موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

وکیل مهریه | هزینه وکیل برای گرفتن مهریه|نرخ وکالت مهریه|وکیل ارزان برای مهریه|بهترین وکیل
وکیل مهریه | هزینه وکیل برای گرفتن مهریه|نرخ وکالت مهریه|وکیل ارزان برای مهریه|بهترین وکیل
از جمله حقوق مالی که به موجب عقد ازدواج به زن تعلق می گیرد ، مهریه یا مهر می باشد. به موجب ماده 1082 قانون مدنی : به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید".

وکیل مهریه

وکیل مهریه به وکیل پایه یک دادگستری گفته می‌شود که نسبت به تمامی امور مربوط به دعاوی خانواده اعم از مهریه تخصص و تبحر ویژه‌ای دارد. در واقع وکیل مهریه نسبت به قوانین مدنی مربوط به مهریه اطلاعات جامع و کاملی دارد و حوزه فعالیت خود را در بخش مهریه قرار داده است.

در واقع از آن جایی که وکیل مهریه بیشترین دانش و وقت خود را صرف مباحث مربوط به دعاوی خانواده به‌ویژه بحث مهریه قرار داده است و نسبت به این موضوع تسلط کامل دارد پس قطعاً بهترین گزینه برای اشخاصی است که می‌خواهند در کمترین زمان و با حداقل هزینه مهر خود را دریافت نمایند. پیشنهاد ما نیز به شما این است که با پرداخت هزینه‌ای کم به وکیل مهریه با تکیه بر دانش و تجربه او با خیال آسوده کلیه کارهای مربوط به دریافت مهریه خود را به وکیل مهریه بسپارید تا به حق مسلم خود برسید.

بهترین وکیل مهریه در تهران

اشخاص می‌توانند در رابطه با مشکلات پیش آمده ناشی از دعاوی خانواده و حقوقی مانند دعاوی مربوط مهریه با وکیل مهریه در تهران متخصص در امور حقوقی و خانواده مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم که به کلیه قوانین مربوط به این حوزه اشراف و آگاهی دارد مشاوره داشته باشند و در صورت نیاز با انعقاد قرارداد وکالت از وکیل مهریه در این حوزه یاری بطلبند چرا که انتخاب وکیل پایه یک دادگستری درست و مجرب در این زمینه می‌تواند بهترین تصمیم برای رسیدن به حقوق فردی شخص باشد.

 

 در این راستا توصیه ما به شما این است که ضمن انجام مشاوره با بهترین وکیل مهریه در صورتی که خواهان انجام شکایت و دریافت حق قانونی خود بودید رسیدگی به پرونده خود را به وکیل بسپارید. چرا که اغلب افراد حتی با وجود داشتن اطلاعات نسبی برای شکایت، به علت نداشتن آگاهی مناسب در خصوص روند پرونده و نداشتن توانایی کافی برای دفاع از خود رای دلخواه را نمی‌گیرند و متحمل هزینه‌های بسیار برای خود می‌شوند.

ویژگی های وکیل متخصص مهریه

قوانین مصوب در کشورمان به دلیل پیچیدگی و وجود رویه قضایی متعدد و احکام خاص ممکن است برای وصول آن با مشکلاتی مواجه شوید از این رو:

 • وکیل مهریه باسابقه، آشنا بر قوانین حقوقی ایران است و به دلیل ورود به پرونده‌های بسیار در خصوص دریافت مهر و توقیف اموال و مصادیق آن باتجربه فراوان است.
 • وکیل مهریه باید علاوه بر آشنایی با قوانین مصرح در قانون، تسلط کافی بر متن قانون و تفسیر آن در نزد قاضی داشته باشد.
 • از دیگر ویژگی‌های بهترین وکیل مهریه را بیان و گویش قوی او است که در این مورد می‌توان گفت یک وکیل خوب با بیان شیوا و صریح خود در پیشبرد پرونده به سمت صدور حکمی به سود و به نفع موکل خود بسیار تأثیرگذار خواهد بود چرا که وکیل مهریه می‌تواند با ارائه ادله ی محکم و دفاع درست و مستند به قانون بر ذهنیت قاضی به نفع موکل خود تأثیر مثبت بگذارد.

مهریه چیست؟

در تعریف آن این‌گونه باید بیان داشت که مهر مطابق  ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مالی است که زن به‌محض آن که عقد نکاح صورت گرفت، مالک آن می‌گردد که به آن مهریه گفته می‌شود و زن می‌تواند هر نوع تصرفی در آن به نفع خود نماید.

تبصره این ماده بیان می‌دارد که اگر مهر وجه رایج کشور باشد متناسب با تغییرات شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد نکاح  که توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود مورد ارزیابی واقع می‌گردد و بعد از تعیین میزان مهریه، مقدار مبلغ تعیین شده به زوجه پرداخت خواهد شد مگر آن که به شکل دیگری بین طرفین توافق شده باشد.

از آن جایی که زن مالک مهر است هر زمان که بخواهد آن را دریافت نماید باید مراحلی را مطابق قانون طی نماید که انجام این مراحل نیز توسط وکیل مهریه صورت خواهد گرفت و زوجه می‌تواند کلیه کارهای مربوط به گرفتن مهر را به وکیل مهریه بسپارد که در پایین به آن اشاره خواهیم کرد:

روش های مطالبه و گرفتن مهریه

دریافت مهریه از طریق اجرای ثبت

 • در ابتدا زوجه اگر بخواهد خود برای گرفتن مهر اقدام نماید باید به دفترخانه ای که در آن جا عقد نکاح صورت‌گرفته مراجعه نماید و درخواست صدور اجرائیه مهریه را بدهد و بعد از آن که صدور اجرائیه صورت گرفت، این موضوع به زوج ابلاغ می‌گردد تا او مهلتی برای پرداخت حق تعیین شده داشته باشد.
 • بعد از اتمام مهلت برای پرداخت مهر از جانب زوج این بار نوبت به زوجه می‌رسد که به اداره اسناد رسمی مراجعه کرده و اموال مرد را برای توقیف معرفی نماید و اگر در خصوص اموال مرد اطلاعاتی در دست زن نباشد درخواست استعلام و اداره اسناد رسمی از طریق بانک، دفاتر اسناد و … اموال مرد را شناسایی و آن‌ها را توقیف می‌کند.
 • زن نیز می‌تواند در صورت وجود شرایطی درخواست ممنوع‌الخروجی مرد را تا زمان پرداخت مهر نماید.

دریافت مهریه از طریق دادگاه

 • زن باید توسط یک وکیل مهریه دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه در سامانه ثنا ثبت نماید حال اگر مبلغ مهر پایین‌تر از بیست میلیون باشد شورای حل اختلاف و اگر بالاتر باشد دادگاه به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.
 • زن می‌تواند به‌منظور آن که مرد اموال خود را حین رسیدگی منتقل نکند و به نوعی از پرداخت دینی که بر گردن اوست فرار نکند، در کنار دادخواست مهر درخواستی مبنی بر تأمین خواسته یا همان توقیف اموال به میزان خواسته را به دادگاه ارائه دهد.
 • بعد از آن فرایند دادرسی در دادگاه صورت می‌گیرد و دادگاه با بررسی پرونده حکم به پرداخت مهر توسط مرد می‌نماید.
 • بعد از آن که حکم صادر شد مرد موظف به پرداخت مهریه تعیین شده است و در صورت عدم پرداخت زن می‌تواند درخواست به صدور حکم جلب مرد را از دادگاه نماید.

مهریه در طلاق توافقی

در طلاق توافقی که به درخواست زوجین صورت می‌گیرد مهریه به زن تعلق می‌گیرد و مرد نمی‌تواند به‌صرف توافقی بودن از پرداخت آن به زن  سرباز بزند. در بحث مهریه در طلاق توافقی نیز نوع مهریه با توجه به تعیین  و یا تعیین نشدن آن بر اساس نزدیکی یا عدم نزدیکی مورد محاسبه واقع می‌شود؛ یعنی اگر زن بعد از ارتباط زناشویی از شوهر خود طلاق بگیرد مهر به‌صورت کامل به او تعلق می‌گیرد؛ ولی اگر قبل از ارتباط زناشویی باشد تنها نیمی از آن به او تعلق خواهد گرفت و نسبت به بقیه آن نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.

 

در رابطه با طلاق توافقی که تبعاتی نیز بالطبع از نظر نفقه و مهریه و حضانت نیز دارد توافق طرفین حرف اول را می‌زند به گونه‌ای که در طلاق توافقی زوجین می‌توانند در خصوص مقدار مهر پرداختی، جایگزین نمودن آن با مال باارزش دیگری اعم از خانه، زمین و…تا زمانی که نتیجه آن زیان یک نفر نباشد توافق نمایند و برای اعتبار این توافق باید آن را درج نمایند تا بتوانند به آن استناد نمایند تا در آینده با مشکل روبرو نگردند. در بحث طلاق توافقی که جز مصادیق آن به شمار می‌رود می‌توانید از یک وکیل مهریه متخصص نیز راهنمایی بگیرید.

انواع مهریه

مطابق قانون برای مهر انواع متفاوتی در نظر گرفته شده است که به آن‌ها به صورت جامع و مختصر خواهیم پرداخت.

 • مهر المسمی
 • مهرالمثل
 • مهر المتعه

 

مهر المسمی

 یکی از رایج‌ترین انواع مهریه به شمار می‌رود، در واقع مهرالمسمی مهری است که در آن زوجین در خصوص مقدار آن توافق کرده‌اند و میزان آن در عقدنامه درج گشته است.

در تعیین مهرالمسمی مواردی باید رعایت شود و صرف این رعایت تنها در حدودی باید باشد که شرایط صحت عقد رعایت شود و ضمن آن طرفین می‌توانند توافقاتی در این خصوص داشته باشند.

در این خصوص ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی گفته است که تعیین مهریه بر اساس رضایت و توافق زوجین صورت می‌گیرد.

 

نکات در خصوص مهر المسمی

مهرالمسمی باید حتماً مالیت داشته باشد و منظور از مالیت آن است که آن چیزی که به‌عنوان مهر تعیین می‌شود ارزش مادی داشته باشد مانند: خانه، ماشین و…

در خصوص دریافت مهر المسمی اگر زوجین با یکدیگر ارتباط زناشویی داشته باشند و بعد از ارتباط زناشویی زن حق خود را بخواهد تمامی مهر به او تعلق می‌گیرد، چنانچه قبل از ارتباط زناشویی درخواست نماید زوجه تنها مستحق نیمی از دریافت مهر خواهد بود.

همچنین مهرالمسمی باید معین و مشخص باشد؛ یعنی در تعیین مهر نمی‌توان دو چیز را به صورت غیرمعین تعیین کرد و گفت یکی از این دو ماشین به‌عنوان مهر باشد و حتماً باید مقدار مهر و نوع آن مشخص باشد.

 

 

مهرالمثل

نوع دیگری از مهریه در قانون ما مهرالمثل است، مهر المثل زمانی مطرح می‌گردد که مهریه توسط زوجین معین نشده باشد؛ عدم تعیین می‌تواند به دلایل متفاوتی رخ‌داده باشد که از دلایل آن می‌توانیم به عدم توافق ضمن عقد نکاح توسط زوجین اشاره نماییم یا این که آن چیزی را که به‌عنوان مهریه مشخص کرده‌اند به دلایلی نظیر عدم مشروعیت و یا عدم ارزش مالی مخالف شرایط صحت عقد باشد و به‌نوعی در حکم عدم تعیین مهر باشد.

 در تعیین میزان مهر المثل و نحوه دریافت آن به شما توصیه می‌نماییم که با یک وکیل مهریه مشاوره داشته باشید تا با محاسبه دقیق و درست وکیل مهریه بتواند به شما کمک نماید.

 

 نکات در خصوص مهرالمثل

درست است که تعیین مهر در عقد نکاح ضرورتی ندارد؛ ولی در این خصوص باید این را بدانیم که بعد از انجام رابطه زناشویی زن مستحق دریافت مهر می‌گردد که به اصطلاح به آن مهر المثل می‌گویند.

ماده ۱۱۰۰ قانون مدنی بیان می‌دارد که در صورت مجهول بودن مهرالمسمی، عدم مالیت و متعلق به غیر بودن مال مورد توافق، زوجه در مورد اول و دوم مستحق مهر المثل و در خصوص مورد سوم مستحق مثل یا قیمت آن مال متعلق به غیر خواهد بود مگر آن که صاحب‌مال آن را تنفیذ نماید.

در محاسبه مهرالمثل شرایط زنانی که مانند زوجه هستند را از حیث شرایط خانوادگی و اقتصادی در نظر می‌گیرند و مهرالمثل تعیین می‌کنند.

 

 

مهر المتعه

نوع دیگری از مهریه در قانون است که در آن زوجین به هنگام انعقاد عقد نکاح میزان آن را مشخص نکرده‌اند و بعد از انعقاد عقد و قبل از ارتباط زناشویی مرد درخواست طلاق می‌دهد، در اینجا به زوجه مهریه از نوع متعه تعلق خواهد گرفت، در این جا تعیین مهریه با توجه به شرایط مالی مرد صورت می‌گیرد و مرد ملزم به پرداخت مهریه تعیین خواهد بود.

 

قانون مدنی در دو ماده ۱۰۹۳ و ۱۰۹۴ به مهرالمتعه اشاره کرده است و گفته است که هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر پیش از نزدیکی با زن درخواست طلاق داشته باشد زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود و اگر بعد از نزدیکی طلاق دهد مستحق مهرالمتعه می‌گردد. ماده ۱۰۹۴ قانون مدنی نیز گفته است که برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می‌شود.

 بهترین کار این است که در خصوص نحوه دریافت و تعیین میزان مهر المتعه با وکیل مهریه متخصص مشاوره داشته باشید.

انواع مهریه از لحاظ زمان مطالبه

از لحاظ زمان مطالبه به دو قسمت تقسیم می‌شود که کوتاه و جامع به شما توضیح خواهیم داد:

 

 • در عندالاستطاعه اثبات آن که مرد از نظر مالی دارای توان مالی است بر عهده زن می‌باشد. زن برای گرفتن مهر ابتدا باید استطاعت مالی مرد را با ادله موثق و درست اثبات کند؛ یعنی بار اثباتی دارا بودن مرد به عهده زن است که در این حالت حق حبس نیز مورد خدشه واقع می‌گردد و عملاً در این نوع اعمال حق حبس دشوار می‌گردد.
 • در عندالمطالبه زن می‌تواند مرد را نیز حبس کند. به‌محض مطالبه زن بر ذمه شوهر قرار می‌گیرد و زن به راحتی دارای حق حبس می‌باشد و بار اثباتی عدم تمکن مالی مرد بر عهده خود اوست.

حق حبس در مهریه

مطابق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی زن این اختیار را دارد تا زمانی که مهر به او داده نشده است از تمکین عام و خاص در مقابل شوهر خود امتناع نماید به‌شرط این که مهریه او حال یعنی عندالمطالبه باشد و این عدم تمکین مانع از پرداخت نفقه توسط مرد نمی‌شود مگر آن که  به شکل عندالاستطاعه باشد .

 

در واقع زن می‌تواند به واسطه حقی که قانون مدنی به او داده است تا ایفای تعهد همسر خود در صورتی که مهریه مدت‌دار (عندالاستطاعه) نباشد از حق حبس استفاده نماید و اگر مهر مدت‌دار باشد و از شوهر خود تمکین نکند نفقه‌ای در این راستا به او تعلق نمی‌گیرد.

مهریه بعد از مرگ همسر

از دیگر مسائلی که در مورد مهر سؤال عامه افراد است مهریه زن پس از فوت همسر است و اینکه آیا در صورت باکره بودن مهریه نصف می‌شود یا خیر؟ همان‌طور که می‌دانید زن پس از فوت همسر مستحق دریافت تمام مهر از ماترک متوفی می‌گردد و در این مورد بر خلاف طلاق، باکره بودن زن باعث تنصیف مهر نمی‌گردد و زن در این حالت مستحق دریافت تمام آن است. در تمام موارد وکیل مهریه می‌تواند با آگاهی از این قوانین بهترین اقدام را در جهت رسیدن به حقوق مسلم موکل خود  انجام دهد.

 

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

مطابق قانون مدنی زن مالک مهر می‌باشد و هرگونه تصرفی بخواهد می‌تواند در آن داشته باشد؛ ولی با این حال قانون مدنی مواردی را پیش‌بینی نموده است که در آن مهر به زن تعلق نمی‌گیرد و مرد می‌تواند از پرداخت آن استنکاف ورزد. در این خصوص مشاوره گرفتن از وکیل مهریه بهترین تصمیم برای شما در مقام کسی که از او درخواست مهر شده است به جهت آن که وکیل مهریه با آگاهی از قوانین می‌تواند شما را برای اثبات آن که نباید مهری پرداخت کنید به‌خوبی یاری نماید.

 

حال در این جا با توجه به مواد قانون مدنی مواردی را که در آن به زن مهر تعلق نمی‌گیرد و وکیل مهریه نسبت به آن‌ها تبحر دارد را به شما بیان می‌داریم .

 

 • ماده ۱۱۰۱ قانون مدنیبیان داشته است که هرگاه قبل از نزدیکی به جهتی فسخ صورت بگیرد زن حق دریافت مهریه ندارد مگر آن که علت فسخ به جهت عنن باشد در این صورت زن مستحق دریافت نیمی از آن خواهد بود.
 • ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی بیان داشته است که هرگاه شوهر قبل از ارتباط زناشویی، زن خود را طلاق بدهد زن مستحق نیمی از مهریه خواهد بود و اگر شوهر قبل از نزدیکی تمام آن را پرداخت کرده باشد، این حق را دارد که مازاد آن را استرداد نماید.
 • ماده ۱۰۸۸ قانون مدنیگفته است که اگر قبل از تعیین مهریه مرد فوت نماید زن مستحق هیچ مهری از جانب شوهر خود نخواهد بود؛ یعنی از محل ارث نمی‌توان مهری دریافت کرد.
 • ماده ۱۰۹۸ قانون مدنی گفته است که در صورتی که عقد نکاح انجام شده از ابتدا باطل بوده باشد و نزدیکی صورت نگرفته باشد زن حق دریافت مهریه ندارد و اگر مرد نیز مهر را داده باشد می‌تواند آن را از زوجه دریافت نماید.

نکات روند دریافت مهریه در قانون

در خصوص آن که برای گرفتن مهر بهتر است به اجرای ثبت مراجعه شود یا دادگاه خانواده تفاوت نظرات زیادی وجود دارد که ما در این جا نکاتی را به شما عرض می‌نماییم تا با دید بازتری در این خصوص اقدام نمایید:

 • محاسبه مهر از طریق اداره ثبت سبب می‌شود که اگر قیمت سکه در طول زمان افزایش پیدا کرد برای اداره ثبت این موضوع اهمیتی نداشته باشد و قیمت سکه تنها در زمان درخواست ملاک خواهد بود؛ ولی در دادگاه به این صورت نیست و قیمت سکه به نرخ روز حساب می‌شود. 
 • درخواست مهر اگر از طریق اداره ثبت باشد زوجه نمی‌تواند درخواست بازداشت شوهرش را بدهد؛ ولی درخواست مهر از طریق دادگاه این مانع را ندارد.
 • در درخواست مهر به شیوه مراجعه به اداره ثبت هزینه زوجه کمتر خواهد بود؛ ولی در دادگاه بنا به شرایطی مبلغ بیشتری باید هزینه شود.
 • در دادخواست مهر از طریق اجرای ثبت به قطع نه ولی احتمالا روند سریع تری به نسبت روش درخواست مهر از طریق دادگاه دارد علت آن هم می تواند حجم بالای پرونده هایی باشد که در دادگاه مورد رسیدگی واقع می شود.

هزینه وکیل مهریه چقدر است؟

تعیین هزینه ی وکیل مهریه در مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم مطابق شرایطی تعیین می‌شود و در تعیین میزان این حق‌الوکاله قانون و تعرفه قطعی وجود ندارد ولی در حالت عرفی ده درصد مهریه به عنوان حق الوکاله مشخص می شود؛ به این معنا که وکیل و موکل می‌توانند با توافق یکدیگر مبلغی را به عنوان دستمزد تعیین و مشخص گردانند چرا که مهریه ماهیت مالی دارد و تعیین میزان حق‌الوکاله وکیل با توجه به میزان و نوع مهریه تعیین خواهد شد.

 از جمله دلایلی که بر میزان هزینه وکیل مهریه تأثیر می‌گذارد می‌توانیم به نوع مهریه اشاره نماییم به این حالت که از آن جایی که مهریه انواع متعددی دارد و به صورت جامع و کوتاه به آن اشاره نمودیم میزان دستمزد وکیل نیز متغیر خواهد بود که از انواع آن می‌توانیم به حالت عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن آن و تعیین شدن یا نشدن مهریه به هنگام عقد نکاح اشاره نماییم.

از این رو به شما توصیه می‌نماییم به جهت گستردگی مبحث مهر و تعیین میزان دستمزد وکیل با مؤسسه فرهنگ تفاهم مشاوره داشته باشید.  

مزایای مشاوره با وکیل مهریه موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

مشاوره گرفتن از وکیل مهریه متخصص مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم که وکیل پایه یک دادگستری می‌باشد به جهاتی ویژه برای شما حسن دارد و وکیل مهریه هم در نوع  عندالمطالبه و هم عندالاستطاعه می‌تواند حقوق زن را بگیرد؛ از این رو با حضور و دریافت مشاوره با وکیل مهریه می‌توانید از این مزایا بهره‌مند گردید که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مواردی اشاره نماییم:

 • وکیل مهریه می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن مهریه را دریافت نماید .
 • دریافت مهر توسط وکیل مهریه بدون آن که نیازی به حضور زن در دادگاه باشد.
 • اقدام سریع و به‌موقع وکیل مهریه در خصوص توقیف اموال مرد .
 • گرفتن حکم جلب زوج توسط وکیل مهریه در صورت عدم پرداخت که بازهم نیاز به حضور زن نیست؛ در صورتی که مرد درخواست اعسار نماید، وکیل مهریه با آشنایی که بر قوانین حقوقی ایران دارد می‌تواند دادخواست مرد را رد کند.

سوالات متداول وکیل مهریه

اگر قبل از انجام رابطه زناشویی زوجین تصمیم به طلاق بگیرند به زن مهریه‌ای تعلق نمی‌گیرد؟

اگر مهریه به‌صورت مهر المسمی تعیین شده باشد و قبل از رابطه زناشویی از هم جدا شوند نصف مهریه به زن تعلق می‌گیرد.

 

درخواست مهریه  از طریق ارائه دادخواست به دادگاه صورت می‌گیرد؟

خیر امروزه برای درخواست مهریه باید ابتدا به دفتری که در آن ثبت نکاح انجام شده، مراجعه و از آن جا درخواست صدور اجرائیه مهریه نمود و بعد از ثبت درخواست اداره ثبت‌اسناد اموال مرد را توقیف می‌نماید تا مرد مهریه زن را پرداخت نماید.

 

چه زمانی زن می‌تواند برای گرفتن مهریه از طریق دادگاه اقدام نماید؟

برای درخواست مهریه اگر زن از طریق اجرائیه ثبت به نتیجه نرسید از طریق دادگاه می‌تواند در خصوص مهریه تعیین تکلیف نماید.

 

مهریه می‌تواند هم عندالمطالبه هم عندالاستطاعه باشد؟

بله در سند نکاحیه قید این که مقداری از مهریه عندالمطالبه و مقداری از آن عندالاستطاعه باشد بدون مانع است و در صورت عند الطالبه بودن مرد باید مهریه را بدون هیچ قید و شرطی پرداخت کند و اگر عند الاستطاعه باشد مرد در صورت داشتن تمکن مالی باید مهریه را پرداخت کند در غیر این صورت ملزم به پرداخت نیست.

 

امکان مطالبه مهریه بعد از بخشیدن آن به مرد وجود دارد؟

اگر زن مهریه خود را در دفتر اسناد رسمی و ذیل یک  سند اقرار یا سند ابرا بخشیده باشد نمی‌تواند درخواست گرفتن مهریه خود را داشته باشد مگر این که مهریه را به جهت طلاق خلعی یا مبارات بخشیده باشد که در این صورت در دوره عده می‌تواند به مهریه خود رجوع نماید.

 

بعد از فوت مرد تکلیف مهریه زن چه می‌شود؟

زن می‌تواند از ماترک مرد مهریه خود را دریافت نماید و هیچ مانع قانونی در این برابر این حق وجود ندارد.

 

در تعیین مهریه محدودیتی طبق قانون وجود ندارد؟

مهریه باید دارای ارزش مالی باشد و در کنار آن معین و مشروع باشد در غیر این صورت مهریه تعیین شده باطل خواهد بود.

 

محاسبه مهریه چگونه صورت می‌گیرد؟

اگر مهریه وجه نقد باشد متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی تعیین می‌گردد و اگر مهریه سکه باشد مطابق با قیمت روز حساب می‌شود.

بیشتر بخوانید : مقاله وکیل طلاق توافقی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

18 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   جهت گرفتن مهریه , با وکیل پایه ۱ قرداد بستم. و کل مبلغ جهت اخذ مهریه رو ۳۰ میلیون تعیین کردن که ۱۵ میلیون رو اول گرفتن, حکم مهریه و ممنوع الخروجی رو زدن, ولی حالا برای بقیه کارها به من گفتن شخصا باید به دفتر ثبت شهر محل کار همسرت بری تا نامه ای دریافت کنی, من رشت هستم, محا کار همسرم نوشهر. حالا میخواستم بدونم رفتن به نوشهر وظیفه وکیل که نماینده من هستن نیست؟

   1. باسلام وقت بخیر
    وکیل می‌تواند به جای شما نامه را دریافت کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و نیاز به مشاوره با وکیل با شماره پنج رقمی موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید.

  1. باسلام و وقت بخیر
   در صورت اقدام برای مهریه ابتدا شما باید دادخواست مطالبه مهریه بنویسید و به دفاتر خدمات قضایی تقدیم کنید
   برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل مهریه میتوانید با شماره ۵۴۷۶۴-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

  1. باسلام و وقت بخیر
   وکیل مهریه در مدت زمان کمی حدودا ۱۰ الی ۳۰ روز میتواند دادخواست مطالبه مهریه زوجه نماید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر و بهرمندی از مشاوره تلفنی با وکیل مهریه موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با شماره ۵۴۷۶۴-۰۲۱ تماس حاصل نماید.

  1. باسلام وقت بخیر
   برای اطمینان حاصل کردن از تجربه ها و کیفیت اقدامات وکیل مهریه می توانید نام او را در سایت کانون وکلا و همچنین پیچ های کاری وی را در شبکه های اجنماعی دنبال کنید تا بتوانید وکیل موردنظر خود را بسنجید.
   موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با دراختیار گذاشتن وکلای باتجربه و متخصص مهریه می تواند در راهیابی پرونده شمارا یاری نماید.

 1. با عرض سلام من تبریز ازدواج کردم،ولی با همسرم اختلاف داشتیم و امدم تهران البته خانوادم رو تحدید کرد که میزارمش بیرون ،چطور میتونم از تهران مهریه ام را به اجرا بگذارم؟؟

  1. سلام وقت بخیر برای این کار حتما باید از طریف دفترخانه ای که در ان ازدواج را ثبت کردید اقدام نمایید در این خصوص از وکیل هم می توانید کمک بگیرید . برای دریافت مشاوره با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید

 2. سلام مطلبتون عالی بود، به نظر من وکیل مهریه کسی است که، با ارائه مشاوره تخصصی برای گرفتن و اجرای مهریه زن به او کمک می‌کند؛ تا در دادگاه خانواد با دانش بر قوانین طلاق بتواند مهریه خود را مطالبه کند. و از قداماتی مانند: تسقیط مهریه، توقیف اموال، مسدودی حساب شوهر و یا ممنوع الخروج کردن او نیز بهره ببرد.

  1. سلام وقت بخیر از اینکه همراه ما هستید سپاس گزاریم. موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »