موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

مشاوره حقوقی 02154764

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد
طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد موضوع مقاله ما می باشد. در قانون ایران از ابتدا در قانون مدنی خود به احکام بسیاری در خصوص خانواده و مصادیق آن که شامل طلاق، مهریه و … اشاره کرده است. قانون در احکام مربوط به طلاق آن را حقی برای مردان دانسته است.

به این شکل که مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند درخواستی مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش داشته باشد. سپس بعد از دادن حقوق مربوط به زن او را طلاق دهد و آن را ثبت نماید.

اما در خصوص اختیار زنان در رابطه با طلاق قانون‌گذار محدودیت های زیادی را قائل شده و تنها تحت بروز شرایطی این امکان را به زن برای درخواست طلاق داده است.

 

یکی از مواردی که زنان می‌توانند به سبب آن دادخواست طلاق دهند، ناتوانی جنسی مرد می‌باشد. برای آن که زن بتواند در این خصوص اقدام کند، واجب است تا مدارکی را برای اثبات ادعای خود ارائه دهد. در این خصوص می‌تواند از وکیل خانواده راهنمایی‌های لازم را دریافت نماید و کلیه کارهای مربوط به طلاق را به وکیل بسپارد.

طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

طلاق به درخواست زن به دلیل ناتوانی مرد

  • مراجعه به وکیل خانواده و یا وکیل طلاق می‌تواند اولین گزینه برای زوجه محسوب شود. چرا که وکیل متخصص در این حوزه می‌تواند با دید بازتری نسبت به موضوع مطرح شده اقدامات لازم را انجام دهد و از آن جایی که صدور طلاق به درخواست زوجه امری سخت تر و با پروسه طولانی تر محسوب می‌شود.  خیلی بهتر است که زوجه در این راستا از یک وکیل متبحر و متخصص کمک بگیرد که در این رابطه شما نیز می‌توانید به مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم مراجعه نمایید تا با دریافت مشاوره و ارجاع کلیه کارهای مربوط به طلاق خود به وکیل متخصص در کم‌ترین زمان و هزینه به هدف خود دست پیدا نمایید.
  • مرحله بعد تنظیم دادخواست طلاق از زوج به دلیل عسروحرج  توسط وکیل متخصص خانواده و ضمیمه کردن مدارک مربوط به اثبات این ناتوانی جنسی و ثبت دادخواست در سامانه ثنا به منظور تعیین وقت رسیدگی از سوی دادگاه صالح می‌باشد.
  • بعد از این که دادگاه تشکیل شد در این جا زن می‌تواند از دادگاه تقاضای ارجاع مرد به پزشکی قانونی را برای اثبات ادعای خود داشته باشد. از این طریق می‌تواند با نظر پزشکی قانونی و ارائه مدرک در این زمینه، طلاق خود را بگیرد.
  • در آخر نیز بعد از آن که دادگاه مدارک موجود را نسبت به مسئله ناتوانی مرد مورد بررسی قرارداد و کلیه شرایط عسروحرج به این دلیل فراهم بود، دادگاه حکم به طلاق زن را صادر می‌نماید.

مدارک برای طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد

  • مدارک شناسایی زن اعم از شناسنامه و کارت ملی.
  • تنظیم دادخواست مربوط به درخواست طلاق.
  • ثبت‌نام در سامانه ثنا به منظور ثبت دادخواست.
  • عقدنامه یا همان سند نکاحیه.
  • ضمیمه نمودن مدارک اثباتی عسروحرج.
  • نامه پزشکی قانونی در صورت وجود آن و در صورت نبودن باید در دادخواست خود از دادگاه ارجاع به پزشکی قانونی را بخواهد.

حق فسخ نکاح زن در قانون مدنی

 ماده ۱۱۲۲ قانون مدنی در خصوص عیوبی که به موجب آن برای زن حق فسخ نکاح ایجاد می گرد سخن گفته است به این شکل که بیان نموده، اگر مرد به یکی از این موارد اعم از: خصاء، عنن (مشروط به این که حتی یک‌بار هم رابطه نداشته باشند) و قطع بودن آلت تناسلی (به شکلی که زوجین قادر به رابطه زناشویی نباشند) مبتلا باشد برای زن حق فسخ مطابق قانون ایجاد می‌نماید و زن با استناد به حتی یکی از این موارد و اثبات این موضوع می‌تواند اقدام به طلاق نماید.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری

طلاق به دلیل سرد مزاجی مرد

همیشه مشکلات مربوط به مسائل جنسی در خصوص عدم توانایی جنسی مرد نمی‌باشد گاهی مرد از حیث ارتباط زناشویی مشکلی ندارد؛ ولی به دلایلی که گاهی مربوط به مسائل روحی، روانی، ارثی و … می‌باشد دچار سرد مزاجی شده و اقدامی در خصوص ارتباط جنسی خود نمی‌نماید، در این رابطه زن می‌تواند با اثبات این امر که این موضوع موجبات عسروحرج را برای او فراهم کرده و زندگی مشترک را برای او با سختی مواجه ساخته از دادگاه درخواست طلاق نماید.

در بحث سرد مزاجی به نسبت سایر عیوب کار زن کمی سخت تر است و دریافت مشاوره از وکلای متخصص مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در این زمینه بسیار می‌تواند کارگشا باشد به این صورت که زن باید با کمک وکیل خانواده بتواند اثبات نماید که بروز این امر موجب شده است که زندگی او از حیث مسائل عاطفی و روحی دچار چالش‌های فراوانی شود و این چالش‌ها  باعث بروز اختلافات بسیار بین او و زوج گردیده است.

طلاق به دلیل زود انزالی مرد

یکی دیگر از مسائلی که برای زن این حق را ایجاد می‌نماید که او بتواند با اثبات و استناد به آن موضوع از مرد طلاق بگیرد بحث زود انزالی می‌باشد،  به این صورت که زن با اثبات این امر که زود انزالی مرد که از مصادیق ناتوانی جنسی می‌باشد و به موجب آن نمی‌تواند با همسر خود رابطه درستی برقرار کند می‌تواند از دادگاه حکم طلاق خود را دریافت نماید.

در رابطه با این موضوع دادگاه به دادخواست مطرح شده رسیدگی می‌نماید و زوج را برای اثبات این امر که راهی برای درمان او وجود ندارد به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد، زیرا اگر راه درمانی وجود داشته باشد مرد موظف است که پیگیری‌های پزشکی که مورد نیاز است را انجام داده تا به طور کامل درمان شود؛ ولی اگر زوج حاضر به این نباشد که پیگیری‌های پزشکی داشته باشد تا به طور کامل درمان شود و زوجه نیز با وجود این شرایط دچار عسروحرج شده باشد دادگاه حکم به طلاق می‌دهد.

سوالات متداول

عسروحرج در قانون به چه معنا می‌باشد؟

به معنای به وجود آمدن شرایطی است که به موجب آن ادامه زندگی برای زن با سختی فراوان همراه باشد. می‌توان مشکلات جنسی مرد را می‌تواند جز آن به حساب آورد.

امکان طلاق به دلیل ناتوانی جنسی مرد وجود دارد؟

بله با اثبات شرایط و ارائه مدارک مستند به قانون، زن می‌تواند درخواست طلاق نماید.

عنن، خصا و قطعی آلت تناسلی جز عیوب فسخ به شمار می‌روند؟

بله این موارد جز عیوب فسخ نکاح هستند و زن به محض آگاهی باید نسبت به فسخ نکاح درخواست نماید.

اگر مرد در طول زندگی به عنن دچار شده باشد حق طلاق برای زن به وجود می‌آید؟

بله بعد از احراز این امر که این موضوع موجب عسروحرج شده است قاضی می‌تواند حکم طلاق را صادر نماید.

بعد از صدور حکم طلاق به درخواست زن تا چه مدتی مهلت ثبت طلاق وجود دارد؟

زن از تاریخ صدور طلاق تا شش ماه فرصت دارد تا به دفتر ثبت طلاق مراجعه نموده و صیغه طلاق را جاری سازد.

 اگر زن یک‌بار با مرد ارتباط زناشویی داشته باشد و از عیب مرد مطلع باشد باز هم حق فسخ وجود دارد؟

خیر اگر زن از این امر مطلع باشد و نسبت به فسخ اقدام فوری نکند دیگر حق فسخی برای او وجود نخواهد داشت. زوجه باید از طرق دیگر عسروحرج اقدام به فسخ نماید.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با سابقه درخشان در زمینه پرونده‌های حقوقی همچنین در حوزه طلاق و دراختیار داشتن وکیل طلاق متخصص همواره می‌تواند به شما عزیزان یاری برساند. 

درصورت نیاز به مشاوره با کارشناسان مجرب ما می‌توانید با شماره پنج رقمی ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »