هرکسی مواد مخدر (گل) خریداری کند یا حمل کند ، با توجه به مقدار آن و همچنین موارد مصرح در ماده 4 قانون مجازات این فرد محکوم میشود.

مجازات فروش گل

مقدمه امروزه مواد مخدر گل جزء شایع ترین مواد مخدر در بین اقشار جامعه هست. علی الخصوص میان نوجوان و جوانان بیشتر شایع می باشد. همچنین متاسفانه با وجود این تصور اشتباه که فکر می کنند این گونه مواد اعتیاد آور نیست ، باید گفت نه تنها اعتیاد آور است همچنین تاثیرات مخربی روی جسم […]

مقدمه

امروزه مواد مخدر گل جزء شایع ترین مواد مخدر در بین اقشار جامعه هست. علی الخصوص میان نوجوان و جوانان بیشتر شایع می باشد. همچنین متاسفانه با وجود این تصور اشتباه که فکر می کنند این گونه مواد اعتیاد آور نیست ، باید گفت نه تنها اعتیاد آور است همچنین تاثیرات مخربی روی جسم و روح انسان دارد. اینگونه تاثیرات موجب توهم و سردرگمی افراد می شود و زمینه انجام انواع فساد و جرم را به همراه دارد.

پیش تر شیشه بسیار رواج داشت اما حال مصرف ماریجوانا و حشیش و گل در جهان افزایش یافته است.

مواد مخدر گل از فراورده های گیاه شاهدانه به دست میاد در بعضی کشور ها به اسم :

علف ، گراس ، وید و ماریجوانا نیز شناخته می شود.

از عوارض مصرف این نوع از مواد مخدر می‌توان به : افزایش اشتها ، لاغری ، خشکی دهان ، توهم دیداری و شنیداری ، پرخاشگری ، سرطان ، افزایش ضربان قلب ، از بین رفتن تمرکز ، استرس و اضطراب و اختلال در صحبت کردن اشاره کرد.

مجازات حمل و خرید و نگهداری گل

طبق ماده ۴ قانون مجازات اسلامی هرکسی  مواد مخدر خریداری کند یا حمل کند ، با توجه به مقدار آن به مجازات زیر محکوم می شود:

  • تا پنجاه گرم، تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق
  • بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، پنج تا پانزده میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
  • بیش از پانصدگرم تا پنج کیلوگرم، پانزده میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و چهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس.
  • بیش از پنج کیلوگرم تا بیست کیلوگرم، شصت تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس. در صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر مجازات‌های مذکور، به جای جریمه ، مصادره اموال ناشی از همان جرم، و برای بار سوم اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.
  • بیش از بیست کیلوگرم تا یکصدکیلوگرم، علاوه بر مجازات مقرر در بند ۴ به ازاء هر کیلوگرم دو میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه می‌گردد. در صورت تکرار ، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.
  • بیش از ۱۰۰ کیلو، علاوه بر مجازات جریمه نقدی و شلاق ذکر شده ، مجرم به حبس ابد محکوم می‌شود. در صورت اینکه مشمول عفو شود و بتواند از زندان خارج‌شده و مجدداً مرتکب جرم مواد مخدر گردد، اعدام خواهد شد و اموالش نیز مصادره می‌شود.

تماس با وکیل دادگستری

اثبات تعلق و یا عدم تعلق انواع مواد مخدر

در بسیاری از موارد، فرد متهم ادعا می‌کند که ماده مخدر متعلق به او نمی‌باشد. در برخی از موارد فرد می‌داند که چه کسی برای او پاپوش درست کرده است و یا به صراحت اعلام می‌کند که ماده مخدر برای فرد خاصی است. در صورتی که فرد متهم بتواند در دادگاه ثابت کند که ماده مخدر گل برای او نیست، می‌تواند از مجازات مبرا شود.

قانون‌گذار در ماده ۲۶ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر بیان کرده است که اگر کسی برای فرد دیگر پاپوش درست کند و مواد مخدر و یا وسایل مصرف مواد را در جایی قرار دهد که شخص دیگر متهم شود، به حداکثر مجازات همان جرمی که انجام داده، محکوم خواهد شد.
در صورتی که در خصوص پرونده مواد مخدر گل بی‌گناه هستید و شخص دیگری برای شما پاپوش درست کرده است، بهتر است در فرایند دادگاه از تجربیات وکیلی آگاه استفاده کنید. ما در گروه بنیاد وکلا آماده خدمت‌رسانی به شما هستیم.

دادگاه صالح به رسیدگی ماده مخدر گل

دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مواد مخدر، دادگاه انقلاب است. پرونده‌های مربوط به مواد مخدر گل نیز با توجه به حکم قانون، در صلاحیت دادگاه مذکور می‌باشد. از آنجایی که بحث مواد مخدر، مستقیماً با نظم عمومی جامعه در ارتباط است، به همین دلیل دادگاه انقلاب که یکی از عالی رتبه‌ترین دادگاه‌های کشور است، موظف به رسیدگی آن است.

در صورتی که پس از صدور حکم از دادگاه انقلاب، فرد اعتراضی داشته باشد، می‌تواند ظرف مدت مشخص‌شده، مراتب اعتراض خود را به دادگاه تجدیدنظر ارسال کند. مهلت در نظر گرفته‌شده برای افراد در ایران ۲۰ روز و برای افرادی که مقیم ایران نیستند، ۲ ماه است.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار داشتن وکلای مجرب پایه یک دادگستری می توانند کمک شایانی به راهبرد شما در پرونده های حقوقی نماید.

دیدگاه ها