موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

وکیل وصول دیه
وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید

تعریف دیه

دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا نقص عضو به شخصی که صدمه دیده‌است یا به بازماندگان او پرداخت می‌شود که وکیل دیه در راستای مطالبه آن می‌تواند شما را راهنمایی نماید.

وکیل پایه یک دادگستری در مورد وکیل دیه

در تعریف حقوقی دیه، کیفر نقدی است که از مجرم به نفع مجنی‌علیه یا قائم مقام او گرفته شود. میزان دیه از سوی شارع (دادگاه) برای جنایت تعیین می‌شود.

این مبلغ را قانون‌گذار بر اساس نوع صدمۀ وارده و میزان آن تعیین می‌کند؛ و اشخاصی که باعث آسیب وارد شدن به دیگری شده باید آن را پرداخت کند.

چنانچه مبلغ مشخصی به عنوان دِیَه در قانون مجازات اسلامی مشخص شده باشد، فردی که باعث صدمه شده باید این مبلغ را به فرد آسیب دیده بپردازد؛ اما اگر دِیَه آن صدمه توسط قانون مشخص نشده باشد، با توجه به حد صدمۀ وارده و نوع آن مبلغ دِیَه را مشخص می‌کند. این حد را در قانون مجازات اسلامی ارش می‌نامند.

انواع دیه چیست

دیه را می‌توان، از دو جهت، تقسیم‌بندی کرد:

یکی با توجه به اینکه جنایت، بر عضو وارد شود یا بر اعضا و منافع

دیگری، از این جهت که مقدار آن، در قانون، مشخص شده باشد یا خیر.

وکیل پایه یک دادگستری در مورد وکیل دیه

انواع دیه، با توجه به اینکه جنایت، بر جان واقع شده یا اعضا و منافع، عبارتند از:

دیه منافع اعضا :

در صورتی که یک فرد جرمی را علیه شخص دیگری ارتکاب کند و منجر به از دست دادن منافعی شود که از برخی از اعضا حاصل می‌شود – به عنوان مثال، از دست دادن قابلیت شنیداری خود، اما بدون آسیب رساندن به قدرت شنوایی فرد مجنی علیه – باید قانون مجازات اسلامی در نظر بگیرد و دیه مرتکب جنایت را با توجه به کسورات مشخص شده برای این امر تعیین کند.

وکیل پایه یک دادگستری در مورد وکیل دیه

دیه قتل :

دیه قتل زمانی پرداخت می‌شود که در نتیجه جنایتی عمدی یا غیرعمد، جان یک فرد گرفته شود. مقدار دیه قتل، معادل دیه کامل انسان است و در ماه‌های غیرحرام ۶۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام که تغلیظ دیه اعمال می‌شود، ۸۰۰ میلیون تومان است. لازم به ذکر است که در جنایات عمدی که منجر به قتل می‌شوند، دیه زمانی پرداخت خواهد شد که اولیای دم بجای انجام قصاص، مصالحه را انتخاب کنند.

وکیل پایه یک دادگستری در مورد وکیل دیه

دیه اعضای بدن :

یکی از انواع دیه، دیه اعضای بدن است و زمان پرداخت آن وقتی است که جنایتی بر عضوی از بدن رخ داده باشد. اغلب اعضای بدن دارای دیه مشخصی هستند، به این معنی که مقدار کسورات آن‌ها در قانون تعیین شده است. اما برای اعضایی که دیه مشخصی ندارند، برای آن عضو، ارش معین خواهد شد.

وکیل پایه یک دادگستری

دیه جراحات :

چنانچه شخصی جنایتی را بر دیگری ارتکاب کند و به علت آن، جراحاتی مانند خراش بر سر و صورت، اعضای بدن یا کبودی به وجود آید، موظف است دیه جراحات برجای مانده را پرداخت کند. مقدار این دیه، با توجه به میزان آسیب‌های مشخص شده در قانون، مانند حارصه، متلاحمه و غیره، تعیین می‌شود

وکلا پایه یک دادگستری

مهلت پرداخت دیه

مهلتی که برای پرداخت دیه در نظر گرفته می‌شود، بستگی به نوع جراحت و عمد یا غیرعمدی بودن حادثه دارد. به منظور جلوگیری از مشکلات در پرداخت دیه، فرد مرتکب حادثه باید دیه را طبق زمانبندی تعیین شده پرداخت کند. در ادامه، نحوه زمانبندی مناسب برای پرداخت دیه را ارائه می‌کنیم.

دیه حوادث و جنایت‌های عمدی تنها یک سال مهلت پرداخت دارند

برای جنایت و حوادث غیرعمد، دو سال مهلت زمانی برای پرداخت دیه در نظر گرفته می‌شود

در صورتی که خطای محض باعث جراحت شده باشد، مدت زمانی که برای پرداخت دیه در نظر گرفته می‌شود، سه سال است

در صورتی که مدت زمان دو ساله یا سه ساله برای پرداخت دیه در نظر گرفته شده باشد، فرد مرتکب حادثه می‌تواند دیه را به دو یا سه بخش تقسیم کرده و هر سال بخشی از آن را پرداخت کند. البته در شرایط خاص، قسط‌بندی دیه نیز امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید از خدمات وکیل دیه استفاده کنید.

وکلا پایه یک دادگستری

مطالبه دیه از بیت المال

بر اساس قوانین مربوطه، مسئولیت پرداخت دیه مجنی علیه بر عهدهٔ مجرم است. با این حال، در شرایط خاص، دیه مجنی علیه یا مقتول از بیت المال پرداخت می‌شود. به عنوان مثال، در صورتی که فرد به علت شلوغی جان سپرده باشد و جسدی در معابر عمومی کشف شود و تلاش‌های مراجع ذی‌صلاح برای یافتن قاتل بی‌اثر باشد، دیه از بیت المال پرداخت می‌شود.

علاوه بر این، بر اساس آنچه در قانون ذکر شده، در صورتی که به علت تقصیر یا خطای قاضی، صدور حکمی صادر شود که منجر به زیان مادی یا معنوی به شخصی شود یا شخصی بیگناه به مرگ محکوم و مجازات و آسیب بدنی تحمل کند، علاوه بر مسئولیت آسیب مادی قاضی، دیه نیز از بیت المال پرداخت می‌شود.

همچنین، در مواردی که به طور قانونی به عنوان “لوث” مشخص شود، مانند موردی که شخصی با چاقوی خونی بالاسر مقتول را دستگیر کند، اما دلیل قطعی بر مجرمیت او پیدا نشود و اولیای دم نیز حاضر به قسامه نشوند، قصاص ساقط شده و دیه نیز از بیت المال پرداخت می‌شود.

علاوه بر موارد مذکور، مواقع و حالات دیگری نیز وجود دارد که بر اساس قوانین مربوطه، دیه آن‌ها از بیت المال پرداخت می‌شود.

وکلا پایه یک دادگستری

نحوه محاسبه دیه

محاسبه دیه بر اساس مبلغی است که توسط قوه قضاییه به صورت سالانه اعلام می‌شود. این اعلام مرتبط با مبلغ دیه است که براساس تعیینات قانونی توسط پزشکی قانونی و با اعلام صدمات وارده به فرد به دادگاه انجام می‌شود. این روش باعث سهولت در محاسبه دیه می‌شود و دادگاه نیز بر اساس گواهی پزشکی قانونی مبلغ دیه را تعیین می‌کند.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه مبلغ اعلام شده توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود؟ به این سوال می‌توان گفت که براساس قوانین مجازات اسلامی، مبلغ دیه کامل یک انسان برابر است با نرخ به روز ۱۰۰ شتر سالم. با این حال، امروزه این مبلغ براساس معیارهای جامعه امروز تعیین می‌شود.

وکلا پایه یک دادگستری

بهترین وکیل دیه در تهران

برای دریافت دیه، فردی که خسارت دیده باید قادر باشد شدت خسارت و نحوه بروز آن را در دادگاه ثابت کند؛ در غیر این صورت هیچ مبلغی به عنوان دیه یا جبران خسارت برای فرد مجروح در نظر گرفته نخواهد شد. برای اثبات صدمات جسمانی عمدی و غیرعمدی، آشنایی کامل با قوانین دیه و نحوه دریافت دیه ضروری است.

وکیل دیه با شرایط محاسبه دیه و قوانین مجازات اسلامی آشنایی کافی دارد؛ بنابراین با کمک وکیل دیه، می‌توانید مبلغ دیه را به درستی محاسبه کرده و به طور کامل دریافت کنید.

بهترین وکیل دیه با مبلغی که برای دیه افراد مختلف پرداخت می‌شود و شرایط پرداخت دیه در ماه‌های مختلف سال آشنا است؛ بنابراین با کمک وکیل، می‌توانید مبلغی که به عنوان دیه جراحات بدن، قتل عمد و غیرعمد و غیره در نظر گرفته می‌شود، را به طور دقیق تخمین بزنید

وکیل دیه تصادفات یا وکیل دیه تصادفات رانندگی نیز به متقاضیان کمک می‌کند تا برای دریافت دیه حوادث رانندگی، مدارک دقیق و کاملی را ارائه کنند و پرونده‌ای را که دارند، با کمترین سختی و پیچیدگی به نتیجه برسانند. با توجه به نوع صدمه و نحوه رخ دادن آن، می‌توانید از وکلای متخصص در این حوزه کمک بگیرید

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با سابقه درخشان و دراختیار داشتن وکلای متخصص در تمامی زمینه‌های حقوقی و کیفری و همچنین ورود به پرونده‌های متعدد در حوزه مطالبه دیه همواره می‌تواند به شما عزیزان از طریق مشاوره یا قبول وکالت خدمت رسانی نماید.

درصورت نیاز به مشاوره با وکیل متخصص در حوزه موضوع پرونده خود با شماره پنج رقمی ما ۵۴۷۶۴ تماس بگیرید تا کارشناسان و مشاوران حقوقی مجموعه شما را راهنمایی نمایند.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

 

 

سوالات متداول

آیا میزان دیه مرد و زن متفاوت است؟

بله دیه نیز مانند حق ارث در زن و مرد متفاوت می باشد.

در چه مواردی میتوان از دولت دیه دریافت کرد؟

دیه مجنی علیه یا مقتول از بیت المال پرداخت می‌شود.

دیه چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه دیه بر اساس مبلغی است که توسط قوه قضاییه به صورت سالانه اعلام می‌شود. این اعلام مرتبط با مبلغ دیه است که براساس تعیینات قانونی توسط پزشکی قانونی و با اعلام صدمات وارده به فرد به دادگاه انجام می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »