۰۲۱-۵۴۷۶۴
قولنامه سند رسمی است طرفین قرارداد در زمان مشخصی انتقال مال را تعهد می کنند.

قولنامه چیست

قولنامه تنظیم قولنامه قولنامه، نامه یا سندی است که در آن قول یا تعهدی ثبت می شود. در واقع نوعی قرارداد است که به آن پیش قرارداد یا وعده قرارداد هم گفته می شود. قولنامه قراردادی است که بر اساس آن دو طرف، متعهد می شوند که در زمان مشخصی به تعهد خود یعنی انتقال […]

قولنامه

تنظیم قولنامه

قولنامه، نامه یا سندی است که در آن قول یا تعهدی ثبت می شود.

در واقع نوعی قرارداد است که به آن پیش قرارداد یا وعده قرارداد هم گفته می شود.

قولنامه قراردادی است که بر اساس آن دو طرف، متعهد می شوند که در زمان مشخصی به تعهد خود یعنی انتقال مال به دیگری عمل کنند. به عبارت دیگر تعهد به انتقال مال در آینده می باشد.

هدف از تنظیم قولنامه

هدف از تنظیم قولنامه ، اصمینان طرفین قرارداد از جهت تعهد طرف مقابلشان برای بستن عقد بیع و انتقال مال است.

چراکه معمولا افراد با این هدف که یک سری مقدمات را برای بستن قرارداد خرید و فروش مثل پرداخت عوارض و مالیات ، دریافت مجوز از شهرداری و … را فراهم کنند ، قولنامه منعقد می کنند.

در قولنامه طرفین به یکدیگر تعهد می دهند که بعد با هم عقد بیعی (قرارداد خرید و فروش) منعقد کنند و مالی را به یکدیگر منتقل کنند.

به طور مثال در قولنامه خرید و فروش ویلا ، تعهد می کنند تا در موعد مقرر و بعد از فراهم شدن مقدمات لازم ، قرارداد اصلی خرید ویلا را بنویسند.

تماس با وکیل دادگستری

ویژگی های قولنامه

 • اولین ویژگی، قولنامه از نوع قرارداد های معتبری هستند که می‌توان به آن‌ها استناد کرد.
 • دومین ویژگی در آن‌ها، دو طرف می پذیرند که شرایط لازم برای انعقاد قرارداد در آینده را فراهم کنند. این تعهد از نوع تعهد و انتقال در آینده است.
 •  سومین ویژگی آن در قدرت الزام قراردادی و دریافت وجه التزام است.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار گذاشتن وکیل پایه یک دادگستری و  وکلای متخصص در زمینه های مختلف همچنین انعقاد قرارداد ، اختلافات ناشی از قراردادها و اصل لزوم قراردادها ، کمک شایانی در راهیابی و رسیدن به حقوق خود می نماید.

نکات مهم در تنظیم قولنامه:

 • فروشنده ملک را باید خودش ببیند تا از مورد رهن و وثیقه نبودن آن اطمینان حاصل کند.
 • دوم اینکه به وسیله کد رهگیری از فروش یا معامله آن با شخص دیگری به طور کامل مطلع شود.
 • سوم آنکه قولنامه را باید در سه نسخه تنظیم کرد. تا حد امکان از تنظیم این سند به صورت دستی و بدون در نظر گرفتن شروط کافی پرهیز شود.
 • در قولنامه ‌ای باید علاوه بر امضای فروشنده و خریدار همچنین مهر و امضای صاحب بنگاه و دو نفر به عنوان شاهد امضا کنند.
 • همچنین قبل از هر چیز باید مطمئن شد که مشاور املاکی که در آن قولنامه نوشته می ‌شود از اتحادیه مربوطه مجوز دارد یا خیر. اما بهتر است حق بنگاه دار در متن درج شود.
 • از سوی دیگر مشخصات مورد معامله را با آنچه در سند ذکر شده است تطبیق دهند. چنانچه مورد معامله خانه است دقت شود که ملحقات ملک مانند آب و برق و پارکینگ در متن سند قید شده باشد.
 • امضاکننده چنانچه وکیل یا نماینده مالک است، باید اطمینان حاصل شود که نمایندگی وی قانونی است. همچنین حق امضا در این مورد خاص را دارد.
 • چنانچه مالی مورد معامله از طریق ارث به فروشنده رسیده باید گواهی انحصار وراثت و تسویه حساب مالیات بر ارث را مشاهده کند.

 

دیدگاه ها