تادیه، جریمه‌ای است که به علت تأخیر در پرداخت بدهی، برای بستاننده بدهی تعیین می‌شود.

با توجه به این که خسارت تاخیر تادیه معمولاً به صورت قراردادی در قرارداد‌های مالی، اعمال می‌شود، در این قراردادها مقادیر و شرایط خسارت تأخیر تأدیه به طور صریح مشخص می‌شوند. بنابراین ممکن است با توجه به شرایط و موارد مختلف، متفاوت باشد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد خسارت تاخیر تادیه

باید توجه کرد که خسارت تأخیر تأدیه فقط به وجه نقد مرتبط است. این نوع خسارت در بازگرداندن طلب بانک‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمام وجوه تسهیلات اعطایی که بانک‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت می‌کنند، باید در سررسید معین پرداخت شوند.

در صورت عدم پرداخت، مراجع قضایی و دفاتر اسناد رسمی باید بر اساس مفاد اسناد و قراردادهای تنظیمی نسبت به صدور حکم و اجراییه و وصول مطالبات بانک بدون ربا، طبق مقررات قانون عملیات بانکی، اقدام کنند.

در چه شرایطی می توان خسارت تاخیر تادیه را مطالبه نمود؟

خسارت تاخیر تادیه به معنای عدم پرداخت بدهکار در سر موعد مشخصی به طلبکار است. برای اثبات این موضوع، طلبکار باید ثابت کند که در زمان مشخصی مبلغ را مطالبه کرده و بدهکار آن را پرداخت نکرده است. بهترین روش برای اثبات این موضوع، ارسال اظهارنامه است. برای محاسبه خسارت تاخیر تادیه، اثبات مطالبه از سوی طلبکار بسیار اهمیت دارد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد خسارت تاخیر تادیه

اگر مدیون در سررسید پرداخت خسارت به دلایلی آن را پرداخت نکرد و تاخیر ایجاد شد، باید ثابت کند که به دلیل ناتوانی مالی (اعسار) و مواردی از این قبیل، تاخیر داشته است.

لازم به ذکر است که در سه مورد خاص، طلبکار نیازی به اثبات مطالبه ندارد. این سه مورد شامل:

چک، مهریه و اسناد موضوع آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا هستند. در این موارد، خسارت  تأخیر تأدیه از تاریخ سررسید محاسبه می‌شود و نیازی به اثبات مطالبه نیست.

خسارت تاخیر تادیه در اجراییه چک، از تاریخ صدور چک محاسبه می‌شود.

در مورد خسارت تاخیر تادیه مهریه، این خسارت از تاریخ عقد نکاح محاسبه می‌شود.

همچنین، در مورد اسناد موضوع آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا، در صورتی که از بانک وام گرفته شود و خانه بعنوان ضمانت در رهن بانک قرار داده شود، بانک طلبکار با وثیقه است و در سند رهنی قید می‌شود که در صورت عدم پرداخت اقساط وام، خسارت تأخیر تأدیه محاسبه می‌شود.

 نحوه محاسبه تاخیر تادیه

خسارت تأخیر تأدیه بر اساس نرخ تورم که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، از تاریخ مطالبه تا تاریخ پرداخت محاسبه می‌شود.

این خسارت به دلیل کاهش ارزش پول در طول زمان، بر اساس نرخ تورم محاسبه می‌شود. در صورتی که دو طرف بدهکار و طلبکار در خصوص این خسارت با یکدیگر توافق کرده باشند، خسارت تأخیر تأدیه طبق توافق آنها خواهد بود و نه بر اساس نرخ تورم.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با سابقه درخشان و در اختیار داشتن وکلای مجرب در تمامی زمینه‌های حقوقی و کیفری و ورود به پرونده‌های متعدد در خصوص خسارات تاخیر تادیه میتوانند به شما عزیزان از طریق مشاوره یا قبول وکالت خدمت رسانی نمایند.

در صورت نیاز به مشاوره با شماره پنچ رقمی ۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید تا کارشناسان و مشاوران حقوقی ما شما را راهنمایی نمایند. 

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

 

سوالات متداول

تاخیر تادیه به چه معناست؟

خسارت تاخیر تادیه یا همان خسارت تأخیر، به معنای خسارتی است که به دلیل تأخیر در پرداخت یک بدهی یا انجام یک التزام مالی به وجود می‌آید. در واقع، خسارت تاخیر تادیه، جریمه‌ای است که به علت تأخیر در پرداخت بدهی، برای بستاننده بدهی تعیین می‌شود.

در چه شرایطی می توان خسارت تاخیر تادیه را مطالبه نمود؟

چک، مهریه و اسناد موضوع آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا هستند. در این موارد، خسارت تاخیر تادیه از تاریخ سررسید محاسبه می‌شود و نیازی به اثبات مطالبه نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »