موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

مجازات فروش گل
مجازات فروش گل

این نوع از مواد مخدر بسیار بین افراد کم سن و سال با تصور اشتباه این که اعتیادآور نیست مورد مصرف قرار می‌گیرد و همین تصور غلط سبب شده است که استفاده مکرر آن موجب ایجاد تأثیرات منفی روی جسم و روح انسان گردد و همین امر آغازگر جرم و جنایت‌های بسیار در جامعه گردد.

مجازات فروش گل (ماری جوانا)

مجازات فروش گل مقاله ای است که به آن خواهیم پرداخت، استفاده از مواد مخدر امروزه به کرات در بین جامعه دیده می‌شود چرا که استفاده از مواد مخدر به نوعی باعث ایجاد احساس خوشی و مسرت برای نوجوانان و جوانان می‌گردد، از جمله این مواد مخدر می‌توانیم به گل یا همان ماری جوانا اشاره نماییم.

گل ( ماری جوانا) چیست؟

ماری جوانا به نام‌های گراس، علف و گل در بین مردم شناخته می‌شود، این نوع از مواد مخدر دارای یک ماده فعال‌کننده روان می‌باشد که به جهات درمانی و بیشتر تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصرف آن باعث ایجاد سرخوشی در بدن می‌شود.

مجازات فروش گل (ماری جوانا) در قانون

مصرف ماری جوانا یا همان گل مانند سایر مواد مخدر با مجازات قانونی همراه است به این صورت که مطابق ماده ۴ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر هر کسی که ماری جوانا (گل یا گراس) و سایر مواد مخدری که در قانون بیان شده است را به هر شکلی وارد یا صادر نماید، اقدام به تولید و فروش مواد مخدر گل نماید مجازات برای او در نظر گرفته است:

  • اگر میزان مواد مخدر ماری جوانا (گل) تا ۵۰ گرم باشد مجازات آن جریمه نقدی تا ۴۰۰ هزار تومان و تا ۵۰ ضربه شلاق می‌باشد.
  • اگر مواد مخدر  بیش از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم باشد مجازات در نظر گرفته شده ۴۰۰ هزار تا ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و در حالتی که قاضی صلاح بداند مرتکب به ۳ سال حبس محکوم خواهد شد.
  • اگر مواد مخد ماری جوانا (گل) بین ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلو باشد به جریمه نقدی از ۵ تا ۲۰ میلیون تومان و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد، همچنین دادگاه فرد را به حبس از ۳ تا ۱۵ سال محکوم خواهد کرد.
  • مواد مخدر اگر بیش از ۵ کیلو باشد در دادگاه فرد به اعدام محکوم می‌شود و اموالی که از همان جرم ناشی می‌شود مصادره می‌شود.
  • زمانی که برای دادگاه مشخص شود که مرتکبین بند چهار این ماده برای بار اول است که به این جرم مرتکب شده‌اند و اقدامی در خصوص فروش آن نیز نکرده اند و مواد مخدری که دست آن‌ها است کم‌تر از بیست کیلو می‌باشد دادگاه حکم اعدام را به حبس ابد و ۷۴ ضربه شلاق کاهش می‌دهد و ضمن آن نیز اموال فرد را مصادره می‌کند.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری

دادگاه صالح رسیدگی به مواد مخدرگل (ماری جوانا)

هر جرمی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده در صلاحیت رسیدگی به دادگاه مشخصی می‌باشد که این دادگاه‌ها می‌توانند از حیث حقوقی و کیفری مطابق جرم رخ داده شده متفاوت باشند حال در خصوص جرایم مربوط به مواد مخدر مراجع کیفری صالح به رسیدگی هستند، و در این جا مطابق قانون صلاحیت رسیدگی به دادگاه انقلاب داده شده است.

در ماده ۳۰۳ قانون آیین دادرسی کیفری آمده است که کلیه جرایمی که به مواد مخدر اعم از ماری جوانا  (گل) و روان گردان‌ها مربوط می‌شوند در صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب می‌باشند. 

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با دراختیار داشتن وکیل پایه یک دادگستری در تمامی زمینه‌های حقوقی و با داشتن تخصص لازم به طور انحصاری در زمینه‌های حقوقی همواره آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. 

سؤالات متداول مجازات فروش گل

مصرف مواد مخدر ماری جوآنا چه عوارضی دارد؟

حس سرخوشی، خنده زیاد، افزایش اشتها، کاهش حافظه، عدم تعادل و احساس گیجی از مهم‌ترین عوارض مصرف ماری جوآنا می‌باشند.

 

چه دادگاهی به جرایم مربوط به مواد مخدر رسیدگی می‌کند؟

مطابق قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه انقلاب صالح به رسیدگی می‌باشد.

 

مجازات کسی که اقدام به قاچاق مواد مخدر به صورت مسلحانه چه می‌باشد؟

فردی که به صورت مسلح اقدام به قاچاق می‌کند محکوم به اعدام شده و در شرایطی این اعدام در ملا عام انجام خواهد شد.

 

اگر شخصی به موجب متهم کردن دیگری،  مواد مخدر را در محل حضور او قرار دهد مجازات خواهد شد؟

بله اگر شخص قصد اتهام زدن و پاپوش درست کردن برای دیگری را داشته باشد عمل او جرم محسوب شده و به مجازات حداکثر همان جرم محکوم می‌گردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »