موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

سامانه میخک چیست - ثبت نام در سامانه میخک - نحوه ثبت نام در سامانه میخک
سامانه میخک چیست - ثبت نام در سامانه میخک - نحوه ثبت نام در سامانه میخک

تعریف سامانه میخک

قبل از راه‌اندازی سامانه میخک، ایرانیان مقیم خارج برای انجام امور کنسولی و دریافت خدمات موردنیاز خود باید به دفاتر کنسولی اقامت خود مراجعه می‌کردند. درنتیجه مراجعه حضوری ایرانیان خارج از کشور به دفاتر کنسولی موجب کندی روند کار می‌شد و برای متقاضیان هم هزینه بر و وقت گیر بود.

به همین منظور برای جلوگیری از این مشکلات و سهولت دریافت خدمات کنسولی برای متقاضیان خارج از کشور، دولت برای ارائه خدمات کنسولی سامانه الکترونیکی تحت عنوان سامانه تایید اسناد کنسولی یا تاک راه‌اندازی کرد.

در ابتدا این سامانه تنها درخصوص تایید اسناد کنسولی  به روش آنلاین بود که به طور اختصار آن را سامانه تاک نامیدند.

اما با مرور زمان به میزان خدمات کنسولی این سامانه افزوده شد و به همین دلیل به سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی تغییر یافت و اکنون با نام اختصاری میخک می‌شناسیم.

مشاور حقوقی

سامانه میخک سامانه‌ای است که به صورت آنلاین با ارائه خدماتی مانند ثبت ازدواج ایرانیان خارج از کشور، تایید گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان، ثبت فوت ایرانیان خارج از کشور، تایید گواهی اسناد پزشکی برای دریافت کمک هزینه، ثبت طلاق ایرانیان خارج از کشور، صدور وکالت نامه ایرانیان خارج از کشور، احوال شخصیه ایرانیان خارج از کشور، دریافت پاسپورت، ثبت درخواست و دریافت گواهی سوء پیشینه و…. می‌باشد.

برای استفاده از امکانات این سامانه ابتدا باید به ثبت نام گذرنامه اینترنتی و ورود به سایت mikhak.mfa.gov.ir و ثبت نام در آن اقدام نماید. در ادامه به توضیح مراحل ثبت نام و ورود به سامانه میخک می‌پردازیم.

نحوه ثبت نام در سامانه میخک

درخصوص نحوه ثبت نام در سامانه میخک باید گفت که پس از ورود به سایت میخک، گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید و در کادرهایی که نمایان است؛ اطلاعات کدملی و آدرس پست الکترونیکی خود را وارد نماید و بر روی دریافت رمز عبور یکبار مصرف کلیک نماید.

در مرحله بعدی سامانه یک رمز عبور یکبار مصرف برای ایمیل شما ارسال می‌کند. شما باید رمز را در کادر مشخص شده وارد نماید تا وارد صفحه ثبت نام شوید و اطلاعات هویتی خود را وارد نماید.

شما باید اطلاعات مربوط به محل سکونت و کدپستی و… را وارد و ثبت کنید. سپس در صفحه جدید اطلاعات اقامت خود را وارد کنید و بعد از آن اطلاعاتی مانند شماره تماس، ایمیل و….  وارد نماید.

پس از وارد کردن کلیه اطلاعات خواسته شده ثبت نهایی نماید تا پیش نمایشی از اطلاعات شما نمایان شود. درصورتی این اطلاعات صحیح بود، تایید نهایی را انتخاب تا حساب کاربری شما فعال شود.

برای دریافت خدمات کنسولی خود کافی است به حساب کاربری خود وارد شوید و خدمت موردنیاز خود را انتخاب و اطلاعات خواسته شده را وارد و درخواست خود را ثبت کنید.

پس از طی شدن مراحل قانونی درخواست کنسولی شما، اطلاعیه وقت حضور توسط دفتر کنسولی صادر می‌شود. شما نیز باید با داشتن کد رهگیری ثبت درخواست و اصل مدارک خواسته شده، به دفتر کنسولی مربوطه برای دریافت گواهی یا سند موردنظر خود مراجعه کنید.

وکلا پایه یک دادگستری

نکات مهم برای استفاده از سامانه میخک

برای استفاده از سامانه میخک و جلوگیری از اشتباهات رایج در خصوص استفاده از میخک لازم است که به نکات زیر توجه نماید:

برای استفاده از امکانات این سامانه مثل گرفتن پاسپورت، مستلزم ورود کد ملی و آدرس پست الکترونیکی فرد مورد نظراست.

درصورت داشتن حساب کاربری در سامانه تاک برای ورود به سامانه میخک باید رمزعبور جدیدی دریافت کنید.

توجه نماید در هنگام وارد کردن اطلاعات خواسته شده برای ثبت نام یا ثبت درخواست به درستی اطلاعات و به ویژه نام را وارد نماید. چراکه اکنون در میخک امکان ویرایش اطلاعات به صورت آنلاین فراهم نکردند. بنابراین لازم است که شما برای ویرایش اطلاعات به صورت حضوری به دفاتر کنسولی مراجعه نماید.

درصورتی که رمز عبور و نام کاربری خود را فراموش کردید می‌توانید در سایت میخک از طریق ایمیل خود درخواست دریافت رمز عبور جدید را ثبت کنید.

توجه داشته باشید که دولت سامانه میخک را تنها برای ایرانیانی که ساکن خارج هستند، راه‌اندازی کردند. بنابراین استفاده از امکانات کنسولی این سامانه برای ایرانیان داخل کشور مقدور نمی‌باشد.

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات حقوقی مانند قبول وکالت ایرانیان خارج از کشور با کارشناسان و وکلای متخصص موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در تماس باشید.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با سابقه درخشان در حوزه حقوقی ایرانیان خارج از کشور و در اختیار داشتن وکلای پایه یک دادگستری که هر کدام منحصرا در زمینه‌های حقوقی مختلف متخصص هستند، همواره آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشند.

سوالات متداول

نحوه گرفتن کد رهگیری ازسامانه میخک به چه صورت می‌باشد؟

بعد از تکمیل مراحل درخواست و بارگذاری مدارک لازم در سامانه در انتها سامانه یک کد برای پیگیری های بعدی و مراجعه حضوری به دفاتر کنسولی برای شما صادر می کند. 

به این کد کد رهگیری سامانه میخک گفته می شود که به طور کامل در مقاله توضیح دادیم.

چگونه می‌توان اطلاعات وارده در سامانه میخک را ویرایش کرد؟

باتوجه به اینکه امکان ویرایش اطلاعات به صورت آنلاین در میخک وجود ندارد شما باید به دفتر خدمات کنسولی حضوری مراجعه کنید. 

در سامانه میخک چه خدماتی ارائه می‌شود؟

خدماتی مانند صدور وکالت نامه و گواهی عدم سوء پیشینه، ثبت ازدواج و فوت، دریافت پاسپورت برای ایرانیان خارج از کشور ارائه می‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »